Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Mountfield HK - HC Dynamo Pardubice

Veselý odvrátil mečbol a zajistil Česku postup do finále Davis Cupu přes Slováky

Finále Davisova poháru v Madridu se uskuteční i s českými tenisty. První sobotní šanci rozhodnout sice v Bratislavě proti Slovákům nevyužili Jonáš Forejtek a Zdeněk Kolář ve čtyřhře, Jan Veselý už ale nezaváhal. V utkání s Andrejem Martinem odvrátil mečbol a zajistil výběru kapitána Jaroslava Navrátila triumf 3:1 na zápasy.

Slavící Jiří Veselý
zdroj: ČTK autor: Šálek Václav

Veselý poprvé v Davis Cupu vyhrál obě dvouhry, v pátek porazil ve dvou setech Jozefa Kovalíka, Andreje Martina pak 4:6, 7:5 a 7:5 za dvě a tři čtvrtě hodiny. Bod v pátek získal i Lukáš Rosol po výhře nad Martinem. Češi prohráli jen čtyřhru, v které podlehli mladíci Jonáš Forejtek a Zdeněk Kolář zkušeným slovenským deblistům Filipu Poláškovi a Igoru Zelenayovi.

Česká dvojice, v součtu o 30 let mladší než jejich slovenští soupeři, dostala na bratislavské antuce překvapivě v nominaci přednost před Jiřím Veselým a Lukášem Rosolem, kteří v pátek zvládli dvouhry ve dvou setech.

Finálový turnaj se bude hrát v Madridu 23. až 29. listopadu. Loňské semifinalisty Španělsko, Kanadu, Británii, Rusko a držitele divokých karet Francii a Srbsko doplní dvanáct týmů z kvalifikace, přičemž jistotu už vedle Čechů mají Německo, Švédsko, Rakousko, Austrálie, Itálie, Kazachstán, Chorvatsko, Maďarsko, Kolumbie a Ekvádor. Jeden bod chybí k postupu Američanům.

"Utekl jsem z mečbolu, takže to byl víkend jak z pohádky s třešničkou na dortu. Po všech trablech, které jsem v Davis Cupu měl a trápil se v něm, tak tohle je neuvěřitelný. Měl jsem i štěstí a jsem moc rád," radoval se Veselý v České televizi.

"Jirkovi jsem pořád věřil, protože v poslední době odehrál těžká utkání. Jirka to ustál, utekl z mečbolu a tohle je v Davis Cupu jeho životní zápas. On si to zasloužil za ty roky, co se mu nedařilo, co všichni tvrdili, že není týmový hráč. Teď to ukázal a posunul Česko do Madridu," řekl kapitán Jaroslav Navrátil.

Veselý začal zápas výborně, v první hře prolomil Martinovi servis a za stavu 2:0 měl další dva brejkboly. Neuspěl a domácí tenista se rozehrál. Veselý přišel o podání na 3:3 a začal hrát bázlivě, trochu jako v předešlých zápasech Davisova poháru.

Úvodní set ztratil 4:6 a o servis přišel i v úvodu druhé sady. Až za stavu 2:5 v sobě našel odvahu. Zrychlil údery a pěti hrami v řadě druhý set otočil. "Do stavu 2:5 hrál bezchybně, eliminoval můj servis. Potom jsem využil trošku jeho nervozity, nakopl jsem se a odehrál neuvěřitelně zbytek druhého setu," řekl Veselý.

V rozhodující třetí sadě nevyužil za stavu 1:1 dva brejkboly a set dospěl do dramatické koncovky. Za stavu 4:5 musel Veselý odvracet mečbol, což dokázal přímým bodem z podání. Vzápětí prorazil po úspěšném voleji Martinův servis na 6:5. Při svém podání pak proměnil druhý mečbol.

"V koncovce jsem si věřil, mám v poslední době odehráno hodně zápasů," řekl Veselý, který odvrátil několik mečbolů i na cestě za titulem letos na turnaji v Puné.

Ve čtyřhře mladíkům utekly úvody setů

Kolář prožil daviscupovou premiéru, Forejtek hrál poprvé za reprezentaci čtyřhru. Do obou setů vstoupili čeští tenisté ztraceným podáním. V devátém gemu druhé sady ještě odvrátili pět mečbolů, ale Polášek duel bezpečně doservíroval.

Česká dvojice, v součtu o 30 let mladší než jejich slovenští soupeři, dostala překvapivě v nominaci přednost před Veselým a Rosolem. "Jsem rád, že jsem se rozhodl pro tu variantu s mladýma. Debla jsme prohráli, stejně jsem v debla nevěřil. Udělali jsme tři body v singlu a jsme mezi nejlepšími osmnácti na světě," řekl Navrátil.

Kvalifikace tenisového Davis Cupu v Bratislavě (antuka):

Slovensko - ČR 1:3

Polášek, Zelenay - Forejtek, Kolář 6:4, 6:4, Martin - Veselý 6:4, 5:7, 5:7.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy