Paralympijský magazín

Poslední finále v tradičním formátu si zahraje Francie s Chorvatskem

Ve finále Davis Cupu vyzvou Francii tenisté Chorvatska. V semifinále přetlačili Spojené státy až po páté bitvě, kterou pro balkánský celek získal Borna Čorič po výhře 6:7, 6:1, 6:7, 6:1, 6:3 nad Francesem Tiafoem.

Borna Čorič z Chorvatska
zdroj: Reuters autor: ANTONIO BRONIC

Finále se bude hrát 23. až 25. listopadu ve Francii, jež bude obhajovat loňský titul. Francouzi vyhráli své semifinále v Lille proti Španělsku také 3:2, ale postup měli jistý už po sobotě a hosté dnes výsledek pouze kosmeticky upravili.

Chorvaté měli finále na dosah už po pátku, kdy vyhráli obě dvouhry. Američané ale snížili v sobotní čtyřhře a v dnešním úvodním singlu Sam Querrey nečekaně zdolal 6:7, 7:6, 6:3, 6:4 domácí jedničku Marina Čiliče. Šestý hráč světa mohl po vyhraném prvním setu přidat i druhý, ale nevyužil luxusní vedení 6:1 v tie-breaku. Querrey už po srovnání na 1:1 psychickou výhodu nepustil.

Čorič poslal Chorvaty do finále Davis Cupu proti Francii

Ve složité situaci byl v rozhodujícím zápase také Čorič, jenž prohrál první set. Domácí favorit proti daviscupovému debutantovi srovnal a v třetí sadě vedl už 5:1. Tiafoe ale dokázal vyrovnat skóre a uspěl 13:11 v dramatickém tie-breaku. Osmnáctého hráče světa Čoriče ale ztráta téměř vyhraného setu nezlomila a další sady ovládl jednoznačně.

Francouzi budou za dva měsíce útočit na jedenáctý titul, Chorvaté na druhý. Dosud jedinkrát triumfovali v roce 2005 na Slovensku, neúspěšné finále hráli před dvěma lety doma s Argentinou.

Letos naposledy se hraje Davis Cup na tři vítězné sety a s finálovým duelem na půdě jednoho ze soupeřů. Od příštího roku se bude o vítězi tradiční soutěže rozhodovat v listopadu na finálovém turnaji pro 18 týmů během jednoho týdne na neutrálním místě.

Semifinále tenisového Davisova poháru:

Zadar (antuka): Chorvatsko - USA 3:2

Čilič - Querrey 7:6 (7:2), 6:7 (2:7), 3:6, 4:6, Čorič - Tiafoe 6:7 (0:7), 6:1, 6:7 (11:13), 6:1, 6:3.

Lille (tvrdý povrch): Francie - Španělsko 3:2

Gasquet - Ramos 6:1, 4:6, 12:14, Mahut - Granollers 7:6 (7:2), 3:6, 11:13.