Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
FC Sevilla - AS Řím

Navrátil: Jestli skončí Štěpánek s Berdychem, odejdu také

Paříž - Příští rok to bude deset let, co se Jaroslav Navrátil stal kapitánem českého daviscupového týmu. Úspěšnému spojení, které Česku přineslo dva tituly, ale může být brzy konec. Navrátil totiž svoji další budoucnost u reprezentace spojuje s účastí Tomáše Berdycha s Radkem Štěpánkem, se kterými dvakrát získal "salátovou mísu". U další generace v týmu už zřejmě asistovat nebude. 

Jaroslav Navrátil
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

"Když bude hrát Radek do čtyřiceti a bude fit, tak určitě půjdu dál. Když Tomáš bude hrát jeden zápas, tak tam určitě budu. Kdyby nebyli oni dva, tak ne," řekl Navrátil. "Nechci, abych tam seděl jako starej pantáta. Tenis se každým rokem zrychluje, a jak člověk ztratí přehled a kontakt, tak z Česka se to nedá dělat. Člověk musí hráče znát, jezdit po turnajích, bez toho by to nešlo. Abych jenom seděl doma a pak dělal jenom Davis Cup, to by bylo špatně. Do toho bych nešel," doplnil Navrátil.

Čeští tenisté vládli Davisovu poháru dva roky. Vyhráli jedenáct zápasů v řadě, loni a předloni se radovali z titulu a prohráli až nyní v semifinále ve Francii. "Měli jsme i štěstí, ale už je to tam zapsané navždy, a to je neskutečné," řekl Navrátil.

Štěpánek s Berdychem se skvěle doplňovali

Kapitánem je dnes sedmapadesátiletý Navrátil od baráže v roce 2006, o rok později se sešli v týmu Berdych se Štěpánkem a začala éra, která se dlouho nemusí opakovat. Štěpánek i Berdych se výjimečně skvěle doplňovali. Přestože jde o dva rozdílné typy po lidské i tenisové stránce, nejen ve čtyřhře se z nich stal postrach.

"Ze začátku byli kamarádi, ale nevyhledávali se, nehráli spolu na turnajích čtyřhru, ale chtěli hrát a nakonec to dokázali. To před nimi člověk musí jen smeknout," vzpomínal Navrátil. Posun nastal po výhře v roce 2012 v Praze. "Stali se z nich lidé, kteří se respektují. Jsou velcí kamarádi, na turnajích se vyhledávají, trénují spolu a našli k sobě perfektní vztah, a to byl strašně důležitý moment," řekl Navrátil.

Na Berdychovi se Štěpánkem ocenil především oddanost reprezentovat. K tomu přispěl i fakt, že oba v minulosti trénoval a zná je od malička, což je výhoda. "Já je respektuji, to je jasný, ale oni jako hvězdy musí respektovat i vás. A tím, že jsem je trénoval, tak mě znají jako člověka a drželi jsme při sobě," řekl Navrátil.

Prohrou ve Francii nejspíše končí jedna éra daviscupového týmu. "Teoreticky to může být konec," přitakal Navrátil. Důvodem je, že není jisté, kolik zápasů v budoucnu Berdych se Štěpánkem odehrají. "Mají toho oba dost. Radek, kdyby byl mladší, tak bych si nemyslel, že to je konec. Ale bude mu šestatřicet, tak je otázka, jak by zvládl singl a všechno. To s tím souvisí. Kluci si řekli, že se domluví spolu, že si to udělají podle sebe. Proto si myslím, že když nebude hrát jeden, tak ani druhý."

Bez Berdycha se Štěpánkem bych neměl motivaci

A na účasti Berdycha a Štěpánka bude záviset i pokračování Navrátila v roli kapitána. "Mám smlouvu na příští rok, ale jestli ty dva z nějakých důvodů skončí, tak já to taky nevidím. Neříkám, že Lukáš Rosol nebo Jiří Veselý jsou špatní hráči. Ale Berdych a Štěpánek jsou profíci, odehráli ty víkendy sami. Já už bych bez nich motivaci neměl. Nedovedu si to bez nich představit," konstatoval Navrátil.

O nástupci Navrátila je předčasné spekulovat, ale je možné, že by se jednou mohl stát kapitánem třeba Štěpánek. Navrátil by si ho uměl ve své roli představit. "Určitě, protože zkušenosti má. Prožil si to, vyhrál dvakrát mísu a ví, co to znamená tam stát a poslouchat hymnu. To jsou neskutečné momenty," řekl Navrátil.

"Máme na lavičce jednoho z nejúspěšnějších kapitánů moderní daviscupové historie, a tak mluvit o jiném kapitánovi, navíc aktivním členovi týmu, který je a ještě několik let může být jeho stabilním stavebním kamenem, by nebylo korektní," řekl Miroslav Černošek, šéf České sportovní, která marketinkově zajišťuje Davis Cup. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy