Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Globální lakrosová vesnice

Navrátil: Francie je silná, ale bude k nám mít respekt

Praha - Až ráno před cestou z Japonska zpět do Evropy se čeští tenisté dozvěděli, že o třetí finále Davisova poháru za sebou pojedou bojovat do Francie. V zářijovém semifinále očekávají silného protivníka, ale budou sázet i na respekt, který jakožto vítězové dvou posledních ročníků soutěže mají. Za dějiště zápasu odhadují Paříž. 

Tomáš Berdych s Jaroslavem Navrátilem
zdroj: ČTK autor: Ožana Jaroslav

Češi porazili v Tokiu Japonsko přesvědčivě 5:0 a v době, kdy šli v zemi vycházejícího slunce spát, ještě nevěděli, jak dopadne zápas Francie s Německem. V Nancy nakonec domácí otočili nepříznivý stav 0:2 po pátečních dvouhrách a postoupili. "Přál jsem si Německo, ale stále jsem počítal s Francií. Viděl jsem jejich sílu, která se potvrdila," řekl kapitán Jaroslav Navrátil.

Tenisté se mezi sebou sázeli, kdo postoupí; vyhrál Lukáš Rosol, zatímco Radek Štěpánek věřil oslabeným Němcům. "Vyšla Francie, ale i tam šance je. Budeme se zase prát," řekl Rosol. Francie má v elitní padesátce osm hráčů a čtveřice Richard Gasquet (nyní 11. v pořadí ATP), Jo-Wilfried Tsonga (12.), Gaël Monfils (25.) a Gilles Simon (27.) už byla v elitní desítce. K tomu mají přední deblový pár Julien Benneteau, Michaël Llodra.

"Je to silný soupeř, ale v semifinále si opravdu nejde vybírat. Už nejsme tým, který se rozkoukává, ale jsme ti dvojnásobní vítězové. Přirozený respekt, který z kluků jde, jsem už vnímal třeba tady v Japonsku," řekl Navrátil. "Musíme se soustředit na náš tým, být zdravotně fit a v co nejlepší formě. Zase odevzdáme všechno a popereme se o další finále," přidal se Štěpánek.

Čeští tenisté se s Francií střetnou po patnácté v daviscupové historii, dosavadní bilance je vyrovnaná 7:7. Naposledy v roce 2009 v prvním kole v Ostravě zvítězila dvojice Tomáš Berdych, Radek Štěpánek 3:2 na zápasy. V posledních pěti vzájemných zápasech vždy každý tým využil domácího prostředí. Semifinále se uskuteční od 12. do 14. září a Štěpánek předpokládal, že se bude hrát pod Eiffelovou věží v Paříži. "Možná i na Roland Garros, ale výběr si řeknou oni," připomněl Štěpánek slavný areál, ve kterém se hraje grandslamové French Open.

Síla českého týmu se bude odvíjet od toho, jestli se do nominace vrátí aktuálně pátý hráč světa Berdych, který Japonsko vynechal. Navrátil nechtěl na českou jedničku kvůli účasti v týmu tlačit. "Nechal bych tomu čas. Bude to jeho rozhodnutí, jestli chce, nebo nechce hrát. Rozhodne sám Tomáš," řekl kapitán.

Čeští tenisté díky čtvrtfinálovému vítězství v Japonsku zvýšili už tak výrazné vedení v žebříčku Davis Cupu. Tým Francie, jejich soupeř pro zářijové semifinále, je pátý. Češi mají po výhře 5:0 v Tokiu na kontě 44 094 bodů, tedy zhruba o 1 500 víc než v únoru po vítězství v prvním kole nad Nizozemskem. Jejich loňský finálový soupeř Srbsko, které letos čeká baráž o udržení ve Světové skupině, je druhé se 17 900 body.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy