Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Lehečka před Davis Cupem: Žebříčkový růst je příjemný, ale chci být o dost výš

Je novou českou tenisovou dvojkou, ale spokojit se s tímto faktem rozhodně nehodlá. Dvacetiletý Jiří Lehečka doufá, že jeho nové žebříčkové maximum, 138. místo, je jen číslo na cestě mezi hvězdy "bílého sportu". Pomoci ke zlepšení mu může i Davisův pohár, ve kterém bude v Innsbrucku reprezentovat národní tým. Přímý přenos prvního utkání proti Francii sledujte ve čtvrtek od 14:00 na ČT sport a webu ctsport.cz.

Jiří Lehečka
zdroj: ČTK

Lehečka si postavení ve dvouhře vylepšil po finálové účasti na challengeru v Pau. Od začátku roku už se posunul o více než 200 míst. "Pokaždé, když se žebříčkově roste a stoupá, tak je to příjemné. Chci ale být o dost výš. Tady nekončíme!" vyhlásil vítěz čtyř letošních turnajů - dvou na okruhu futures a dvou na challengerech.

Je nám líto, video expirovalo.
Český tým se na úvod Davis Cupu střetne s Francií

Od stého místa, které zaručuje turnaje okruhu ATP včetně grandslamových akcí, ho dělí ještě 261 bodů. "Ono se to nezdá, není to úplně málo, ale není to nereálné. Po této sezoně se na to vrhneme," zdůraznil. Už také ví, že sezonu začne v Austrálii. "Zkusíme to tam rozjet."

Svěřenec trenéra Michala Navrátila, jemuž pomáhá i daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil, začne příští rok kombinovat challengery a akce ATP Tour. "Nejde už upřít pozornost jen na turnaje ATP, protože nejsem tak vysoko, abych si je mohl dovolit hrát. Challengery musím zapojit. Budeme se snažit stihnout obojí a zvolit dobrý turnajový plán," vysvětlil Lehečka.

Jiří Lehečka
zdroj: ČTK autor: Lebeda Pave

Aby mohl uspět, musí se dál herně zlepšovat. Snaží se například více soustředit na míče v rozhodujících stavech utkání. "Co kdy a kam zahrát. Důležité bude si na nejvyšší úrovni držet servis, to je základ. A je třeba hrát konzistentně celý rok, předvádět kvalitní výkony a výsledky týden co týden, protože úderově už to není rozdíl skoro žádný," myslí si Lehečka.

Zachránce Kolář

Základem úspěchu je zdraví. Po titulu v juniorské čtyřhře ve Wimbledonu v roce 2019 s Jonášem Forejtkem měl na konci sezony únavovou zlomeninu chodila. Léčil i problém s levým zápěstím. "Ale to je pryč. Zachránil mě profesor Pavel Kolář," poděkoval uznávanému odborníkovi a zaklepal pro štěstí: "Poslední dvě sezony jsem v pohodě, nic mě netrápí a doufám, že to vydrží dál."

Po nedělním finále v Pau spěchal za českým týmem do Innsbrucku. Z Toulouse doletěl do Mnichova a po cestě autem stihl týmový oběd. V Davis Cupu není úplným nováčkem. Premiéru si odbyl už předloni v Ostravě proti Nizozemcův a vzdoroval Robinu Haasemu. "Byla to velká zkušenost. Snažil jsem se na to v kariéře navazovat a každá nominace pro mě moc znamená," uvedl s nadhledem.

Energie i po více než stovce zápasů

Letos už odehrál ve dvouhře i čtyřhře, z níž má rovněž čtyři tituly, přes sto utkání. Energie mu ale nechybí. "Daviscupová nominace mě nakopne, o únavě není ani zmínka. Jsem natěšený a rád, že jsem tady a můžeme společně utvářet nějaké hodnoty." 

Jedničkou českého výběru je Jiří Veselý. O dvojce bude kapitán Navrátil rozhodovat mezi Lehečkou, Tomášem Macháčem a Zdeňkem Kolářem, které v žebříčku ATP od sebe dělí pět míst. "Jsem připravený hrát co nejlépe a nastoupit, kdykoli bude potřeba. To je hlavní priorita," prohlásil Lehečka.

Jednou by se třeba mohl stát i lídrem týmu. S Veselým už se popichují. "Nechceme na sebe vyvíjet tlak, ale hecovačky být musí," podotkl s úsměvem Lehečka a dodal: "Už jen být v daviscupovém týmu je motivace do dalších dnů, měsíců a roků se posouvat a být platným členem."

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy