Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Slovensko - Česko

Český tým bez opor. Proti Austrálii bude chybět i Štěpánek

Praha – Češi budou v duelu 1. kola Davis Cupu proti Austrálii muset oželet obě hlavní opory minulých let. Již v lednu se omluvil Tomáš Berdych, nyní oznámil Radek Štěpánek, že se po zranění nestihne řádně připravit. Utkání se bude hrát 6. až 8. března v Ostravě.

Radek Štěpánek a Tomáš Berdych
zdroj: ČTK autor: Petr Sznapka

"Můj zdravotní stav, navazující kondice a hra se bohužel nelepší tak, jak jsem si představoval a doufal, a proto jsem musel udělat těžké rozhodnutí. Protože stále nejsem připraven tak, abych mohl s čistým svědomím nastoupit do ostrého zápasu, budu dále makat, léčit se, rehabilitovat a posilovat. Nevím, kdy budu kvalitně připraven, ale jisté je, že to nebude před prvním kolem Davis Cupu," uvedl Štěpánek na Facebooku.

Šestatřicetiletý Štěpánek hrál naposledy zápas v září v semifinále Davisova poháru s Francií, kde si poranil záda, a pak předčasně ukončil sezonu. Nový ročník měl začít na Hopmanově poháru, ale kvůli problémům s lýtkem pravé nohy se odhlásil a přišel také o Australian Open. Od poloviny ledna trénuje na Floridě.

Je nám líto, video expirovalo.
Štěpánek nestihne 1. kolo Davisova poháru s Austrálií

"Srdce by hrálo, tělo a hlava říkají ne"

Nehrajícímu kapitánovi Jaroslavu Navrátilovi se podle svých slov již omluvil. "Moc mě to mrzí, je to soutěž, pro kterou bych padl, ostatně v září to tak doslova bylo, ale i když srdce by i tentokrát hrálo, tělo i hlava říkají ne," dodal.

Bez Berdycha i Štěpánka, hlavních strůjců triumfů v Davisově poháru v letech 2012 a 2013, se tým bude muset obejít poprvé po pěti letech. Naposledy ani jeden z nich nehrál ve čtvrtfinále v Chile v létě 2010.

Velký výběr Navrátil nemá

"Plně to chápu a respektuji," reagoval kapitán na Štěpánkovo rozhodnutí. "Je důležité, aby se dostal do herní pohody a pak pomohl i daviscupovému týmu, pro který toho v minulosti tolik udělal i obětoval. Na mně teď je, abych pokračoval v jednání s hráči, kteří pro nominaci připadají v úvahu."

Lukáš Rosol
zdroj: AP autor: Christophe Ena

Duel s Austrálií bude nejspíše stát na dvojici Lukáš Rosol (29. v pořadí ATP) a Jiří Veselý (45.). Ty by mohl doplnit Adam Pavlásek (236.), který zaskočil za Štěpánka v Hopmanově poháru, kde získal skalp Itala Fabia Fogniniho (26.). V úvahu přichází deblista František Čermák, který letos na turnajích tvoří pár s Veselým. Zkušenosti s Davis Cupem má Jan Hájek, ten ale klesl až na 445. místo světového žebříčku. Podle postavení v žebříčku může kapitán oslovit třicátníky Jana Hernycha (185.) či Jana Mertla (218.).

Štěpánek podpoří tým alespoň v hledišti. "V březnu, když to jen trochu půjde, přijedu z Ameriky kluky povzbudit do Ostravy osobně," uzavřel Štěpánek.

Austrálie je druhou nejúspěšnější zemí v Davisově poháru, ale poslední titul získala v roce 2003. K oporám týmu stále patří bývalá světová jednička Lleyton Hewitt, kterého doplňuje nadějný mladík Nick Kyrgios, a hrát může i Bernard Tomic. Do deblu nastupuje Chris Guccione a letos hrál také Samuel Groth.

S Austrálií se čeští tenisté utkají poprvé od roku 1997. S osmadvacetinásobnými daviscupovými šampiony mají negativní bilanci 1:6. Australané se budou snažit o svou první výhru ve světové skupině od roku 2006.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy