Následuje
SP Francie

Davis Cup v Austrálii zřejmě rozehrají Veselý se Šátralem

Melbourne – Do úvodních pátečních dvouher v Davis Cupu nejspíše nehrající kapitán Jaroslav Navrátil nasadí jedničku Jiřího Veselého a nováčka Jana Šátrala. Čeští tenisté jsou už v dějišti a poprvé trénovali na centrálním kurtu v areálu Kooyong Clubu v Melbourne. Přímé přenosy nabídne ČT sport a web ctsport.cz.

Jiří Veselý
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Nikku

Český tým nastoupí v Austrálii v oslabené sestavě; chybí mu jednička Tomáš Berdych a hrát nebudou ani Lukáš Rosol s Adamem Pavláskem. Vedle Veselého s Šátralem figurují ve výběru veterán Radek Štěpánek a mladík Zdeněk Kolář, který stejně jako Šátral ještě nemá na kontě žádný daviscupový start.

"Když se nic nestane, tak určitě v pátek by začal Jirka Veselý s Honzou Šátralem. Pak se uvidí. Radek, když bude vše v pořádku, bude hrát čtyřhru. A dál? To je ještě strašně daleko," řekl Radiožurnálu Navrátil.

Šátral tak zřejmě prožije ostrou premiéru proti australské jedničce Nicku Kyrgiosovi. "Nebudu mít co ztratit, budu moci hrát víceméně v klidu. Nebude se ode mě nic čekat, budu moct hrát uvolněně a pokusím se třeba překvapit. Je to lepší než tam jít za stavu 2:2 a být v roli favorita," podotkl šestadvacetiletý Šátral.

Středně rychlý povrch a nevyzpytatelný vítr

Češi kvůli dešti v pondělí trénovali v Melbourne Parku a dnes si poprvé vyzkoušeli centrální dvorec Kooyong Clubu pro 8500 diváků, kde se bude duel s Austrálií hrát. "Je to historické, pěkné, akorát hrajete na místě, kde je jen centrkurt a nemáte další kurty. Takže je to komplikace v trénování. Jestliže nemáte zázemí tady ani v Melbourne, pořád se musíme stěhovat," řekl Navrátil.

Kurt se Čechům líbí, jediným problémem je vítr. "Viděli jsme plakát, když se tu hrál Davis Cup v roce 1922. Historie je tady na každém kroku. Hrál jsem tu exhibici před Australian Open, už nevím, který rok. Ten kurt je trochu pomalejší než na Australian Open. Točí se tu vítr, ale kurt je krásný, velké výběhy. Bude radost na tom hrát," řekl Štěpánek.

"Jde o středně rychlý kurt, míče jsou stejné jako na Australian Open. Nemá být tak velké teplo, jen se tu točí vítr, nejde z jedné strany, to je největší nepřítel tenisu. Jinak vše funguje, plusem je, že kluci v Austrálii zůstali a nemuseli řešit desetihodinový časový posun," dodal Navrátil.

Radek Štěpánek
zdroj: Reuters autor: IBRAHEEM AL OMARI

Českou jedničkou bude 54. hráč žebříčku Veselý. Stejnou roli zažil už loni v červenci ve čtvrtfinále proti Francii či předloni v baráži v Indii. V australské nominaci jsou vedle Kyrgiose Sam Groth, deblový specialista a čerstvý vítěz čtyřhry na Australian Open John Peers a poprvé v kariéře Jordan Thompson, jenž nahradil Bernarda Tomica. O pořadí pátečních dvouher rozhodne čtvrteční los.

Vítěz zápasu mezi Austrálií a Českou republikou se ve čtvrtfinále utká s lepším z dvojice USA a Švýcarsko. "Austrálie je mírným favoritem, ale my určitě nejsme předem poraženi. Chceme se vyhnout baráži," řekl Navrátil. S Austrálií mají Češi bilanci 1:7, vyhráli jen v roce 1975. "Porazit Austrálii u nich doma bude těžký oříšek, ale my uděláme vše pro to, abychom ho rozlouskli," dodal Štěpánek.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy