Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
V šachu

Další tenisová skvrna: ITF potrestala dva umpirové rozhodčí za korupci

Londýn - Mezinárodní tenisová federace (ITF) loni potrestala za manipulování skóre a spolupráci se sázkařskou mafií dva umpirové rozhodčí, z toho jednoho doživotně. Další čtyři sudí jsou vyšetřováni a také jim za korupci hrozí dlouhý distanc. ITF potvrdila suspendaci obou mužů až dnes, kdy o aféře informoval Guardian. Zpráva přichází nedlouho poté, co BBC uvedla, že někteří tenisté ze světového žebříčku byli v posledních letech podezřelí z ovlivňování zápasů.

Tenisový Fed Cup
zdroj: ČTK autor: Sznapka Petr

Doživotní zákaz působení v tenisu dostal loni v únoru Kirill Parfenov z Kazachstánu, jenž kontaktoval přes sociální síť Facebook jiného rozhodčího ve snaze zmanipulovat skóre zápasu. Chorvat Denis Pitner byl loni v srpnu suspendován na 12 měsíců za to, že během turnaje posílal jednomu kouči informace o hráči, a za to, že se pravidelně připojoval k účtu, z něhož se sázelo na tenisové zápasy. ITF podle dřívějších regulí údajně neměla povinnost odtajňovat jména potrestaných rozhodčích.

Ke korupci mělo docházet na turnajích nejnižší kategorie futures ve východní Evropě, které jsou minimálně či nejsou vůbec pokrývány televizními přenosy. Podvody se děly tak, že rozhodčí úmyslně pozdě zadávali skóre zápasů do svých tabletů, čímž dali informovaným sázkařům dost času upravit sázky podle průběžných výsledků, jež ještě nebyly veřejné.

Nynější odhalení je další skvrnou na imagi tenisu poté, co během lednového Australian Open přišly BBC a BuzzFeed News se zprávou, že šestnáct tenistů z elitní padesátky žebříčku bylo za posledních deset let podezřelých z ovlivňování zápasů. Všichni pokračovali v kariéře. Mužská tenisová asociace ATP poté oznámila, že si nechá vypracovat nezávislou studii o fungování svých protikorupčních mechanismů.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy