Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS Německo

Čeští tenisté ve čtvrtfinále Davis Cupu dobře začali, ale závěr patřil Australanům

Čeští tenisté prohráli ve čtvrtfinále Davisova poháru s Austrálií 1:2. O první bod se v Málaze postaral Tomáš Macháč, který porazil Jordana Thompsona 6:4 a 7:5. Jiří Lehečka poté neuspěl proti Alexi de Minaurovi, jemuž podlehl 6:4, 6:7 a 5:7. O postupujícím do semifinále rozhodla čtyřhra, v níž Lehečka s Pavláskem podlehli Ebdenovi s Purcellem 4:6 a 5:7. Lonští finalisté Australané se utkají v pátečním semifinále s Finskem.

Češi prohráli s Austrálií v devátém z deseti vzájemných zápasů, uspěli jen v roce 1975. Vyřazovací fázi v novém formátu, který platí od roku 2019, hráli letos poprvé. Australané dále živí šanci na zisk 29. titulu.

Macháč zvítězil nad Thompsonem poprvé a oplatil mu letošní porážku z kvalifikace turnaje v Miami. Berounský rodák přišel jen jednou o servis a předčil o šest let staršího Australana v počtu vítězných míčků 26:19.

"Do zápasu jsem šel s určitou taktikou. Proti Jordanovi jsem hrál v Miami a prohrál jsem. Je to velmi těžký hráč. Hlavní bylo udržet bojovného ducha," řekl Macháč. "Servíroval jsem dobře, ale také jsem dobře hrál od základní čáry. Určitě měl (soupeř) také své šance, ale jsem rád, že jsem to zvládl," doplnil.

Osmasedmdesátý hráč světa Macháč rozhodl o zisku prvního setu hned v úvodní hře, kdy prolomil soupeřovo podání a výhodu brejku dotáhl do konce. Za stavu 4:3 odvrátil dva brejkboly a dostal se z manka 15:40. V desáté hře smazal ztrátu 0:30 a ujal se po 48 minutách vedení.

Ve druhém setu si oba hráči drželi podání do deváté hry. Macháč využil za stavu 4:4 pátý brejkbol a podával na vítězství. Thompson ale ještě závěr zdramatizoval. Nepustil Macháče k mečbolu a po využitém třetím brejkbolu srovnal.

Jiří Lehečka
zdroj: Reuters

Rozhodly následující dvě hry. Macháč zareagoval na ztracené podání dalším brejkem a poté už na druhý pokus utkání dotáhl do vítězného konce. Po využití prvního mečbolu padl radostí na kolena. "Bylo to hodně silné. Spadlo to ze mě, že už je fakt konec. Byl to psychicky i fyzicky dost náročný zápas," uvedl Macháč.

Dvaadvacetiletý Lehečka vstoupil do zápasu s de Minaurem dobře a v páté hře získal brejk. V dramatickém závěru se mu nedařilo set dlouho dopodávat. Čelil pěti brejkbolům, všechny ale odvrátil a zakončil sadu využitím čtvrtého setbolu.

Také ve druhém setu měl Lehečka dlouho navrch. Po brejku ve třetí hře utekl do vedení a servíroval za stavu 5:4 na ukončení zápasu. Závěr mu ale nevyšel. Na servisu nejprve neuhrál ani fiftýn a de Minaur si pak vynutil zkrácenou hru. V ní Australan zvítězil 7:2.

Ztráta setu se na Lehečkovi projevila i v úvodu rozhodujícího setu, kdy hned prohrál servis. Ve čtvrté hře sice srovnal, za stavu 3:2 ale nevyužil tři brejkboly a další možnost už nedostal. Za stavu 5:5 de Minaur udeřil, sebral Lehečkovi podání a po více než dvou a půl hodinách zakončil utkání čistou hrou.

Do závěrečné čtyřhry byl původně s Pavláskem nominovaný Jakub Menšík. Přednost ale dostal Lehečka, který měl za sebou dvě a půl hodiny dlouhý duel s de Minaurem. Oba Češi nastoupili vedle sebe v deblu poprvé, naopak jejich soupeři spolu vyhráli vloni Wimbledon.

Australská dvojice se mohla opřít o silnou hru na servisu. Lehečka s Pavláskem s nimi v prvním setu drželi krok do sedmé hry, kdy soupeři získali brejk a poté sadu dopodávali.

Ani ve druhém setu se Češi nepropracovali k jedinému brejkbolu. V jedenácté hře za stavu 5:5 při servisu Pavláska navíc Purcell s Ebdenem získali klíčový brejk a mohli po další úspěšné hře na servisu slavit.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Málaze (Španělsko) – čtvrtfinále:

Česko – Austrálie 1:2

Macháč – Thompson 6:4, 7:5, Lehečka – De Minaur 6:4, 6:7 (2:7), 5:7, Lehečka, Pavlásek – Ebden, Purcell 4:6, 5:7.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články