Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympijský magazín

Čeští tenisté v Belgii neztratili ani set a vedou 2:0

Bree (Belgie) - České tenisty dělí jediná výhra od postupu do čtvrtfinále Davisova poháru. Loňští finalisté soutěže vedou v utkání prvního kola světové skupiny v Belgii na antuce v Bree po úvodním dnu 2:0 na zápasy. V úvodní dvouhře zápasu deklasoval Tomáš Berdych domácí jedničku Oliviera Rochuse 6:3, 6:0 a 6:4. Druhý bod přidal Radek Štěpánek. Česká jednička porazila domácího Xaviera Malisseho ve třech setech 6:2, 6:4 a 7:6. Přímý přenos sobotní čtyřhry vysílá ČT2 od 13:40.

Berdych od úvodu dokazoval, proč je na žebříčku ATP o 34 pozic výš než Belgičan. Přesnými a tvrdými údery od základní čáry zatlačil o 30 centimetrů nižšího soupeře do defenzivy a rychle ovládl dění na měkkém antukovém dvorci v hale v Bree. Hned ve druhém gamu sebral Rochusovi čistou hrou servis. A i když za stavu 3:0 další dva brejkboly neproměnil, s přehledem si dokráčel pro úvodní sadu. Ostřílený Belgičan, který marně hledá zašlou slávu, zlepšil na přelomu setů pohyb, ale ke zvratu měl daleko.

Ohlasy hráčů po prvním zápase

Tomáš Berdych: "Jsem rád, že se mi podařilo držet svoji hru celý zápas a že jsem nemusel být na kurtu déle. Je to velká spokojenost, když může člověk přinést do šatny hned první bod. Zvládl jsem to ve třech setech a můžu odpočívat."

Olivier Rochus: "Myslím, že jsem odehrál dobrý zápas. Ale s ním (Berdychem) je to těžké, zvlášť když hraje na své nejlepší úrovni jako dnes. Je to skvělý hráč."

Olivier Rochus po nevyvedeném pokusu o kraťas prohrál úvodní servis také ve druhé sadě. V následném gamu se celý zápas zřejmě definitivně převážil na českou stranu. Rochus vybojoval pět brejkových šancí, Berdych však všechny hrozby účinným prvním podáním zažehnal a od té doby na kurtu zcela dominoval. "Druhý game byl určitě nejdůležitější okamžik zápasu. Bylo to nahoru a dolů, on měl spoustu výhod a nevýhod a tam se mi to podařilo zlomit. Povedlo se mi ho udržet od těla a potom jsem mohl hrát, co jsem chtěl," řekl Berdych.

Berdychovi vycházel servis i útočný bekhend po lajně, nezvykle často se vydával na síť, kde zakončoval finální míče, a domácí tenista byl bezradný. Ve své hře marně hledal vítězný úder, ztratil další dvě podání a na lavičku znechuceně odešel s "kanárem", který mu Berdych ve druhém setu uštědřil. I třetí sadu dlouho jasně režíroval český hráč. Po dvou brejcích rychle odskočil do vedení 4:1, ale nakonec musel o první bod ještě bojovat. Belgičan totiž snížil na 2:4, vycítil šanci a závěr dokázal zdramatizovat. Za stavu 4:5 odvrátil celkem pět mečbolů, na šestý pokus však už Berdych utkání ukončil.

Před novináři si Rochus postěžoval na zhruba tři desítky českých fanoušků, kteří po celý zápas velmi bouřlivě a hlasitě Berdycha podporovali. "To jsem snad nikdy nezažil," podotkl. Zejména ze začátku zápasu ho to prý hodně rozptylovalo.

Štěpánek od úvodu na kurtu dominoval

Oproti poslednímu vzájemnému duelu, v němž s Malissem před třemi týdny prohrál na tvrdém povrchu v San Jose hladce 3:6 a 4:6, pozměnil Štěpánek taktiku. Ustoupil od obvyklých náběhů na síť, trpělivě vyčkával na své šance a dopředu si chodil jen pro jisté a vítězné voleje. Po jednom z nich získal ve čtvrtém gamu první brejk a vzápětí odskočil do vedení 4:1. Českým fanouškům zatrnulo v osmé hře, kdy Štěpánek při technické výměně u sítě zaškobrtl a chytil se za koleno. Nenechal se však rozhodit, znovu sebral Malissemu servis a připsal si úvodní sadu.

Drobná krize potkala rodáka z Karviné na začátku druhého setu. V první hře ještě stihl odvrátit brejkbol, ale následující podání už neudržel. Někdejší světová devatenáctka, která usiluje o návrat na vrchol, se však radovala z vedení jen pár minut. Štěpánek okamžitě získal ztracený servis zpět a v závěru druhé sady trpělivě počkal na nevynucené chyby vzteklého Belgičana.

Jaroslav Navrátil, nehrající kapitán ČR:

"Velká spokojenost. Vést po prvním dnu 2:0 a neprohrát ani set, to je fantastické."

Třetí set věrně kopíroval předchozí dějství. Český tenista ve třetím gamu opět prohrál podání, vzápětí srovnal a pak se stejná situace ještě jednou opakovala. Nejvyrovnanější sada dospěla do tie-breaku. Štěpánek v týdnu zápolil se zvýšenou teplotou, do zkrácené hry však vložil všechny své síly a belgickou dvojku jasně převýšil. Proměnil hned první mečbol a Češi mohou o svém postupu rozhodnout už v sobotní čtyřhře.

"Snažil jsem se co nejvíc šetřit energii, protože jí opravdu moc nemám. Ten můj stav není ideální, ale jsem rád, že i v tomhle stavu jsem byl schopen to utkání odehrát v takovém stylu," řekl po zápase Štěpánek, kterého v minulých dnech trápila horečka. "V tomto stavu, v jakém jsem, je to o to cennější," dodal.

Navrátil už před prvními dvouhrami říkal, že v případě obou vítězství by chtěl nasadit Berdycha se Štěpánkem i do sobotní čtyřhry. "To samozřejmě platí. Ale teď je brzy po zápase. Já jsem s klukama ještě nemluvil. Ale samozřejmě, když vyhráli oba 3:0, tak všechno nasvědčuje tomu, že budou hrát spolu debla," naznačil složení českého páru pro čtyřhru. Štěpánek zatím nechtěl předbíhat, jestli bude v sobotu schopen nastoupit, nebo zda místo přenechá někomu jinému. "Určitě musím na regeneraci a uvidím, co ten zápas se mnou udělá," řekl.

Belgie - ČR 0:2 po prvním dnu

O. Rochus - Berdych 3:6, 0:6, 4:6

Esa: 0:11. Dvojchyby: 3:2. Vítězné míče: 16:49. Využité brejkboly: 1/8 - 6/9. Nevynucené chyby: 16:36. Celkem získané míče: 75:103. Čas: 2:21 hod.

Malisse - Štěpánek 2:6, 4:6, 6:7 (3:7)

Esa: 5:6. Dvojchyby: 3:2. Vítězné míče: 23:25. Využité brejkboly: 3/8 - 6/7. Nevynucené chyby: 40:40. Celkem získané míče: 84:96. Čas: 2:16 hod.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy