Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Češi hrají s Nizozemskem nerozhodně. Veselý vyhrál navzdory dvěma zraněním

Před ostravským publikem začal souboj mezi českými a nizozemskými tenisty, jehož stav je po prvním dnu nerozhodný 1:1. Kvalifikační duel nové podoby Davisova poháru otevřel Jiří Veselý upracovaným vítězstvím proti Tallonu Griekspoorovi. Český hráč musel být opakovaně ošetřován, nakonec vybojoval první bod po setech 5:7, 6:4, 6:4. Navázat na něj nedokázal Lukáš Rosol, který Robinu Haasemu podlehl 2:6, 4:6.

Jiří Veselý a Lukáš Rosol
zdroj: ČTK autor: Ožana Jaroslav

Veselý porazil soupeře navzdory dvěma zraněním

"Jiný zápas bych stoprocentně nedohrál," uvedl po utkání s nizozemskou dvojkou Veselý. "Kdyby to nebyl Davis Cup, hodil bych ručník," dodal český hráč, kterého brzdil vykloubený prst na pravé noze a také bolest zadního stehna. Navzdory tomu dokázal utkání otočit. 

České jedničce přitom utekl začátek zápasu. Pak Veselý srovnal z 1:4 na 4:4 a v koncovce se na returnu držel lépe než soupeř, jenže další brejk už nezískal a naopak sám nezvládl dvanáctou hru. Udělal pár chyb, Griekspoor ho dvakrát prohodil a získal úvodní set pro sebe.

V úvodu druhé sady získal český favorit soupeřův servis a poprvé v zápase se dostal do vedení. Náskok brejku udržel, i když si při jednom ze zákroků v úvodu sady pochroumal vnitřní stranu stehna na pravé noze. Za stavu 5:4 se nechal ošetřit, ale v desáté hře po odvrácení dvou brejkbolů sadu dopodával a srovnal krok.

Větší zranění českého tenisty přišlo krátce poté, co získal brejk v úvodu rozhodující sady. Po prvním fiftýnu čtvrté hry odkulhal Veselý s bolestivou grimasou na lavičku, protože si vykloubil druhý prst na pravé noze. Po obstřiku a tejpu se vrátil na kurt a bojoval dál.

Přišel o vedení 4:2, ale v devátém gemu vzal Griekspoorovi podání znovu a při servisu proměnil druhý mečbol. "Bylo to mé nejtěžší vítězství v Davis Cupu. Úvod byl klasicky nervózní, potom jsem začal hrát dobře a přestal kazit. Ve třetím setu to ale bylo obrovské drama. Ale (je to) vybojováno," řekl.

"Prst se mi po prvním mečbolu vykloubil znovu, takže bylo důležité, abych ten druhý proměnil. Jinak by asi následovala skreč," přiznal. "Problém to není malý a uvidíme, co se s ním dá dělat. I do budoucna. Jestli mám mít tyhle problémy, tak se to musí řešit. Dal jsem do toho všechno, co šlo, a podařilo se to," uzavřel Veselý.

"Popral se s tím dobře, i když byl ze začátku jako vždycky svázaný a netrefoval return. Ale říkal jsem mu, že se do toho musí dostat. Po prvním setu se jeho hra zlepšila a naštěstí ve třetí sadě Nizozemce brejkl a jen díky svému servisu dohrál utkání do konce. Je to velice důležitý boj, ale bude to těžké," pochválil Veselého kapitán Jaroslav Navrátil.

Lukáš Rosol
zdroj: ČTK autor: Ožana Jaroslav

Rosol na Haaseho nestačil

Jen šest gemů dokázal uhrát Lukáš Rosol proti nizozemské jedničce. Robin Haase byl na kurtu jasně lepší a nakonec slavil vítězství po sadách 6:2, 6:4. "Robin zahrál excelentně, přehrál mě po všech stránkách. Nenašel jsem odpověď, i když jsem dělal, co jsem mohl. Dnes byl soupeř o mnoho lepší," uznal po utkání Rosol.

"Z mé strany je to zklamání. Nepředstavoval jsem si to takhle," přiznal český hráč. "Teď dáme hlavy dohromady a zkusíme vytvořit variantu pro zítřejší debl. Uvidíme, co vymyslíme, ale moc variant nemáme," dodal Rosol. Českému týmu komplikuje situaci zdravotní stav Veselého, zdráv není ani Adam Pavlásek.

"Při vší úctě k Lukášovi, který hrozně chtěl a ze začátku byl nervózní, tak Robin Haase hrál excelentní tenis a neudělal chybu. Výsledek byl jednoznačně pro Nizozemsko," zhodnotil pro ČT zápas český kapitán Jaroslav Navrátil. "Se stavem 1:1 ale musíme být spokojeni," dodal Navrátil, který musí vyřešit jedno velké dilema – koho nasadit do čtyřhry.

"Byl jsem přesvědčený, že bude hrát Adam Pavlásek, ten ale fit není. Má natržený vaz v kotníku a je ze hry. Nevím, jaký je Jirkův zdravotní stav. Potom uvidím. Myslím si, že v tomto stavu může nastoupit i jeden z mladých," připustil český kapitán.

ČR - Nizozemsko 1:1 po prvním dnu

Veselý - T. Griekspoor 5:7, 6:4, 6:4, Rosol - Haase 2:6, 4:6.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy