Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Malý fotbal ME 2018 Ukrajina

Berdych ušetřil hodně sil a to v závěru může pomoct, myslí si Navrátil

Praha – Výhru Tomáše Berdycha nad Rafaelem Nadalem si nenechal ujít ani nehrající daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil. Ocenil především zlepšený return i pohyb českého tenisty. Berdych zdolal bývalého prvního hráče světa Nadala poprvé po sedmnácti porážkách a po výhře 6:2, 6:0 a 7:6 si zahraje semifinále Australian Open.

Tomáš Berdych
zdroj: ČTK/AP

"Nebylo to pro Tomáše po sedmnácti prohrách určitě vůbec jednoduché, v hlavě to musel mít, ale hrál agresivně, odvážně a nebál se. Tenhle vítězný zápas ho může hodně nakopnout," řekl Navrátil.

Trojnásobného grandslamového šampiona Jana Kodeše Berdychova výhra nad Nadalem nepřekvapila. "Nadal koncem roku nehrál a letos jeho výsledky neukazovaly, že by byl ve velké formě. Naopak Berdychova loňská sezona byla velmi kvalitní, co se týče průměru, a teď se to možná zúročuje," uvažoval Kodeš.

V prvních dvou setech měl Berdych nad Nadalem, který nebyl ve své nejlepší formě, jasnou převahu. "Neskutečné zlepšení ukázal na returnu. V mnoha okamžicích ho zatlačil dlouhým míčem, Nadal měl problémy a Tomáš mohl hrát svoji hru," řekl Navrátil, který byl Berdychovým osobním trenérem do konce roku 2008.

Důležitým faktorem byl servis

Berdych ani jednou nepřišel o podání a odvrátil všechny čtyři brejkboly. První dva za stavu 3:1 v úvodní sadě a další dva za stavu 4:4 ve vyrovnaném třetím dějství. "Servis měl vynikající celý zápas a při brejkbolech to potvrdil," řekl Navrátil. "Servis je u Berdycha důležitý, a když dobře servíruje, celá jeho hra jde nahoru," doplnil Kodeš.

Od konce prosince Berdych spolupracuje s koučem Danielem Vallverduem z Venezuely a má i jiného kondičního trenéra. Navrátil viděl dvakrát jejich trénink v Prostějově a i v zápasech si všiml zlepšeného pohybu. "Vydržel s Nadalem výměny, nekazil a měl v nich díky pohybu i sebevědomí," řekl Navrátil. "Je vidět, že Tomáš novému týmu věří a vyplácí se mu tvrdá práce. Určitě mu to přineslo nový impulz a potvrzuje se, že nové koště dobře mete," dodal.

Vallverdu výhodou

V semifinále Berdycha čeká Andy Murray. Zápas bude pikantní v tom, že Brita ještě loni trénoval právě Vallverdu. "To může být pro Tomáše výhodou, protože ten zná Murraye do šroubku a může dát Tomášovi správnou taktiku," řekl Navrátil.

Murrayův styl Berdychovi podle Navrátila vyhovuje více než ten Nadalův, a pokud vydrží v nastoleném rytmu, může myslet v Melbourne i na finále. "Mohl by to zvládnout," přitakal Navrátil. A jak vidí Berdychovy šance na titul? "To je ještě hodně vzdálené, ale důležité je, že v dosavadním průběhu turnaje ušetřil hodně sil, a to v závěrečných kolech proti silným protivníkům může pomoct," řekl.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy