Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Pardubické rovinové dostihy

Berdych udolal Tipsareviče ve třech setech a posunul tenisty do semifinále

Praha - Čeští tenisté si znovu po dvou letech zahrají semifinále Davisova poháru. Postup přes Srbsko zařídil Tomáš Berdych, který na antuce v pražské O2 areně získal rozhodující třetí bod v souboji týmových jedniček po výhře nad Jankem Tipsarevičem třikrát 7:6. V závěrečné dvouhře Lukáš Rosol porazil Troického 7:6 a 7:5. Svěřenec Ctislava Doseděla hrál za rozhodnutého stavu v Davis Cupu potřetí v kariéře a potřetí vyhrál. Čeští tenisté tak zvítězili nad Srbskem 4:1 na zápasy.

Tomáš Berdych
zdroj: AP autor: Petr David Josek

V zářijovém duelu o finále pojedou čeští tenisté do Argentiny, která vede nad Chorvaty v Buenos Aires 3:1. Juan Martín del Potro získal třetí bod po výhře nad Marinem Čiličem 6:1, 6:2 a 6:1."Argentina je určitě hodně tvrdý oříšek, ale do září je dlouhá doba a bylo by krásné jít dál," řekl Berdych k možné účasti ve finále. "Argentina je jeden z nejlepších týmů na světě, jsou doma na antuce stejně jako Španělé jen těžko k poražení, ale pokusíme se uspět," řekl kapitán Jaroslav Navrátil.

V semifinále Davisova poháru jsou svěřenci kapitána Jaroslava Navrátila potřetí za uplynulé čtyři roky. V roce 2009 došli do finále, předloni vypadli právě se Srby v Bělehradu, i když vedli 2:1, nyní jim prohru oplatili. "Je to obrovský úspěch, protože světová šestnáctka je nesmírně silná. Klobouk dolů před Tomášem i Radkem, je na ně obrovský tlak, ale jsou psychicky i fyzicky odolní. Hrát semifinále je bomba," řekl Navrátil.

Jaroslav Navrátil: "Tomáš ukázal vynikající výkon a proč by to nemohl zopakovat v Argentině? Jsme opět v semifinále a Argentina bude doma určitě favoritem, ale my tam nepojedeme předem poraženi." 

V utkání s Tipsarevičem naladil Berdych halu v první hře vítěznými bekhendy, ale pak se strhla vyrovnaná bitva. Úvodní dva sety trvaly dohromady dvě a půl hodiny a oba získal český hráč ve zkrácených hrách shodně 8:6. Předtím ale vždy málem o set přišel, Tipsarevič v prvním i druhém setu podával na výhru, ale neuspěl.

Je nám líto, video expirovalo.
Česko - Srbsko

V první zkrácené hře Srb vedl 5:3 a pouštěl Berdychův úder v domnění, že jde o aut, ale míč spadl na čáru. Místo tří setbolů Tipsareviče se Berdych bodově dotáhl a sadu uzavřel při druhém setbolu. Ve druhé zkrácené hře zase vedl Tipsarevič 5:4 a podával, ale i tentokrát dokázal Berdych situaci ustát a nakonec se radoval ze setu.

Oba aktéři rozhodující dvouhry dokazovali svoji příslušnost k elitní desítce. Berdycha zdobil return a rány z forhendu. Tipsarevič, ač si nechal ošetřit palec na noze, výborně běhal a méně kazil. V třetím setu neudržel Berdych zisk brejku a pak odvrátil pět setbolů soupeře, dva za stavu 5:6 a další tři v tie-breaku. Sám proměnil druhý mečbol, při kterém Tipsarevič chyboval.

"Téměř ve všech setech jsem utíkal skoro hrobníkovi z lopaty, ale to je tenis. Je to o jednom dvou balonech a jsem nesmírně rád, že to takhle dopadlo," řekl Berdych. "Tomáš byl lepší v každém setu v rozhodujících momentech. Chodil si pro vítězné míče, ale jeden dva sety bych si zasloužil. Nebyl to úplně špičkový zápas, ale lidi se museli bavit," uvedl Tipsarevič, kterému se nelíbil dvorec. "Byl to jeden z nejhorších kurtů, jaký jsem kdy viděl," dodal.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy