Následuje
SP Rakousko

Berdych si odnesl už pátého Zlatého kanára

Přerov – Nejlepším českým tenistou za rok 2010 je podle očekávání Tomáš Berdych, který prožil zatím nejlepší sezonu a rok zakončil na šestém místě žebříčku ATP. V anketě Zlatý kanár triumfoval Berdych popáté. Už jen jeden triumf ho tak dělí od rekordmana Jiřího Nováka, který anketu v letech 1999–2004 vyhrál šestkrát po sobě. Spolu s Radkem Štěpánkem byli navíc v anketě zvoleni jako nejlepší deblový pár. Nejlepší tenistkou byla zvolena Petra Kvitová. Anketu Zlatý kanár vyhlašuje časopis Tenis ve spolupráci s Českým tenisovým svazem.

"Mám za sebou skvělou sezonu. Něco se nám povedlo a dalším krokem bude udržet stejnou pozici a stejné místo," uvedl Berdych s výhledem na sezonu 2011. Český tenista se letos poprvé probojoval do finále Wimbledonu, na French Open si navíc zahrál semifinále a díky tomu se poprvé kvalifikoval i na závěrečný turnaj mistrů. 

Do semifinále Wimbledonu letos prošla také česká tenistka Petra Kvitová, která byla zvolena nejlepší českou tenistkou. "Jsem spokojená, i když to může být vždy lepší. Ale můj tenis se zlepšuje a budu chtít, aby se zlepšoval dál," zhodnotila 34. hráčka světa uplynulý rok. Kvitovou letos zvolila organizace WTA nováčkem uplynulé sezony.

Výsledky ankety Zlatý kanár:

  • Hráč roku: Berdych (TK Agrofert Prostějov)
  • Hráčka roku: Kvitová (TK Agrofert Prostějov)
  • Postup na žebříčku WTA: Kvitová
  • Talent roku - chlapci: Pavlásek (TK Agrofert Prostějov)
  • Talent roku - dívky: Siniaková (Sparta Praha)
  • Deblista roku: Dlouhý (TK Agrofert Prostějov)
  • Deblistka roku: Peschkeová (TK Neridé)
  • Deblový pár roku: Berdych - Štěpánek
  • Tým roku: Tým Davisova poháru
  • Tenista na vozíčku: Stefanu

Berdych se chce udržet v top ten, plánuje i Davis Cup

Tomáš Berdych po vítězství v anketě Zlatý kanár nastínil plány i pro příští sezonu. V plánu má pevně zakotvený Davis Cup, pokud ho z nominace nevyřadí zranění. Rád by se také udržel v elitní desítce žebříčku ATP a na konci roku by si chtěl znovu zahrát Turnaj mistrů. Sám však dobře ví, že udržet si místo v top ten bude náročné: "To bude náročnější, než to bylo dosud. Člověk musí jít opatrně, krok za krokem. Tohle je začátek a chci alespoň rok tu pozici udržet," uvedl Berdych. Teprve pak prý může přemýšlet nad dalším postupem v žebříčku. 

Po náročné sezoně si Berdych dopřál dovolenou na Tenerife, kde odpočíval s přítelkyní Lucií Šafářovou. Relaxoval ale jen čtyři dny, dalších dvanáct už nabíral pod dohledem trenéra Davida Vydry kondici. "Bylo to super, teplé počasí, což je mnohem lepší než tady v mrazu, takže se tam za rok určitě vrátíme a zůstaneme tam déle," plánoval. 

Na Vánoce zůstává nejlepší český tenista doma, už 27. prosince ale odlétá na exhibici do Abú Zabí, pak hraje v Čennaí a před Australian Open exhibici Kooyong Classic. Po úvodním grandslamu pak bude mít čas na krátký odpočinek. "Záleží, jak to v Melbourne dopadne, ale je vždy dobré si dát dva tři dny volno a získat novou chuť do turnajů," podotkl Berdych. Pak by měl hrát v Rotterdamu, Marseille a před zápasem 1. kola Davisova poháru proti Kazachstánu si dopřeje týden volna.

Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy