Berdych prohrál s Djokovičem ve dvou setech a do semifinále nepostoupil

Londýn - Český tenista Tomáš Berdych zakončil účinkování na Turnaji mistrů v Londýně prohrou se světovou jedničkou Novakem Djokovičem ze Srbska 2:6 a 6:7. Berdych prohrál bez většího odporu první set, ve druhém se mu hru podařilo vyrovnat a v tiebreaku měl dokonce tři setboly. Žádný ale neproměnil, naopak Djokovič využil hned první příležitost a upravil bilanci vzájemných utkání na 11:1 ve svůj prospěch. Djokovič se může těšit na semifinále Turnaje mistrů, Berdych se bude připravovat na pražské finále Davisova poháru.

Tomáš Berdych
zdroj: ČTK/AP

Srbský hráč začal útočně, sebral Berdychovi hned druhé podání, uhájil svoje a ujal se vedení 3:1. Při svém dalším servisu Tomáš Novaka opět pustil k brejkbolu, Srb příležitost znovu využil a poté bezpečně brejk potvrdil. Berdych ještě snížil na 2:5, ale Djokovič se propracoval ke třem setbolům a druhý z nich proměnil.

Vývoj druhého setu zpočátku kopíroval první sadu, když si Berdych opět prohrál své druhé podání a zdálo se, že je hotovo. Tomáš si ale chtěl pobyt v Londýně prodloužit a před zraky rodičů a přítelkyně prolomil následující Djokovičův servis a srovnal na 2:2. Hráči si pak solidně drželi podání. Berdych sice musel odvracet jeden brejkbol, ale jinak zápas v poklidu dospěl do tiebreaku.

Tomáš věděl, že musí druhou sadu vyhrát, aby mohl přemýšlet o semifinále. Udržel si své první podání v tiebreaku a skvělý stopbal i výborný servis mu dopomohly k zisku dvou minibrejků a vedení 3:0. Pak se sice nevyvaroval dvojchyby, ale svůj další servis uhájil a vedl 4:1. Poté zahrál skvěle na returnu a před výměnou stran se dostal do vedení 5:1 a zisk setu se přiblížil.

Djokovič si ale svůj další servis udržel, snížil na 2:5, vzal si jeden minibrejk zpátky a snížil na dvoubodový rozdíl - 3:5. Tomáš pak dal eso na 6:3, které bohužel bylo jeho posledním vítězným míčem na letošním Turnaji mistrů. Djokovič ubránil své dva servisy a snížil na 5:6. Berdych nedokázal využít ani setbol při svém podání, prohrál i následující výměnu a pustil světovou jedničku k mečbolu. Djokovič nabídnutou šancí nepohrdnul a ovládnul tiebreak v poměru 8:6.

Na Turnaji mistrů už tak z Čechů pokračuje jen Radek Štěpánek ve čtyřhře s Indem Leanderem Paesem. Tomáš Berdych už se může připravovat na pražské finále Davis Cupu, v němž zkusí společně se Štěpánkem vybojovat první salátovou mísu pro samostatnou Českou republiku. Djokovič se představí v nedělním semifinále. Spolu s ním postoupil ze skupiny A Brit Andy Murray, který si poradil 6:2 a 7:6 s Francouzem Jo-Wilfriedem Tsongou.