SP USA

Berdych finále US Open hrát nebude, vyřadil ho Murray a zradil vítr

New York - Tomáš Berdych si své druhé finále grandslamu nezahraje. Semifinále US Open, které ovlivňoval silný vítr, nezvládl a prohrál s olympijským vítězem z Londýna Andym Murraym ve čtyřech setech 7:5, 2:6, 1:6 a 6:7. Utkání bylo nejprve kvůli silnému dešti odloženo a i v jeho průběhu se oba tenisté museli vypořádat s nezvyklými podmínkami. Murray ve finále nastoupí proti vítězi zápasu Djokovič - Ferrer.

Tomáš Berdych
zdroj: Getty Images autor: Cameron Spencer

On-line textový přenos

2012-09-08 22:26:15

Po více než čtyřech hodinách do finále postupuje Andy Murray.

2012-09-08 22:25:35

Je tu konec. Tie-break vyhrává Andy Murray 9:7 a získává třetí set v poměru 7:6. Celkově vyhrává 3:1 na sety.

2012-09-08 22:23:43

Berdych nezvládl lehký forhend a je tu druhý mečbol pro Murrayho.

2012-09-08 22:22:44

Odvrácený mečbol. Eso Berdycha! Srovnáno na 7:7.

2012-09-08 22:21:40

Jetřábí oko dnes Berdychovi opravdu nepřeje a je tu mečbol pro Murrayho - 6:7.

2012-09-08 22:20:38

Opět srovnáno - 6:6, Murray si dal záležet a vítězným gestem oslavuje.

2012-09-08 22:20:03

6:5 pro Berdycha a podávat jde Murray.

2012-09-08 22:19:35

Srovnáno na 5:5.

2012-09-08 22:19:06

Podávat jde Berdych, ale první servis zastavuje síť.

2012-09-08 22:18:20

5:4 - Berdych musel obíhat na forhend a zahrál daleko do autu.

2012-09-08 22:17:35

5:3 - Skot hrál přesně a tvrdě.

2012-09-08 22:16:43

5:2 a další eso v podání českého tenisty.

2012-09-08 22:15:43

4:2 - Berdychův backhand se nevešel do kurtu.

2012-09-08 22:14:19

4:1 pro Berdycha, Murray vztekle praští do míčku raketou.

2012-09-08 22:12:59

3:0! Eso jak vyšité stvrzené jestřábím okem.

2012-09-08 22:12:27

Berdych vede rychle 2:0 a zejména druhý bod stál za to! Smeč ze záklonu.

2012-09-08 22:11:37

Na řadě je  tie-break.

2012-09-08 22:10:56

Nechytatelné eso Berdycha a je srovnáno 6:6.

2012-09-08 22:10:26

Berdych pustil Murrayho do výměny a ten snižuje na 40:30.

2012-09-08 22:09:23

Už 40:15 - opět dělové podání Berdycha.

2012-09-08 22:08:41

30:15 po vydařeném podání Berdycha.

2012-09-08 22:08:13

15:15 - kurt jako by dnes byl na Berdycha malý.

2012-09-08 22:07:48

15:0 pro Berdycha. Skota poslal na druhou stranu kurtu než míček.

2012-09-08 22:06:15

Murray jde čistou hrou do vedení 6:5, Berdych má podruhé nůž na krku - jde podávat na udržení se v zápase.

2012-09-08 22:05:12

Dělovka Murrayho znamená eso a stav 0:40 z pohledu Berdycha.

2012-09-08 22:04:16

Další aut Čecha a stav 0:30 v jeho neprospěch.

2012-09-08 22:03:51

Berdych hrál nadstandardní údery, pak ale mírně smolně přetáhl backhand za základní čáru 0:15 v 11 hře.

2012-09-08 22:02:24

Skvělým podáním Berdych obrací na 40:30 a získává i gam - srovnáno 5:5.

2012-09-08 22:01:09

Murray zkušeně měnil rytmus a pak zaslal na Berdychovu polovinu skvostný backhand po lajně - 15:30 pro Murrayho.

2012-09-08 21:57:55

Další těsný aut v podání Berdycha a vedení 5:4 pro Murrayho.

2012-09-08 21:56:46

Tvrdý Berdychův backhandový return po druhém podání Murrayho slaví úspěch, Brit nedokázal zareagovat - 30:40.

2012-09-08 21:54:57

Těsný aut po Berdychově returnu a stav 0:30 ve prospěch Murrayho.

2012-09-08 21:53:16

Srovnáno na 4:4.

2012-09-08 21:52:34

Jestřábí oko mu opět nepomohlo 40:30.

2012-09-08 21:51:53

40:15 pro Berdycha a útok na čtvrtý získaný gam.

2012-09-08 21:50:48

Stále trable s prvním podáním.

2012-09-08 21:50:18

30:0 pro Berdycha - skvělá rána po lajně.

2012-09-08 21:49:30

15:0 - úspěšný a připravený útok.

2012-09-08 21:48:45

Berdych jde na podání a opět vyčkávaná na příznivý vítr.

2012-09-08 21:46:36

Murray zvládá a vede 4:3.

2012-09-08 21:45:13

Murray vyhrál přebíhanou od postranní lajny ke druhé a vede 30:0.

2012-09-08 21:43:34

Srovnáno na 3:3 čistou hrou.

2012-09-08 21:41:58

30:0 - return Skota končí v autu, ale pro jistotu kontroluje Berdychův servis Jestřábím okem.

2012-09-08 21:41:16

Berdych se pere s prvním podáním.

2012-09-08 21:40:57

Šťastný fiftýn po sérii volejů na síti 15:0.

2012-09-08 21:39:53

Český tenista půjde podávat a pokud servis udží může být čtvrtý set ještě zajímavý.

2012-09-08 21:39:06

Berdych proráží Murrayho podání a vrací se do hry - 2:3.

2012-09-08 21:37:51

Dlouhá výměna končí autem Berdycha 30:40.

2012-09-08 21:37:09

Berdych má dva brejkboly za stavu 15:40.

2012-09-08 21:36:22

Berdych zatlačil Murrayho do kouta a Britovi nezbylo nic jiného než lob, který dopadl metr za základní čáru 0:30 při podání Murrayho.

2012-09-08 21:33:49

Berdych získal první gam ve čtvrtém setu a snižuje na 1:3.

2012-09-08 21:25:06

Murray hraje výborně a momentálně sází jeden vítězný úder za druhým - 0:3.

2012-09-08 21:23:49

Berdych zahrál s podporou větru do autu a je tu opět jeho prohrané podání - 0:2.

2012-09-08 21:21:17

Opět míček z rakety českého hráče končí v autu. Další brejkbol pro Brita.

2012-09-08 21:19:37

Berdych se momentálně cítí silnější na forehandu a proto si na něj častěji nabíhá. Murray si tentokrát vyžádal challenge, a ta bohužel ukázala těsný aut z české rakety. Brejkbol pro Murrayho.

2012-09-08 21:14:38

Tentokrát se Berdych dostal na forehandu k backhandu a ten byl odfouknut do sítě. Murray vede 1:0.

2012-09-08 21:12:49

Začíná čtvrtý set. Zkrácení hry příliš Murraymu nevyšlo, neboť Berdych si následně připravil smeč a je tu stav 30:40.

2012-09-08 21:08:01

Po dvou hodinách a čtyřiceti minutách prohrává Berdych 1:2 na sety, když třetí set vyhrál Murray v poměru 6:1.

2012-09-08 21:06:15

Dlouhý gam přináší pátý setbol pro Murrayho.

2012-09-08 21:01:43

Podařený útok Berdycha při dalším setbolu a druhá shoda.

2012-09-08 20:59:59

Ten česká jednička odvrací a je tu shoda.

2012-09-08 20:59:42

Míček Berdycha v autu a setbol pro Murrayho.

2012-09-08 20:58:35

Další neúspěšný útok a stav 30:30 při vlastním podání.

2012-09-08 20:56:13

Berdych působí odevzdaně a prohrává už 1:5.

2012-09-08 20:55:23

Murray se zase natáhl a donutil Berdycha k chybě. I když tenhle volej nebyl tak těžký.

2012-09-08 20:54:40

Murray sice poslal míček do zámezí, výměna se ale bude opakovat, neboť na kurt vnikl další sáček.

2012-09-08 20:50:46

Po dlouhé době zisk gamu pro českého tenistu a snížení na 1:4.

2012-09-08 20:50:00

Berdychova neuvěřitelná dvojchyba 30:15.

2012-09-08 20:49:24

Čopované bekhendy Murraymu vychází, ale naštěstí i on chybuje a Berdych vede 30:0.

2012-09-08 20:47:52

Murray už vede 4:0.

2012-09-08 20:47:21

Další změna rytmu hry a aut Berdycha posílá na koně skotského tenistu.

2012-09-08 20:45:59

Páska pomohla k zisku fiftýnu Murraymu a vede 15:0.

2012-09-08 20:43:57

Technická hra přináší Murraymu další bod a vedení 3:0.

2012-09-08 20:42:21

Skot dobíhá neuvěřitelné míče a Berdych nadále kazí, výhoda pro Murrayho.

2012-09-08 20:40:36

Berdych v útoku na síti, ale Murrayho prohoz znamená stav 30:30.

2012-09-08 20:39:00

Po dlouhé době úspěšný míč Berdycha a volej na síti - 15:0.

2012-09-08 20:37:28

Bez problémů získává sadu a vede 2:0.

2012-09-08 20:36:45

Murray své podání zvládá a rychle vede 40:0.

2012-09-08 20:34:46

Míček z jeho rakety končí těsně v autu a znovu prohrává podání - 0:1.

2012-09-08 20:33:18

Začal opět špatně - 0:40.

2012-09-08 20:31:24

Stejně jako v druhém setu začíná novou sadu, tu třetí, na podání Berdych.

2012-09-08 20:28:04

Murray získává druhou sadu 6:2 a srovnává na 1:1.

2012-09-08 20:25:59

Krásná výměna konečně taky pro českého tenistu - 15:30.

2012-09-08 20:24:39

Nevídaná věc, vítr foukl tak silně, že do kurtu přivál věci z laviček a tašky obou hráčů. Všichni to berou s úsměvem.

2012-09-08 20:22:47

Murray jde podávat na vítězství v druhé sadě.

2012-09-08 20:21:20

Berdych s problémy snižuje na 2:5.

2012-09-08 20:20:13

Berdych dvakrát předvedl naprosto přesný forehand, nepovedený forhend Murrayho znamená vedení 40:30.

2012-09-08 20:16:32

1:5 - údery na čáru znamenají další bod pro skotského tenistu.

2012-09-08 20:15:08

Murray je bojovník. Prohozem a skvělou obranou srovnává na 30 oba.

2012-09-08 20:14:15

Murrayho třetí dvojchyba znamená 30:0 pro Berdycha.

2012-09-08 20:10:49

Dvojchybou a dalším nepovedeným úderem se Berdych připravuje o vlastní podání a prohrává 1:4 ve druhém setu.

2012-09-08 20:08:41

Eso Berdycha znamená shodu. Muselo ho potvrdit Jestřábí oko.

2012-09-08 20:08:29

Jestřábí oko v akci. Berdychovi ale nepřeje, a je tu brejkbol Murrayho.

2012-09-08 20:06:48

Teď přelétává letadlo a po krkolomné výměně Brit zvedá vedení na 30:15.

2012-09-08 20:05:17

Výborný stopvolej od Murrayho na síti.

2012-09-08 20:04:52

Uprostřed výměny zastavuje rozhodčí hru kvůli létajícímu igelitovému pytlíku nad dvorcem.

2012-09-08 20:01:56

Skvělou hrou se Murray dostává do vedení 3:1.

2012-09-08 20:00:14

Vítr nepřestává zlobit. Eso Brita, ale velmi zvláštní. Míček před Berdychem doslova zahnul.

2012-09-08 19:57:23

Český tenista získal rychlé vedení 40:0, ale Murray snížil na 40:30. Tvrdým servisem ale sadu nakonec získal ve svůj prospěch - 1:2.

2012-09-08 19:52:58

Murray se rozehrál, 2:0 pro Brita.

2012-09-08 19:50:44

Prolomené Berdychovo podání hned v první hře druhé sady znamená vedení pro Murrayho 1:0.

2012-09-08 19:49:30

Výměna zápasu! Berdych nezvládne smeč a Murray získává po skvělém voleji na síti vedení 40:0.

2012-09-08 19:47:51

Na začátku druhého setu jde na podání Berdych a hned prohrává 0:30.

2012-09-08 19:46:59

Vítr je opravdu nepříjemný, ale zatím fouká spíš pro českého tenistu. První sada trvala 1 hodinu a 17 minut.

2012-09-08 19:43:56

Druhý už ano! Berdych získal první set v poměru 7:5.

2012-09-08 19:42:34

První ale neproměnil a Brit snižuje na 30:40.

2012-09-08 19:41:43

Vítr opět v akci, Berdych ale skvělou výměnou získal 2 setboly!

2012-09-08 19:38:28

Murray podává na udržení v setu.

2012-09-08 19:37:21

6:5 pro českého tenistu. K vítězství a zisku gamu si Berdych pomohl zlepšenými servisy.

2012-09-08 19:34:28

Delší výměnu zakončuje Berdych skvělým forhendem ven z kurtu - 30:0.

2012-09-08 19:32:14

Nadějně rozjetý gam pro Berdycha končí ziskem bodu pro Murrayho - 5:5.

2012-09-08 19:31:00

Škoda. Murray se bránil, ale je srovnáno na 30:30.

2012-09-08 19:30:19

Murray kazí na síti a je tu vedení Berdycha 30:0.

2012-09-08 19:26:44

Gam ale končí vítězně pro Berdycha nekompromisní smečí - 5:4.

2012-09-08 19:25:56

Murray bojuje a snižuje v dalším průběhu na 40:30 z pohledu Berdycha, ten pokazil bekhendový úder na síti.

2012-09-08 19:23:12

Pravačka mu ale funguje skvěle a vstupuje do deváté hry úspěšně - 30:0.

2012-09-08 19:22:16

Berdych se snažil, ale Murray srovnává na 4:4. Zatím se český tenista nemůže dostat do tempa.

2012-09-08 19:20:33

Shoda, Berdych dobře na síti, ale Brit jeho bekhendovou smeč málem vybral.

2012-09-08 19:19:07

Brit se neubránil a Berdych se štěstím smečuje do kurtu a po další chybě tu je stav 30:30 při podání Murrayho.

2012-09-08 19:16:40

Vítr je obrovským problémem a utkání je na hraně regulérnosti.

2012-09-08 19:16:08

Murray bude podávat s novými míči.

2012-09-08 19:13:28

Přímý bod Berdycha z podání na výhodu, ale pak přišel nepovedený volej do sítě. Naštěstí Berdych koncovku gamu zvládl a vede 4:3.

2012-09-08 19:11:14

Za stavu 30:30 nevynucená chyba Brita. Vítr opět sílí.

2012-09-08 19:10:23

Berdychovi pomohla páska a ješte i vítr, šťastný fiftýn. Murray míček doběhl, ale zahrál do autu.

2012-09-08 19:07:43

Srovnáno na 3:3, Murray ukončil výměnu přesným úderem po lajně.

2012-09-08 19:06:18

Berdych dokázal srovnat na 40:40, ale úderem do sítě je tu výhoda pro Brita.

2012-09-08 19:03:11

Trpělivost přinesla Berdychovi první fiftýn - 15:30.

2012-09-08 19:02:07

Murray vkročil do šesté hry agresivně a rychle získává vedení 30:00.

2012-09-08 18:59:41

Čistá hra pro českého tenistu znamená vedení 3:2.

2012-09-08 18:59:02

Berdych přesnými údery získává vedení 40:0.

2012-09-08 18:57:11

Naštvaný Brit odložil kšiltovku, aby mu příště neupadla.

2012-09-08 18:56:44

Berdych brejkbol využívá a je srovnáno na 2:2.

2012-09-08 18:56:20

Diváci sice bučí, ale výměna se bude opakovat.

2012-09-08 18:55:48

Murraymu teď díky větru upadla kšiltovka a jeho kraťas tak nakonec nebyl díky protestu Berdycha platný. Flushing Meadows se ale ozývá bučení na adresu českého tenisty.

2012-09-08 18:53:34

Tentokrát je tu brejkbol pro českého tenistu za stavu 30:40.

2012-09-08 18:50:20

Vítr si pohrává s údery obou soupeřů. Na podání jde Murray.

2012-09-08 18:48:17

Berdych nakonec své podání prohrává a je tu stav 1:2.

2012-09-08 18:46:55

Berdych útočil, ale Murray ho dokázal zatlačit. Skvělým úderem se ale český tenista dostal z úzkých a je tu opět shoda.

2012-09-08 18:45:09

Berdycha zatím zlobí servis, po delší výměně je tu druhý brejk pro Brita.

2012-09-08 18:42:07

Dvojchybou se český tenista opět dostal na shodu.

2012-09-08 18:41:23

Po druhé shodě v gamu je tu opět výhoda pro Berdycha.

2012-09-08 18:40:15

Výhoda pro Čecha po sérii technických úderů.

2012-09-08 18:39:34

Shoda, krásný halfvolej na síti od Berdycha.

2012-09-08 18:38:39

První brejkbol pro Brita, Berdych zahrál do sítě forhendem.

2012-09-08 18:37:38

Ukázková smeč Berdycha srovnává ve třetí sadě na 30:30.

2012-09-08 18:36:28

I Murray si podržel podání a je srovnáno 1:1.

2012-09-08 18:33:50

Nevynucená chyba Murrayho a je to 40:30.

2012-09-08 18:32:15

Murrayho eso a otočení stavu na 40:15.

2012-09-08 18:30:51

Murrayho dvojchyba hned při prvním servisu. 0:15.

2012-09-08 18:29:54

Berdych vede 1:0, přesný bekhend obouruč mu přinesl první bod.

2012-09-08 18:28:15

Berdych vede 40:15 v prní sadě, v hledišti nechybí trenér Muarryho Ivan Lendl.

2012-09-08 18:26:51

Zápas začal, na podání jde Tomáš Berdych.

2012-09-08 18:25:01

Hráči jsou na kurtu a probíhá rozcvičení.

2012-09-08 18:06:54

Oficiální začátek zápasu posunut na 18:30.

2012-09-08 18:02:39

Vysoušení je dokončeno a začalo svítit slunce. Tenisté by mohli brzo vkročit na kurt.

2012-09-08 17:50:35

Nad kurty ve Flushing Meadows déšť ustal, pořadatelé se znaží dvorec vysušit.

2012-09-08 17:23:15

Může se stát, že se sobotní program, který tvoří ještě druhé semifinále mezi Novakem Djokovičem ze Srbska a Španělem Davidem Ferrerem a finále žen, kvůli počasí nestihne odehrát. V tom případě by se finále mužů dohrávalo popáté po sobě až v pondělí.

2012-09-08 17:22:14

Podle předpovědi by se v New Yorku mohlo po poledni počasí zlepšit. Utkání by tak mohlo začít v 18:15 středoevropského času.

2012-09-08 17:03:51

V New Yorku počasí zatím tenisu nepřeje. Silně prší a zatím není jasné, kdy se Berdych s Murraym na kurt dostanou.

2012-09-08 16:56:55

Zápas se bude hrát na kurtu Arthura Ashe.

2012-09-08 16:53:36

Berdych se letos na amerických betonech dostal nejdále na turnaji ve Winston Salem, kde ve finále prohrál s Johnem Isnerem z USA. Murray byl tento rok již třikrát ve finále. Na začátku sezony zvítězil v australském Brisbane nad Dolgopolovem. Následovaly dvě finálové prohry - první s Federerem v Dubaji a druhá s Djokovičem v Miami.

2012-09-08 16:44:06

Tomáš Berdych je ve Flushing Meadows poprvé v semifinále, Andy Murray je v tomto ohledu zkušenější. Má za sebou dvě účasti. Poprvé se Brit takto daleko dostal v roce 2008, kdy po výhře 3:1 nad Rafaelem Nadalem postoupil do finále. V něm podlehl Federerovi ve třech setech. Druhá Murrayho účast mezi poslední čtyřkou na US Open je z loňska, kdy mu Nadal oplatil předchozí porážku výhrou 3:1.

Přes dnešní porážku má Berdych za sebou nejlepší US Open v kariéře. Do grandslamového semifinále se dostal teprve potřetí v kariéře a díky tomu se v pondělí posune na šesté místo na světě, čímž vyrovná své žebříčkové maximum.

Už v neděli by se měl Berdych společně s Radkem Štěpánkem připojit k českému týmu a začít se připravovat na semifinále Davisova poháru proti Argentině, které se bude hrát od pátku do neděle na antuce v Buenos Aires.

Semifinále začalo kvůli dešti o hodinu a půl později a hrálo se v silném větru. Ten vadil Berdychovi při vysokém nadhozu při podání, ale trápil oba hráče. "Myslím, že tenis by měl mít pro takovéhle podmínky nějaká pravidla. Mám vysoký nadhoz při servisu, proto mi vítr hodně vadil," řekl český tenista. "Bylo to brutální. Bezpochyby nejtěžší podmínky, v jakých jsem kdy hrál, a to jsem ze Skotska, takže to o něčem vypovídá," uvedl v narážce na drsnou domovinu Murray.

Jako první ztratil servis český tenista ve třetí hře, ale hned vzápětí si vypracoval brejkbol. Při prvním z nich Murraymu spadla z hlavy čepice a výměna byla přerušena. Hráči se dohadovali u sítě a rozhodčí ji nechal opakovat. Berdych pak bod získal a vyrovnal.

Murray pokračoval bez čepice a jistě hrající Berdych se s větrnými podmínkami vyrovnával ještě dobře. Ve výměnách více diktoval tempo a díku tomu měl po hodině a čtvrt hry dva setboly při Britově podání. Ten druhý vítězným forhendem využil.

O psychickou výhodu ovšem svěřenec Tomáše Krupy záhy přišel. Druhý set začal i kvůli dvojchybě ztrátou podání a skotský rodák se chopil iniciativy. Murray doběhl každý míček, Berdych naopak přišel o dřívější jistotu. Začal příliš chybovat a více ho deptal vítr. Ten na konci druhého setu hráče rozesmál, když převrátil Murrayho lavičku i s jeho taškou. Berdych ale moc dalších důvodů k úsměvu neměl.

Andy Murray slaví postup do finále US Open

Murraymu se dařilo podle plánu i s výraznou pomocí větru nepustit Berdycha k nátlakové hře a nabourat jeho rytmus. Svěřenec Ivana Lendla rozděloval míče po kurtu a téměř při tom nechyboval. Berdych přišel o pohodu ze zápasu s Rogerem Federerem a ve druhém a třetím setu si dohromady připsal pouhé tři gamy.

Ve čtvrtém setu prohrával už 0:3 a vypadal kapitulovaně. Zkusil zabojovat, přitlačil a vyplatilo se. Vzal soupeři podání, probudil v sobě sílu a srovnal na 3:3. Výrazně zlepšil servis a dotáhl set do tie-breaku, v kterém vedl už 5:2, ale za stavu 6:5 nevyužil setbol. Vzápětí měl Murray mečbol, který zahnal Berdych esem. Jenomže pak při výměně chyboval a druhý mečbol Murray při svém podání využil.

Berdych prohrál skoro po čtyřhodinovém boji. Měl sice více vítězných míčů (45:37), ale výrazně světovou čtyřku předčil v nevynucených chybách 64:20.

zdroj: ČTK/AP autor: Mike Groll

Šestadvacetiletý Berdych si zahrál grandslamové finále zatím jen předloni ve Wimbledonu, kde prohrál se Španělem Rafaelem Nadalem. Na US Open se mohl stát třetím českým finalistou. Před ním v New Yorku o titul usilovali Jan Kodeš (prohrál v letech 1971 a 1973) a osmkrát Lendl, který turnaj třikrát ovládl.