Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS 2020 Itálie

Tenhle Tennys dal Federerovi zabrat. Švýcar odvrátil sedm mečbolů a v semifinále jej čeká Djokovič

Další obrat jako hrom předvedl Roger Federer na letošním Australian Open. Popatnácté nakonec postoupil na úvodním grandslamu sezony do semifinále. Ve čtvrtfinálovém utkání s Američanem Tennysem Sandgrenem odvrátil sedm mečbolů a vyhrál 6:3, 2:6, 2:6, 7:6 a 6:3. Jeho příštím soupeřem bude Novak Djokovič, který Milose Raonice porazil 6:4, 6:3 a 7:6.

Roger Federer
zdroj: ČTK/AP

Ve třetím kole potřeboval šestinásobný vítěz turnaje přes čtyři hodiny, aby udolal domácího Johna Millmana. Zvítězil v super tie-breaku páté sady, v kterém prohrával 4:8.

V duelu se Sandgrenem, až stým hráčem světa, po získané první sadě Federer ztrácel. Američan skvěle podával a favorita přehrával i ve výměnách. Ve třetím setu za stavu 0:3 se nechal Federer ošetřit, ale set nezachránil.

Je nám líto, video expirovalo.
Federer odvrátil sedm mečbolů a je v semifinále AO

Ve čtvrtém setu si oba drželi servis a za stavu 4:5 odvrátil Federer tři mečboly. Další čtyři ustál v tie-breaku, v kterém prohrával 3:6 a 6:7, aby proměnil první setbol. V rozhodující sadě získal brejk na 4:2 a dovedl zápas k výhře.

"Občas potřebujete štěstí a dnes jsem ho měl kupu. Nezasloužil jsem si to, ale stojím tady a jsem šťastný," řekl Federer po utkání a přikývl, že jde o zázrak. "To je. Sedm mečbolů nebo kolik. Nevím, jak jsem to dokázal. Jen jsem doufal, že nenapálí vítěznou ránu. Pro Sandgrena to musí být těžké, byl lepší," dodal. Jeho 15 semifinálových účastí na jednom grandslamu je rekord.

Sandgren měl všechny mečboly až na jeden při soupeřově podání a většinu zkazil. Třikrát udělal nevynucenou chybu z bekhendu, dvakrát z forhendu a jednou nezvládl return. Jen při šestém mečbolu si Federer došel pro vítězný úder na síť.

Dvacetinásobný grandslamový vítěz se jen výjimečně nechává během zápasů ošetřovat. "Nemám to v oblibě, ale začal jsem cítit tříslo, nohu a nakonec jsem si řekl, že to je potřeba. Omlouvám se," řekl Federer, který nikdy v kariéře nevzdal zápas. "Musíte vyhodnotit, jaké mohou být následky zranění. A nikdy nevíte, jak je na tom soupeř, jestli ho taky něco nebolí, jestli neznervózní. Vždycky může přijít šance."

Novak Djokovič
zdroj: ČTK/AP autor: Andy Wong

Djokovič procházel utkáním s Raonicem trpělivě. V prvním setu využil devátý brejkbol, který byl zároveň setbolem. I ve druhé sadě mu stačilo jedno získané podání soupeře. Při svém servisu oba Kanaďanovy brejkboly v utkání odvrátil a jinak prakticky žádné hrozbě nečelil.

Komplikace měl až za stavu 4:4 ve třetí sadě. Srb si musel jít vyměnit kontaktní čočky. "Nic nevidím," vysvětloval sudímu. Oči měl při návratu zarudlé a o další pauze si je prokapával. Často si pak přikládal na obličej ručník. Dotáhl ale set do tie-breaku a v něm už žádné komplikace neměl - Raonicovi povolil jen bod.

"Omlouvám se Milosovi, fanouškům, to se často nevidí. Nebyla to taktika, schválně, prostě jsem musel. Moc jsem toho neviděl a musel čočky vyměnit," řekl Djokovič. "Dva sety jsem odehrál skvěle a ve třetím zvládl perfektně tie-break."

Djokovič s Federerem odehrají padesátý vzájemný souboj. Srb vede 26:23 a vyhrál i tři ze čtyř duelů na Australian Open, shodou okolností všechny tři v semifinále. "Mám před Rogerem respekt a vážím si jeho úspěchů. S ním a s Rafou (Nadalem) jsme velcí rivalové a díky nim jsem tam, kde jsem. Ať vyhraje ten lepší," řekl Srb.

"Dvakrát jsem se štěstím proklouzl dál, takže půjdu do zápasu bez očekávání, protože už jsem mohl dávno lyžovat ve Švýcarsku," smál se Federer.

Výsledky:

Muži:

Dvouhra - čtvrtfinále:

Federer (3-Švýc.) - Sandgren (USA) 6:3, 2:6, 2:6, 7:6 (10:8), 6:3, Djokovič (2-Srb.) - Raonic (32-Kan.) 6:4, 6:3, 7:6 (7:1), Federer (3-Švýc.) - Sandgren (USA) 6:3, 2:6, 2:6, 7:6 (10:8), 6:3.

Smíšená čtyřhra - 2. kolo:

Mektič, Krejčíková (5-Chorv./ČR) - Kyrgios, Anisimovová (Austr./USA) 4:6, 6:4, 10:8.

Junioři:

Čtyřhra - 2. kolo:

Svrčina, Von Der Schulenburg (2-ČR/Švýc.) - Cobolli, Gigante (It.) 6:4, 6:2, Kym, Stricker (Švýc.) - Krumich, Chak Wong (ČR/Hongkong) 6:4, 6:4.

Juniorky:

Dvouhra - 2. kolo:

Jiménezová (9-And.) - Lavičková (ČR) 7:6 (7:5), 6:0.

Čtyřhra - 2. kolo:

L. Fruhvirtová, Bartoneová (1-ČR/Lot.) - Lavičková, Vidmanová (ČR) 6:7 (4:7), 7:6 (7:1), 10:8, Nosková, Selechmetěvová (6-ČR/Rus.) - Morletová, Šnajderová (Fr./Rus.) 6:7 (4:7), 7:5, 10:8.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy