Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Zlatá Evropská liga mužů 2024

Stolní tenis jako první. Rusové a Bělorusové se vracejí k pingpongovým stolům

Mezinárodní federace stolního tenisu (ITTF) jako první sportovní asociace na základě úterního doporučení Mezinárodního olympijského výboru rozhodla, že umožní s neutrálním statusem start Rusům a Bělorusům. Tento sport údajně "umí stavět mosty".

Představitelé federace uvedli, že ruští a běloruští tenisté se budou moci po rok trvajícím zákazu vrátit do soutěží "pod přísnou podmínkou neutrality" od května. Na mistrovství světa jednotlivců v jihoafrickém Durbanu od 20. května ale startovat nebudou, protože se na něj vzhledem k absenci na akcích nekvalifikovali.

ITTF v prohlášení uvedla, že jednoznačně odsuzuje válku na Ukrajině a hodlá nadále maximálně podporovat ukrajinskou stolnětenisovou komunitu.

Ruské a běloruské hráče pustí do soutěží na základě směrnic, jež MOV zveřejnil v úterý. Účast bude zapovězena mimo jiné členům armády těchto zemí a týmům.

ITTF své rozhodnutí odůvodnila také příkladem takzvané pingpongové diplomacie, kdy američtí stolní tenisté cestovali v roce 1971 na sérii exhibičních zápasů do Číny, což pomohlo k uvolnění vztahů mezi oběma velmocemi v době studené války.

"Stolní tenis má dlouhou historii spojování lidí v dobách, kdy jsou politické vztahy napjaté. Umí stavět mosty, které vedou k lepšímu porozumění mezi lidmi, a otevírat dveře budování míru takovými způsoby, kterými to vylučování a rozdělování nedokážou," uvedla ITTF.

Stolní tenis je prvním sportem, který odsouhlasil navrácení Rusů a Bělorusů po úterním vydání doporučení MOV.

Již dříve o tom letos rozhodli zástupci juda a šermu, ale na jejich akcích zatím sportovci z těchto zemí nestartovali. Boxerská IBA vedená Rusem Umarem Kremljovem udělala tento krok už loni v říjnu. Tenis a cyklistika umožňuje start Rusů a Bělorusů v individuálních soutěžích, ne na úrovni národních týmů.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články