Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalový magazín

Prskavec získal evropský slalomářský titul, Fišerová si vyjela bronz. Pistoláři nestačili v rychlopalbě jen na Francouze

Jiří Prskavec se stal pošesté mistrem Evropy ve vodním slalomu. V Krakově třicetiletý reprezentant obhájil loňský triumf a zároveň zajistil Česku účastnické místo na olympijských hrách v Paříži v příštím roce. V závodě žen skončila třetí Tereza Fišerová, jež na Evropských hrách zkompletovala medailovou sbírku. Pistoláři Martin Podhráský, Matěj Rampula a Martin Strnad obsadili druhé místo v rychlopalbě družstev. Přímý přenos jízd kanoistů a kanoistek sledujte v neděli od 8:55 na ČT sport a ctsport.cz.

Sedmé místo ve finále obsadil Jakub Krejčí, který do boje o medaile postoupil jako druhý nejlepší semifinalista po Prskavcovi.

Úřadující mistr světa Vít Přindiš po 18. místě v semifinále v bojích o medaile chyběl stejně jako třináctá Antonie Galušková a pětadvacátá Amálie Hilgertová.

Prskavec získal pro českou výpravu na Evropských hrách šesté zlato. Zopakoval titul z Liptovského Mikuláše, šampionem se stal také v letech 2020, 2016, 2014 a 2013, kdy triumfoval rovněž v Krakově.

Tentokrát po čisté jízdě porazil o 1,39 sekundy Švýcara Martina Dougouta. Vyhovovala mu fyzicky náročná trať.

"Hlavně když v závěru jsou nějaká silová místa, kdy už ostatní nemůžou, tak já v tu chvíli dělám, co mám, a doháním ztrátu z horních částí tratě. Jsem hrozně spokojený s tím, jak jsem tady jezdil. Bylo jasné, že to bude pekelně vyrovnané a že tam člověk musí udělat opravdu úplně maximum a musí někde zariskovat. Já jsem si to dovolil a myslím, že tím jsem vyhrál," řekl Prskavec.

Šestý evropský titul pro něj měl zvláštní význam, protože se zároveň jednalo o zlato z Evropských her, kde měl vodní slalom premiéru.

"Tím, že tu máme i olympijskou nominaci, tak je to rozhodně hodně velký závod. Myslím, že všichni tady cítíme, že je to něco víc, že to není standardní Evropa. Je to možná na úrovni mistrovství světa, i když tady samozřejmě někteří zahraniční závodníci chybějí," řekl.

Třetí skončil Brit Joseph Clarke, který zaostal za vítězem o 1,59 sekundy. O titul připravila olympijského šampiona z Ria 2016 dvousekundová penalizace za dotyk hned v první brance.

Pětadvacetiletá Fišerová jako jediná ve finále sjela trať bez dotyku branky. Úřadující olympijská vítězka a mistryně světa Ricarda Funková z Rakouska si pro titul a účastnické místo na OH dojela i s jedním "šťouchem".

Stříbrná Klaudia Zwoliňská z Polska chybovala dokonce dvakrát. Fišerovou i tak za sebou nechala o více než sekundu, od zlata českou závodnici dělilo 3,25 sekundy.

Fišerová získala první individuální kajakářskou medaili na velké seniorské akci a na Evropských hrách navázala na zlato z hlídek na kánoi a stříbro z týmového závodu na kajaku.

Mezi dospělými dosud sbírala individuální cenné kovy z MS nebo ME na kánoi, na kajaku se poprvé do dospělé reprezentace prosadila loni a v Krakově si dojela pro životní úspěch.

"Já jsem se ráno probudila a dělala jsem si srandu, že mi bronzová ještě chybí, že bych ji tam mohla dát. Ale upřímně, to byl opravdu takový vzdálený sen," řekla s úsměvem.

Přindišovi, který loni vyhrál v Krakově závod Světového poháru, se v Polsku tentokrát nedařilo. V kvalifikaci obsadil 21. místo, v hlídkách dostal padesátisekundovou penalizaci, která připravila české favority o šanci na úspěch.

Rozhodčí mu připsali dvě trestné sekundy za dotek šestnácté branky a v závěru Přindiš nabral velkou časovou ztrátu. Od postupu ho dělila více než sekunda a půl.

"Šťouch bohužel přišel trochu smolně, mně se zrovna zvedla vlnka, nedalo se s tím moc co dělat, líznul jsem to hrudníkem. Dole už jsem ztrácel čas, ten zbytek byl trošku trápení. Trať není plynulá, navíc brány jsou v místech, kde se voda hodně mění – někomu to klouzne krásně, někdo se s tím bude prát," řekl.

"Nevím, jakou myšlenku stavitelka měla, ty brány dala do skoro nejhorších míst, co na trati jsou. Ale to je vodní slalom, voda je proměnlivá a my s tím musíme pracovat," dodal Přindiš.

Fišerová neobhájí evropský titul v kayakcrossu. V kvalifikaci na Evropských hrách v Krakově obsadila 21. místo a mezi šestnáct účastnic vyřazovacích jízd neprošla. Od postupu ji dělilo 74 setin sekundy.

Fišerová si pokazila dosavadní bilanci v Krakově, kde všechny tři předchozí starty proměnila v medaili. Šanci bude mít ještě v neděli na kánoi, kde obhajuje bronz.

Z českých reprezentantek uspěla v kvalifikaci kayakcrossu jen Veronika Vojtová, která krátce před Evropskými hrami vyhrála tuto disciplínu na Světovém poháru v Tacenu. Na ME přijela jen na kayakcross a postoupila ze třinácté příčky.

Ve vyřazovacích jízdách mužů bude mít Česko dvojnásobné zastoupení. Jako sedmý se do pavouka dostal Ondřej Tunka, jedenáctý byl v kvalifikaci Přindiš. Ve čtvrtfinále pojedou proti sobě. Naopak neuspěl jednadvacátý Krejčí.

Je nám líto, video expirovalo.
Pistoláři nestačili v týmové rychlopalbě jen na Francouze

České trio ve složení Martin Podhráský, Matěj Rampula a Martin Strnad nestačilo na střelnici ve Vratislavi až ve finálovém souboji na favorizované Francouze.

V sestavě vítězů byli úřadující mistr Evropy Clément Bessaguete, jeho předchůdce na kontinentálním trůnu a olympijský vítěz Jean Quiquampoix a aktuální juniorský evropský šampion Yan Chesnel.

Český tým v čele s Podhráským, který v pátek skončil v soutěži jednotlivců třetí a získal účastnické místo na olympijských hrách, nejprve skončil druhý v obou kolech kvalifikace.

Do soutěže zasáhlo jen šest týmů, nejprve byli nejlepší Ukrajinci a v boji o finále už jasně Francouzi. Ve finále s nimi Češi od počátku tahali za kratší konec a z devíti odstřílených soubojů získali body jen za dvě remízy.

Druhé příčky si Češi cenili. "Pro nás je to určitě úspěch. Myslím si, že na vyšší post jsme ani pomýšlet nemohli, Francouzi jsou nejlepší družstvo na světě. Takže za nás spokojenost," řekl Podhráský.

Stejně jako Podhráský získal druhou medaili na Evropských hrách i Rampula, jenž už byl druhý ve smíšené soutěži v rychlopalné pistoli společně s Alžbětou Dědovou.

Moderní pětibojař Marek Grycz obsadil v individuálním závodě 15. místo a nevyužil šanci vybojovat jedno z osmi účastnických míst na olympijských hrách v Paříži.

Lucie Hlaváčková, které už samotný start ve finále stačil k zajištění postupu na OH, nedokončila parkur a v osmnáctičlenném ženském finále uzavřela výsledkovou listinu.

Grycz po výpadcích Jana Kufa, Martina Vlacha a Ondřeje Polívky v semifinále aspiroval jako jediný mužský český finalista na zisk olympijského místa.

Usilovali o ně reprezentanti devíti zemí a černý Petr zbyl právě na pětadvacetiletého Čecha. Zásadní ztrátu nabral už v pátečním šermu. Po dvou chybách na parkuru byl stále mimo pozice pro OH a už se z nich nedostal.

"Moje výchozí pozice nebyla optimální, protože jsem startoval ze sedmnáctého místa (po základním kole šermu). Strašně mě to mrzí, šlo o závod, který nebyl o tom, kolikátý skončím, to mi bylo jedno. Ale 'ano', nebo 'ne', co se týče olympiády, a dneska je to 'ne'... Tady byla kvalifikace nejsnazší, těch míst tu bylo nejvíc," litoval Grycz.

Teprve sedmnáctiletá Hlaváčková už postupem do finále získala olympijskou jistotu, protože v bojích o medaile bylo zastoupeno právě osm zemí.

Finálový den pro ni ale začal smolně, parkur nedokončila a s nulovým bodovým ziskem byla bez šance na lepší umístění.

"Na opracovišti všechno probíhalo fajn, kůň fakt zlatej. Potřeboval nad sebou trochu vyšší tempo, na což nejsem zvyklá z tréninku. Pak na tom parkuru... Nevím, co na to říct. Od začátku to tempo nebylo dostatečné, nebyl tam dostatek pobídky. Věděla jsem, že to nebude ono. Škoda poslední překážky, kde se to rozplynulo úplně," uvedla Hlaváčková.

Individuální závody skončily italským triumfem. Giorgio Malan zvítězil před olympijským vítězem Josephem Choongem z Británie, třetí skončil Maďar Csaba Böhm

Čtvrtá žena z tokijské olympiády Alice Soterová nechala za sebou Španělku Lauru Herediaovou a Olivii Greenovou z Británie a stejně jako kolega vybojovala premiérový titul.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články