Magazín EURO 2024

České družstvo ve střelbě ze vzduchové pušky je mistrem Evropy, Jonáš byl třetí

Dvě medaile má česká výprava z mistrovství Evropy ve střelbě ze vzduchových zbraní v norském Hamaru. Aleš Entrichel, Jiří Přívratský a František Smetana vyhráli soutěž družtev ve střelbě ze vzduchové pušky a navázali tak na Bedřicha Jonáše, který v Hamaru v sobotu obsadil třetí místo v neolympijské disciplíně běžící terč mix.

Bedřich Jonáš
zdroj: ASC Dukla autor: Ivana Roháčková

Čeští puškaři vyhráli v Norsku obě části kvalifikace a postoupili do finálového duelu, v němž se utkali s Rakouskem. S přehledem pak zvládli i souboj o zlato. Jejich reprezentační kolegyně Aneta Brabcová, Nikola Foistová a Sabina Thurnwaldová vypadly už v úvodní části kvalifikace.

Jonáš, který v rozstřelu o stříbrnou medaili nestačil na Švéda Jespera Nyberga. Titul získal další švédský střelec Emil Martinsson. Jonáš má v této disciplíně druhou evropskou medaili po stříbru z roku 2019 z Osijeku. Pro sedmatřicetiletého píseckého rodáka je to šestý cenný kov z kontinentálního šampionátu v seniorské kategorii. Zlaté medaile se někdejší juniorský mistr Evropy opět nedočkal.

V klasické střelbě na běžící terč skončil Jonáš ve čtvrtek pátý. Také tuto soutěž ovládl Martinsson před Nybergem.

Mistrovství Evropy ve střelbě ze vzduchových zbraní v Hamaru (Norsko):

Vzduchová puška - družstva:

Muži - finále: Česko (Entrichel, Přívratský, Smetana) - Rakousko 16:8, 3. Chorvatsko.

Ženy - finále: Polsko - Norsko 16:14, 3. Francie, ...v kvalifikaci 15. Česko (Brabcová, Foistová, Thurnwaldová).

Běžící terč mix:

Muži: 1. Martinsson 386, 2. Nyberg (oba Švéd.) 379/v rozstřelu 12, 3. Jonáš (ČR) 379/8.

Ženy: 1. Mkrtčjanová 373, 2. Grigorjanová (obě Arm.) 370, 3. Leppová (Est.) 358.