Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Hokej na zemi

Ruští a běloruští paralympionici dostali zelenou, zúčastní se ale jako neutrální sportovci

Ruští a běloruští reprezentanti se navzdory invazi svých zemí na Ukrajinu mohou zúčastnit paralympijských her, které v pátek začnou v Pekingu. Startovat však budou jako neutrální sportovci. Rozhodl o tom Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) s tím, že Rusko s Běloruskem budou rovněž vyškrtnuty z medailové tabulky. Do odvolání také zrušil všechny akce naplánované do obou zemí.

Šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach rozhodnutí IPC podpořil, na rozdíl od řady dalších organizací.

"Toto rozhodnutí je v souladu s celkovými doporučeními. Respekt za něj," uvedl Bach. Šéf MOV poukázal na to, že paralympijský výbor se řídil pondělním apelem MOV, který sice požadoval vyloučení ruských a běloruských sportovců ze soutěží, ale s výjimkou případů, pokud to mezinárodním federacím a dalším pořadatelům sportovních akcí s mezinárodní účastí nedovolí právní, organizační či časové okolnosti.

Předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser naopak označil rozhodnutí paralympijského výboru za skandální. "Nedokážu si představit, že v době, kdy ruská armáda stále vraždí nevinné lidi, bude hrát česká reprezentace proti Rusku na jedné z největších sportovních akcí. To je naprosto nepřijatelné," uvedl s odkazem na možnost, že by se čeští parahokejisté mohli v play-off utkat s neutrálním výběrem ruských hráčů.

"Celou záležitost koordinujeme s Českým paralympijským výborem, který společně s dalšími zeměmi apeluje na vyřazení Rusů z celých Her," doplnil.

Krok IPC ostře odsoudila Velká Británie. "Jsem obrovsky zklamaná. Je to špatné rozhodnutí a vyzývám je, aby ho přehodnotili," citovala agentura Reuters ministryni kultury Nadine Dorriesovou.

"Musí se připojit ke zbytku světa a barbarskou invazi odsoudit zákazem startu ruských a běloruských sportovců," uvedla Dorriesová s tím, že s britskými sportovními svazy probere možnost, jak nejlépe proti verdiktu IPC protestovat.

IPC současně oznámil, že na letošní rok svolá mimořádnou valnou hromadu, kde se rozhodne o možném vyloučení Ruska a Běloruska. Bude se hlasovat i o tom, zda má být dodržení olympijského příměří podmínkou členství.

Jeho porušení IPC odsoudil, ale uvedl, že sportovce za to z Her vyloučit nemohl. "Je zásadní abychom se drželi v mezích pravidel, která jsme nedávno zavedli, abychom zůstali politicky neutrální," citovala agentura SID šéfa výboru Andrewa Parsonse.

"Sáhli jsme k nejpřísnějšímu trestu, který jsme mohli uložit. Po Hrách v Pekingu budeme se všemi našimi členy jednat o tom, jestli porušení příměří může vést k suspendaci nebo vyloučení národních paralympijských výborů," uvedl.

"Mrzí mě, že něco takového musíme řešit. Ale je nutné, abychom měli možnosti potrestat vlády států za kroky, které mohou i nepřímo ohrozit paralympijské hnutí. Zejména, když vzešlo z hrůz druhé světové války," prohlásil Parsons.

Ruští a běloruští sportovci ani funkcionáři či rozhodčí naopak nebudou moci startovat na zimním Evropském olympijském festivalu mládeže (EYOF), který bude od 20. do 25. března hostit finské středisko Vuokatti. Rozhodl o tom Evropský olympijský výbor (EOC).

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články