Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Tour de France 2024

Paralympiáda byla zahájena, oheň zapálili jihokorejští curleři

Paralympijské hry v korejském Pchjongčchangu začaly, oficiálně je zahájil jihokorejský prezident Mun Če-in. Oheň zapálili Kim Un-čung a So Sun-sok. Mezi 670 závodníky z 49 zemí nechybí výprava České republiky. Handicapovaní sportovci si během devíti dnů rozdělí 80 sad medailí v alpském a klasickém lyžování, biatlonu, snowboardingu, sledge hokeji pro sportovce s poškozením dolních končetin a curlingu pro vozíčkáře.

Slavnostní zahájení paralympijských her
zdroj: Reuters

Paralympijský oheň společně zapálili Kim Un-čung, která před pár dny dovedla jihokorejské curlerky k senzačnímu olympijskému stříbru, a její handicapovaný kolega So Sun-sok. Mezi rekordními 49 výpravami na slavnostním zahájení nechyběl český tým, který tvoří patnáctka sledge hokejistů a šestice lyžařů.

Na olympijský stadion přivezl českou vlajku třiapadesátiletý sledge hokejista Miroslav Hrbek, který startoval už ve Vancouveru a Soči. Česká výprava nastoupila před 30 tisíci diváky hned za Rusy, kteří se kvůli skandálu se státem řízeným dopingem představí podobně jako na olympiádě pod neutrální vlajkou.

Na rozdíl od únorových her nešli při zahájení sportovci pořadatelské země společně s reprezentanty KLDR, kteří se na zimní paralympiádě představí poprvé. Důvodem jsou spory kolem vlajky symbolizující sjednocení Korejského poloostrova, na které byla na žádost Japonska odstraněna modrá tečka znázorňující ostrovy, jež jsou předmětem územního sporu mezi Koreou a Japonskem. To se ale nelíbilo severokorejské delegaci.

Handicapovaní sportovci si na zimních hrách během devíti dnů rozdělí 80 sad medailí v alpském a klasickém lyžování, biatlonu, snowboardingu, sledge hokeji pro sportovce s poškozením dolních končetin a curlingu pro vozíčkáře. Z minulé paralympiády v Soči se Češi vrátili bez medaile.

Předseda MOV obdržel nejvyšší sportovní vyznamenání jihokorejské vlády

Předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach obdržel od jihokorejského prezidenta Mun Če-ina plaketu Modrého draka. Nejvyšší sportovní vyznamenání, jaké jihokorejská vláda může udělit, dostal Bach za přínos k uspořádání nedávno skončených zimních olympijských her v Pchjongčchangu. Už dříve mu starosta Soulu udělil čestné občanství jihokorejské metropole.

"Díky aktivní snaze a podpoře ze strany MOV se olympijských her v Pchjongčchangu zúčastnila i Severní Korea. To přispělo ke schůzkám delegací obou zemí i k možnému dialogu mezi KLDR a USA," řekl Mun Če-in při dnešním slavnostním ceremoniálu.

Sportovci z Jižní a Severní Koreje při slavnostním zahájení ZOH v Pchjongčchangu poprvé po dvanácti letech nastoupili společně na plochu. Byl také vytvořen společný ženský hokejový tým. Obě země přitom od krvavého vzájemného konfliktu z let 1950 až 1953 dosud neuzavřely mírovou dohodu a jsou tak technicky stále ve válečném stavu.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články