Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Hokej v 10 minutách

Česko má pro paralympijské hry zatím 19 míst, cíle jsou vyšší

Už devatenáct míst má Česko jistých pro paralympijské hry v Paříži. Čtrnáct sportovců už si zajistilo kvótu na jméno, zbytek je zatím na stát. Kvalifikace v některých sportech pokračují až do července. Cílem je mít na vrcholné akci zhruba tři desítky sportovců, řekl generální sekretář Českého paralympijského výboru Miroslav Šperk. Paralympiáda se uskuteční od 28. srpna do 9. září a přenosy i zpravodajství z ní nabídne ČT sport.

Čeští paralympijští sportovci: zleva lukostřelci David Drahonínský a Šárka Pultar Musilová, stolní tenista Jiří Suchánek, atletka Eva Berná, střelec Jakub Kosek, hráčka ve hře boccia Kateřina Cuřínová, kanoista Miroslav Šperk a koulař Aleš Kisý
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

Češi budou navazovat na osm medailí, které získali před třemi lety v Tokiu. "Velká očekávání máme od plavců, mezi favority bude patřit nevidomý David Kratochvíl, loňský mistr světa. Počítat se musí i s Arnoštem Petráčkem. Silní budou lukostřelci. David Drahonínský obhajuje zlato, Šárka Pultar Musilová stříbro. Bronz by určitě rád vylepšil koulař Aleš Kisý, o medaili se popere stolní tenista Jiří Suchánek," přiblížila největší naděje sportovní manažerka ČPV Jana Kulířová, která bude šéfkou mise.

Generální sekretář Šperk upozornil, že od her v Sydney 2000 počet českých handicapovaných sportovců pod pěti kruhy klesá. Zatímco před 24 lety jich bylo 57, v Tokiu už jen 28. "Je to trend, který bychom chtěli zastavit. Nevím, jestli se to podaří už v letošním roce. Ale chtěli bychom se přiblížit číslu třicet," řekl.

Je nám líto, video expirovalo.
Česko má pro paralympijské hry v Paříži zatím 19 míst

Na vlastní kůži zažívá, jak je náročné se kvalifikovat. "Mám zkušenost z kanoistiky, kde jede nejlepších deset lidí na světě. Máme dva nominační závody. Jeden proběhl loni na mistrovství světa a jeden mě čeká ještě v květnu v Maďarsku," uvedl devětatřicetiletý sportovec, který v atletice závodil na paralympijských hrách 2004 a 2008. Z Atén 2004 má stříbro v hodu diskem.

Tentokrát by rád reprezentoval na vodě. "Dostal jsem se do pozice, že to není nereálné, za což jsem rád. Loni jsem byl na mistrovství světa čtrnáctý a nejlepších deset jede, takže je potřeba předjet ještě pár soupeřů a dopadne to," pousmál se.

Času se nedostává

Hlavní problém českých parasportovců vidí v nedostatku času na přípravu. "Naši sportovci musejí v drtivé většině kombinovat práci a trénink, často i rodinu. Ale to neubírá na jejich profesionalitě v přístupu ke sportu," řekl.

Jen několik reprezentantů ve sportu handicapovaných má alespoň poloprofesionální zajištění, většinou s úvazkem v centru Victoria. Daří se to zejména v parahokeji. "Strašně mu pomohlo mistrovství světa tady v Ostravě v roce 2019. Hokej nám vystřelil, máme ho pravidelně na paralympijských hrách," ocenil Šperk.

Obecně by mohla podle něj pomoci větší popularita, kvalitnější výsledky nebo širší členská základna. Rozmach parasportu přináší také jeho začleňování do běžných sportovních federací. Například v rychlostní kanoistice parasportovci závodí na MS společně se zdravými účastníky. "Dělá to z toho jednu z kategorií běžného sportu. I ten silný svaz je důležitý. Když mám za sebou silný kanoistický svaz, pomůžou mi s tréninkem, nákupem materiálu," dodal Šperk.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články