Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Nevidomý střelec Adámek po bronzu na MS: Míříme ušima. Víc může být už jen paralympiáda

Martin Adámek je borec. Nevidomý střelec oslavil v loňském roce velký úspěch, když na světovém šampionátu ze vzduchové pušky ve Spojených arabských emirátech vystřílel bronzovou medaili. Lepší byly už jen dvě polské závodnice, a tak se dá říct, že je to nejlepší muž na planetě. "V tuhle chvíli je to vrchol, jehož se dá dosáhnout," přiznává.

Je nám líto, video expirovalo.
Téma SZ: Úspěch nevidomého střelce Adámka na MS

V Adámkově kategorii by více než mistrovství světa byly už pouze paralympijské hry. "Ale tam máme účast zapovězenou. Od roku 2028 bychom ale měli být zařazeni na seznam sportů," tvrdí.

"O to více, pokud se povede získat medaili na mistrovství světa, z toho má člověk radost. Rok od roku se zvedá konkurence a člověk si toho o to víc cení," říká Adámek v rozhovoru pro ČT sport.

Do Los Angeles za více než pět let je ale ještě dlouhá cesta.

Dá se říci, že úspěšný zaměstnanec call-centra ministerstva vnitra vlastně míří ušima. Pravidla a postup i princip střelby je přitom prakticky jako u klasických závodníků.

"Rozdíl je pouze v tom, že tam, kde bývá běžně dioptr, my máme zaměřovač. A na terči, který je ve vzdálenosti deseti metrů, máme led-diodu," dodává.

Práce Adámkova asistenta
zdroj: ČT sport

Kamera následně vyhodnocuje terč. "Do zaměřovače máme zapojená sluchátka, a čím lépe míříme, tím ve sluchátkách slyšíme vyšší tón. Pak už stačí zmáčknout spoušť a diabolka by měla skončit v terči. Je tam možnost i doladění, nacvakání," přibližuje Adámek.

Každý nevidomý střelec navíc potřebuje svého asistenta. "Jednak je to můj doprovod, na střelnici nachystá celé střelecké stanoviště – stojan, vybalení pušky, na terč umístit diodu. Pak musí správně nastavit a nasměrovat na terč pozici," říká Adámek.

Asistent mu navíc během soutěže může oznamovat zásahy. "Je povoleno na zaměřovači nacvakávat. Slovní komunikace je ale zakázána," uvádí Adámek s tím, že dorozumívat se mohou pouze podle dotyků.

"Nějací střelci mají s asistenty dohody, jak to funguje. Poklep na rameno je desítka. Rozdíl je i poklep na levou či pravou stranu, podle toho se dá orientovat," přibližuje Adámek, který je jinak zaměstnán jako telefonní operátor.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články