Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Norsko

Handicapovaní sportovci se setkali s Fialou, dostali ocenění a požádali o větší medializaci

Úspěšní handicapovaní sportovci se při příležitosti předání ocenění setkali s premiérem Petrem Fialou a požádali ho o výraznější medializaci svých sportovních akcí. Upozorňovali také na nedostatek finančních prostředků na sportovní přípravu a na to, že na rozdíl od profesionálních sportovců musí vedle tréninků chodit do práce. 

Je nám líto, video expirovalo.
Handicapovaní sportovci se setkali s premiérem Fialou

Diplomy za vynikající reprezentaci ČR převzali na ceremoniálu v sídle vlády například plavec Arnošt Petráček a koulař Aleš Kisý, kteří se kvalifikovali na nadcházející paralympiádu v Paříži. Ocenění získal i parahokejový tým.

Na nedostatečnou medializaci poukázali neslyšící sportovní střelec Marek Bartošek či otec a trenér stříbrného handbikera z letošního mistrovství Evropy Patrika Jahody. Souhlasil i atlet Kisý, který se premiéra ptal, zda by mohla veřejnoprávní televize pokrývat nadcházející paralympiádu ve větším rozsahu než doposud.

Fiala uvedl, že požadavek větší medializace ho zaujal. Finanční podporu parasportu podle něj nemůže stát zvládnout sám. "Je třeba vytvářet podmínky pro to, aby vstupovali soukromí investoři," podotkl. Sportovcům přislíbil, že se bude snažit zlepšit jejich podmínky včetně podpory příslušných svazů a organizací. "Jsem si vědom toho, že vaše zázemí se nedává srovnávat se zeměmi, kde je parasport výrazně profesionalizovaný," řekl. Zmínil, že vláda usiluje o odstranění byrokratických podmínek, připustil ale, že to trvá dlouho a je to složité.

Podle premiéra je potřeba přemýšlet i nad tím, jak přilákat další sportovce do parasportovních oddílů. Upozornil na to, že aktivnímu sportování se v Česku věnuje jen jedno procento lidí s handicapem, ačkoliv sport může být formou terapie i způsobem začlenění do společnosti. Vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková doplnila, že je potřeba rozvíjet také bezbariérovost sportovišť.

Ocenění si převzalo devět mužů a tři ženy za individuální výkony, další dva sportovci –⁠ Michal Vápenka a Miroslav Novotný –⁠ přebrali diplomy za parahokejový tým, který porazil na kanadském mistrovství světa v zápase o bronz Čínu. Dosavadním českým maximem na této akci byla tři čtvrtá místa.

Mezi oceněnými ženami je neslyšící učitelka tělocviku Lenka Matoušková, která se věnuje hodu diskem a koulí. Je mistryní světa a několikanásobnou mistryní Evropy, ve volném čase trénuje fotbalisty. Diplom si přišly převzít i Barbora Vachoutová, která na loňské deaflympiádě v Brazílii opanovala kategorii sportovní karate, a stolní tenistka Denisa Macurová, která má bronz z letošního mistrovství Evropy. Z mužů získal ocenění například zlatý maratonec z deaflympiády Michal Stanovský nebo Radek Procházka, úspěšný reprezentant ve sportu boccia. Ten zmínil, že by boccisté mezi sebou uvítali více lidí, kteří by jim při trénincích pomáhali sbírat míče.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články