EP Benátky nad Jizerou

Fuksa i deblkajak jsou bez medaile, zajistili si ale místa pro Tokio

Martin Fuksa na druhou českou medaili na MS nedosáhl. Ve finále olympijského kilometru dojel domácí reprezentant pátý a zajistil si místo pro olympijské Tokio. Deblkajakáři Josef Dostál, Radek Šlouf skončili čtvrtí na kilometru a kvalifikovali se také na OH. Naopak český čtyřkajak se po devátém místě na Hry nepodívá.

Od medaile Dostála se Šloufem při jejich společné premiéře na mezinárodním poli dělilo 23 setin sekundy. Dostál tak k sobotnímu stříbru ze závodu singlů na 1000 metrů v Maďarsku další cenný kov jen těsně nepřidal.

"Už na tiskovce jsem říkal, že kdyby se nám to povedlo vyjet, že se budu radovat stejně jako z medaile, co jsem měl se čtyřkajakem v Račicích. Radoval jsem se o trošku míň, ale je to úžasný. Proto to odmala dělám, abych se na olympiádu dostal. Teď máme to místo pro Česko a budu dál pracovat, abych se tam podíval příští rok," vykládal Šlouf.

Fuksa, jenž v sobotu marně bojoval o postupové místo na OH v deblkanoi s bratrem Petrem, v závěru na soupeře nestačil a v Szegedu tak vyšel medailově naprázdno. Vyhrál Brazilec Isaquias Queiroz Dos Santos, na stupně vítězů se na své parádní trati nevešel ani obhájce titulu a trojnásobný olympijský vítěz Sebastian Brendel z Německa, který skončil čtvrtý.

"Z mého pohledu to byl určitě těžký závod, protivítr nemám rád. Mám radši, když to odsejpá trochu rychleji, tady to byl pomalejší závod. Nebyl jsem dostatečně rychlý. Samozřejmě je fajn, že jsem pátý, nebo v té světové špičce, ale určitě jsem si chtěl odvézt medaili a hlavně teda nominaci s bráchou," řekl po závodě.

Boj o Tokio zato nevyšel čtyřkajaku Jakub Špicar, Lukáš Nepraš, Daniel Havel, Jakub Zavřel, pro který byl šampionát jedinou příležitostí. Česká posádka skončila ve finále po nevydařeném startu devátá, k postupu potřebovala dojet do sedmého místa.

Deblkajak Filip Šváb, Ondřej Bišický skončil ve finále neolympijské dvoustovky osmý stejně jako čtyřkanoe na rovněž neolympijské trati 500 m.

Mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Szegedu (Maďarsko):

Muži:

200 m:

K2: 1. Postrigaj, Ďjačenko (Rus.) 33,05, 2. Mazur, Grabowski (Pol.) 33,10, 3. Balaska, Apagyi (Maď.) 33,30, ...8. Šváb, Bišický 34,49.

C1: 1. Zustautas (Lit.) 39,36, 2. Kozyr (Běl.) 40,08, 3. Nadiradze (Gruz.) 40,24, ...finále B: 4. Drahokoupil.

500 m:

K4: 1. Německo (Liebscher, Rauhe, Rendschmidt, Lemke) 1:19,26, 2. Španělsko 1:19,77, 3. Slovensko 1:20,96, ...9. ČR (Špicar, Nepraš, Havel, Zavřel) 1:21,60.

C4: 1. Rusko (Štyl, Petrov, Melantěv, Pavlov) 1:34,69, 2. Německo 1:35,83, 3. Bělorusko 1:37,14, ...8. ČR (Hájek, Kořínek, Hrabal, Procházka) 1:42,43.

1000 m:

K2: 1. Hoff, Schopf (Něm.) 3:20,53, 2. Cubelos, Peňa (Šp.) 3:21,79, 3. Carre, Hubert (Fr.) 3:22,96, 4. Dostál, Šlouf 3:23,19.

C1: 1. Queiroz Dos Santos (Braz.) 3:59,23, 2. Kaczor (Pol.) 4:00,92, 3. Bart (Fr.) 4:01,55, ...5. M. Fuksa 4:02,02.

Ženy:

200 m:

C2: 1. Lin Wen-ťün, Čang Lu-čchi (Čína) 44,69, 2. Takácsová, Ballaová (Maď.) 45,16, 3. Rachmatovová, Zokirovová (Uzb.) 46,60.

500 m:

K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:55,76, 2. Chuděnková (Běl.) 1:57,39, 3. Kozáková (Maď) 1:58,01.

K4: 1. Maďarsko (Bodonyiová, Medveczká, Csipesová, Gazsóová) 1:32,91, 2. Bělorusko 1:33,69, 3. Polsko 1:34,77, ...finále B: 7. ČR (Sobíšková, Kožíšková, Betlachová, Paloudová).

C2: 1. Sun Meng-ja, Sü Š'-siao (Čína) 2:02,81, 2. Takácsová, Ballaová (Maď.) 2:04,49, 3. Klimovová, Makarčenková (Běl.) 2:07,74.