EURO 2024 Německo

Fuksovi dojeli na ME pátí, ale cítí rezervy. Není to sto procent, uvědomují si

V Szegedu vrcholí mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice. Deblkanoe Petr Fuksa, Martin Fuksa dojela pátá na pětistovce. Zopakovala tak umístění z loňského Krakova. Na medaili Češi ztratili přes sekundu. Přímý přenos odpoledních finále na dlouhých tratích vysílá ČT sport Plus od 14:25.

Bratři Fuksové na deblkanoi
zdroj: Reuters

Česká výprava má v Szegedu před odpoledními závody na 5000 metrů na kontě stříbro a bronz, o které se v sobotu postaral na kanoi Martin Fuksa. Ten v neděli absolvoval třetí finále na tomto ME, tentokrát společně s bratrem Petrem, s nímž bude na pětistovce závodit i na olympijských hrách v Paříži. Bylo z toho páté místo těsně před litevskou deblkanoí.

Vyrovnali tak umístění, které získal Petr Fuksa na dvoustovce, což byl pro Martina Fuksu minimální cíl pro dnešní závod. "Ten jsme vlastně splnili. Páté místo je v konečném výsledku suprové, jsem za něj rád. Ale zase ta jízda... Není to sto procent a mě vždycky štve, že tam nedám sto procent a není to takové, jak bych si přál," řekl Martin Fuksa, který v Szegedu nebyl spokojený ani se svými výkony v individuálních závodech na 500 a 1000 metrů.

Finále s bratry Fuksovými a ohlasy

I po deblu měl rozporuplné pocity. "Furt myslím megalomansky. Jsem rád za páté místo, ale dělám kanoistiku, abych stál tamhle pod věží na stupních vítězů. My budeme pracovat dál a budeme věřit našemu systému, že nejlepší budeme za měsíc a půl a předvedeme naši stoprocentní jízdu," dodal směrem k OH v Paříži. Olympijskou medaili ještě v bohaté sbírce úspěchů nemá.

K vedoucí čtveřici měli bratři Fuksové daleko. Zvítězili Rusové v neutrálních barvách Alexej Korovaškov a Ivan Štyl před Poláky Wiktorem Glazunowem a Arsenem Sliwiňským. Bronz získali Italové Gabriele Casadei a Carlo Tacchini o pouhých 24 tisícin sekundy před maďarskou posádkou Balázs Adolf, Jonatan Hajdu.

Ve finálovém bloku se v bojích o medaile z českých reprezentantů představily ještě kajakářky Kateřina Zárubová a Barbora Betlachová, které obsadily ve finále pětistovky devátou příčku.

Výsledky ME v rychlostní kanoistice v Szegedu

200 m:

Ženy:

C1: 1. Borowská (Pol.) 46,322, 2. Jacomeová (Šp.) -0,940, 3. Truškinová (Běl.) -1,390.

500 m:

Muži:

K4: 1. Bělorusko (Borykov, Kravec, Litvinov, Natynčyk) 1:21,727, 2. Polsko -0,054, 3. Itálie -0,541.

C2: 1. Korovaškov, Štyl (Rus.) 1:42,228, 2. Glazunow, Sliwiňský (Pol.) -0,176, 3. Casadei, Tacchini (It.) -0,356, ...5. P. Fuksa, M. Fuksa (ČR) -1,727.

Ženy:

K2: 1. Jorgensenová, Matthiesenová (Dán.) 1:45,804, 2. Iskrzycká, Kolodziejczyková (Pol.) -0,107, 3. Gazsová, Csipesová (Maď.) -0,770, ...9. Zárubová, Betlachová (ČR) -5,388.

1000 m:

Muži:

K1: 1. Jurenija (Běl.) 3:35,122, 2. Kopasz (Maď.) -0,370, 3. Pimenta (Portug.) -2,977, ...finále B: 8. Kukačka (ČR) 3:56,189.

14:40 C1 5000 m muži, K1 5000 m ženy, K1 5000 m muži, C1 5000 m ženy