ESA logistika Tatran Střešovice - FAT PIPE FLORBAL CHODOV

Skvělý vstup do nové sezony SP. Fuksa v Szegedu dominoval na kilometru

Lepší vstup do sezony Světového poháru si ani přát nemohl. Kanoista Martin Fuksa opanoval v Szegedu suverénním způsobem závod na 1000 metrů. Celkový vítěz loňského ročníku SP nenašel v Maďarsku přemožitele  postupně vyhrál rozjížďku, semifinále i finále. Na závěr vydařeného dne si pak podmanil i rozjížďky na poloviční trati.

Martin Fuksa
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Doba Istvan

V jízdě o medaile porazil stejně jako vloni na poloviční trati na ME v Plovdivu Olega Tarnovschého z Moldavska, který dojel druhý o 2,294 sekundy. Těsně třetí skončil stříbrný muž z mistrovství světa na pětistovce Carlo Tacchini z Itálie, jenž v Račicích rovněž prohrál souboj o zlato s Fuksou.

"První závod v sezoně není jednoduchý hlavně po psychické stránce. Člověk neví, co má čekat od ostatních a zejména od sebe. Ale dopadlo to skvěle," řekl Fuksa, jenž vloni vyhrál všechny tři závody na kilometru a dva na dvoustovce. Dnes triumfoval v čase 3:44,989. "Myslím, že takhle rychle jsem ještě nikdy kilometr nezajel, a to jsem to netlačil úplně na maximum," pochvaloval si.

Další český kanoista Tomáš Janda skončil ve finále B pátý. Lukáš Trefil a Lukáš Nepraš, kteří dopoledne vyhráli semifinále deblkajakářů na 500 metrů, dojeli ve finále osmí. "Už ráno jsme to projeli super, i ve finále se nám jelo dobře, ale nemáme spolu naježděné traťové tempo," uvedl Trefil po premiéře posádky na mezinárodní scéně.

Deblkajak Martin Seidl, Ondřej Bišický, který postoupil do finále sprinterské dvoustovky přímo z páteční rozjížďky, dnes na nejlepší nestačil a obsadil poslední deváté místo. "Po rozjížďce jsme věděli, že jsme nejpomalejší, ale hodili jsme to za hlavu a šli jsme do finále s tím, že bychom chtěli předjet aspoň jednu loď. Všechno nám sedlo, jelo se nám dobře, ale chybělo trochu síly," konstatoval Seidl.

Čtyřkajak ve složení Jakub Zavřel, Daniel Havel, Jakub Špicar a Radek Šlouf zvládl premiéru na olympijské pětistovce na výbornou a z prvního místa v rozjížďce postoupil přímo do nedělního finále. Dvojnásobný olympijský medailista ve čtyřkajaku Jan Štěrba skončil v K1 ve svém semifinále na 500 m pátý a čeká ho finále B.

Fuksa na úvod SP opanoval kilometr v Szegedu

Závody SP v rychlostní kanoistice v Szegedu:

1000 m:

Muži: C1: 1. Fuksa 3:44,989, ...finále B: 5. Janda (oba ČR) 3:55,705. K1: 1. Pimenta (Portug.) 3:24,359.

500 m:

Muži: C2: 1. Slominski, Kaminski (Pol.) 1:37,572. K2: 1. Germade, Walz (Šp.) 1:26,893, ...8. Trefil, Nepraš (ČR) 1:29,382.

Ženy: C2: 1. Vincentová-Lapointeová, Vincentová (Kan.) 1:53,513. K1: 1. Ryanová (N. Zél.) 1:46,576, ...finále C: 6. Kožíšková (ČR) 1:55,116. K2: 1. Carringtonová, Imrieová (N. Zél.) 1:39,018.