Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Přijel jsem si sem pro medaili, říkal zklamaný Fuksa

Martin Fuksa sice pátou příčkou na MS vybojoval místo na olympiádě, spokojený ale nebyl. Toužil totiž po medaili. Český reprezentant doufá ve zlepšení za rok na olympiádě, kam by se nakonec přece jen mohl podívat i na deblu s bratrem Petrem. Záleží na interpretaci pravidel Mezinárodní kanoistické federace (ICF).

Martin Fuksa
zdroj: ČTK autor: Šulová Kateřina

Bezprostředně po závodě tvrdil, že účastnické místo na singlu je mu fuk. "Můj jediný cíl byl nominovat se s bráchou na olympiádu. Tohle mě vůbec nezajímá," prohlásil. "To, že jsem medaili nezískal, mě samozřejmě mrzí, ale prostě jsem na to neměl. Kluci jsou rychlí, zrychluje se to směrem k olympiádě, já myslím, že jsem na tom byl suprově," uvedl.

Šestadvacetiletý český reprezentant měl v Szegedu vysoké ambice. "Přijel jsem si sem určitě pro medaili, kilák je moje trať. Že se to nepovedlo, se nedá nic dělat, budeme makat dál. Vyjel jsem si místo na olympiádu, tak budu dělat vše pro to, aby to na olympiádě bylo lepší," vykládal. Bez medaile z MS odjel naposledy před osmi lety právě ze Szegedu.

"Z mého pohledu to byl určitě těžký závod, protivítr nemám rád. Mám radši, když to odsejpá trochu rychleji, tady to byl pomalejší závod. Nebyl jsem dostatečně rychlý. Samozřejmě je fajn, že jsem pátý, nebo v té světové špičce, ale určitě jsem si chtěl odvézt medaili a hlavně teda nominaci s bráchou."

Je nám líto, video expirovalo.
Deblkajak i Fuksa dosáhli v Szegedu na olympijskou účast

S bratrem Petrem jim na deblu unikl jasný postup na olympiádu o jedno místo. Vzhledem k výhře Brazilce Isaquiase Queiroze Dos Santose, který se na OH kvalifikoval i na deblu, ještě ale mají naději. "Bylo důležité, abychom byli v prvních pěti Brazilec a já, takže tam pořád nějaká šance je," říká.

"Jsme první nepostupoví, Brazilec by měl vracet jedno místo, protože ho má z debla i ze singla. A v pravidlech je, že se ta místa budou přidávat hromadným posádkám, což je u nás debl. Takže teoreticky by to místo mohli dát bráchovi," popisoval Fuksa.

Stejně si pravidla interpretuje i reprezentační šéftrenér Pavel Hottmar. "Nicméně potvrzení od ICF zatím nelze získat, bude někdy zhruba za deset dnů. Takže teprve potom budou tahle dvě místa potvrzena oficiálně," řekl novinářům.

ICF si přímo v regulích pro olympijskou kvalifikaci vyhrazuje lhůtu deseti pracovních dnů na zveřejnění přerozdělených míst. A pravidla jsou tak složitá, že v některých případech nemusí být výklad jednoznačný. "Záleží, kdo komu jak poleze do zadku a tak dále, na což já úplně nejsem. Ale doufám v našeho největšího bosse Martina Doktora, že je to nějaký šampion, má tam slovo a popere se o nás," komentoval to Fuksa.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy