Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklotoulky

Přelomový rok Martina Fuksy a místenka na OH: Pro triumf udělám všechno

Pro kanoistu Martina Fuksu byl rok 2023 přelomový. Stal se potřetí mistrem světa, poprvé na olympijské trati jednoho kilometru, a také se stal poprvé otcem. Navíc byl vyhlášen kanoistou roku. "Nezačal jsem kvůli tomu sportu jako takovému, ale kvůli partě lidí, která tam byla," přiznává.

Je nám líto, video expirovalo.
Martin Fuksa

Fuksa se stal letos také Armádním sportovcem roku, což je anketa, v níž se vyhlašují nejlepší reprezentanti Dukly. Pomohl mu k tomu právě zmíněný premiérový triumf na olympijském kilometru na mistrovství světa v Duisburgu.

"Měl jsem štěstí, že jsem jel mezi dvěma nejrychlejšíma, což byl Rumun a Polák. Můj cíl byl se mezi nimi držet. Tři sta metrů do cíle jsem si řekl, že zrychlím, a během pár záběrů jsem všem poodjel. To jsem si říkal, že asi všem odjedu, a povedlo se to," usmál se.

"Navíc jsem to prostředí v Německu znal, navíc jsem rád, když fouká příznivý vítr. U kanoe hodně záleží na tom, z jaké strany fouká," dodává.

Fuksa se v první desítce armádních sportovců pohybuje od roku 2013 takřka nepřetržitě, ale v konkurenci veleúspěšných sportovců a sportovkyň z MS i OH byla dosud jeho maximem třetí místa z let 2015, 2018 a 2022.

Bratři Fuksové na deblkanoi
zdroj: Reuters

"Je vidět, že Dukláci mají nejlepší sportovce z celé České republiky, a já si moc vážím toho, že můžu armádu a Duklu reprezentovat," uvedl Fuksa, jehož otec Petr Fuksa starší si odnesl ocenění pro Trenéra roku.

Martin Fuksa v této sezoně na singlu neprohrál jediný závod a poprvé získal zlato na vrcholné globální akci i na ceněné trati 1000 metrů. Vyjel si místenku do Paříže.

"Když jsem jel do Ria a Tokia, říkalo se o mně, že bych mohl přivézt medaili. Očekává se to. Že tam pojedu jako úřadující mistr světa, tak o to víc. Ale i já to očekávám. Pořád chci porážet, olympiádu bych nejradši vyhrál a udělám pro to všechno," vytyčil si Fuksa, který si pochvaloval i sezonu na deblu.

Rád chodí ven s kočárkem. "Kolo teď leží ve sklepě a víc toho nachodím. Tři měsíce zpátky jsme měli od sezony volno, tak jsem každé dopoledne měl s dcerou, chodili jsme, bavilo mě to. Teď, jak je zima, tak to není s malou nejjednodušší, ale je to moc fajn, užívám si to."

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články