Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Magazín Evropské ligy UEFA

Medaile a Tokio. Čeští kanoisté nemají na MS nízké cíle

Josef Dostál, Martin Fuksa a další. Na mistrovství světa v Szegedu se bude bojovat o medaile, ale také o účast na olympijských hrách. Bitva bude hodně těžká, míst ubývá a pro některé zůstává šampionát jedinou příležitostí, jak se do Tokia dostat. MS začíná rozjížďkami ve středu. Přímé přenosy nabídne od pátku ČT sport a web ctsport.cz.

zdroj: ČTK

"Olympijská kvalifikace je každým cyklem náročnější. Program Her v Tokiu je poprvé genderově vyvážený, což s sebou nese značný úbytek míst v mužských kategoriích. Aby někdo vyjel nominaci na singlu umístěním do pátého místa, musí mít v dané konkurenci na medaili, což v případě výkonnosti Martina Fuksy a Pepy Dostála rozhodně platí," komentoval šance českých reprezentantů trenér Pavel Hottmar.

Na pětistovce bude o postup bojovat i ženský čtyřkajak. Na účast v Riu by rád na dvoustovce navázal kajakář Filip Šváb. U olympijské premiéry kanoistek by ráda v Tokiu byla Jana Ježová, která se bude o postup snažit na dvoustovce i v deblu na 500 metrů s Lenkou Jandovou.

Mistrovství světa je jediným kvalifikačním závodem pro čtyřkajaky včetně české posádky Jakub Špicar, Lukáš Nepraš, Daniel Havel a Jakub Zavřel. Na kilometru, ze kterého mají Češi dva olympijské bronzy, patřily české čtyřkajaky k favoritům, ale pětistovka je mnohem vyrovnanější.

"Na pětistovku se podle očekávání přesunuli všichni sprinteři, kteří přišli o možnost závodit na deblu na dvoustovce. Čtyřkajaky jsou jedinou mužskou olympijskou disciplínou na trati pět set metrů. Konkurence na čtyřkajaku bude opravdu výjimečně tvrdá. Nominuje se deset nejlepších posádek, ale musí být zastoupeny čtyři kontinenty. Je tedy pravděpodobné, že bude potřeba dojet do sedmého místa," řekl Hottmar.

Největší české hvězdy rychlostní kanoistiky Dostál a Fuksa vsadili na olympijské disciplíny, takže vynechají neolympijskou pětistovku. Dostál bude na kilometru obhajovat bronz a pokusí se uspět na kilometru deblkajaků s Radkem Šloufem. Úřadující vicemistr světa na 1000 metrů Fuksa by rád prodloužil medailovou sérii trvající od roku 2014, ale hlavní je pro něj úspěch s bratrem Petrem v závodě C2 na 1000 metrů.

Společně se závodníky v neolympijských disciplínách bude na MS startovat 31 Čechů. V Szegedu se očekává velký zájem fanoušků. Ve středu a ve čtvrtek se uskuteční jen rozjížďky, medaile se budou rozdělovat od pátku do neděle.

Nominace českého týmu na MS v rychlostní kanoistice

Muži:

Jakub Špicar, Lukáš Nepraš, Daniel Havel a Jakub Zavřel (všichni K4 500 m), Josef Dostál (K1 a K2 1000 m), Radek Šlouf (K2 1000 m), Martin Fuksa (C1 a C2 1000 m), Petr Fuksa (C2 1000 m), Filip Šváb (K1 200 m a K2 200 m), Ondřej Bišický (K2 200 m), Jan Štěrba (K1 500 m), Vilém Kukačka, Jan Vorel (K2 500 m), Tomáš Veselý, Lukáš Trefil, Martin Sobíšek (všichni K4 1000 m), Pavel Davídek (K4 1000 m a K1 5000 m), Dan Drahokoupil (C1 200 m), Kryštof Hájek, Daniel Kořínek (oba C2 200 m a C4 500 m), Antonín Hrabal, Ivan Procházka (oba C4 500 m), Filip Dvořák (C1 a C2 500 m), Tomáš Janda (C2 500 m), Jakub Březina (C1 5000 m).

Ženy:

Štěpánka Sobíšková, Eliška Betlachová, Anežka Paloudová (všechny K4 500 m), Anna Kožíšková (K4 500 m a K1 5000 m), Jana Ježová (C1 200 a C2 500 m), Lenka Jandová (C2 500 m).

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy