Fuksa vyhrál v Račicích i olympijský kilometr, český deblkajak dojel sedmý

Jak na pětistovce, tak i na dvojnásobné trati. Martin Fuksa vyhrál v Račicích také závod na 1000 metrů. Deblkajak Jakub Špicar, Daniel Havel na pětistovce dojel sedmý.

Devětadvacetiletý Fuksa měl závod od startu bezpečně pod kontrolou a soupeřům nedal šanci. Nečekaně druhého Rumuna Catalina Chirilu porazil o 1,27 sekundy, třetí Maďar Balázs Adolf ztratil 2,38 sekundy. Až šestý skončil olympijský vítěz z Tokia Isaquias Queiroz z Brazílie.

"Od začátku jsem byl na špici. Věděl jsem, že jedu dobré tempo, a pak jsem si pohlídal finiš. Dovolil jsem si i pošetřit síly na posledních metrech," říkal v cíli pro ČT Fuksa. Ocenil i domácí publikum v Račicích. "Jsem moc rád, že jsem tady po několika letech zase mohl závodit," poděkoval příznivcům domácí kanoistiky.

Špicara s Havlem dělila od medaile zhruba čtvrtsekunda. Bezprostředně za cílem netušili, jak se umístili. "Řekli nám to až trenéři. Ta pětistovka je tak vyrovnaná, že nikdo neví, jak to dopadlo. Věděli jsme, že jsme od medaile, protože jsme tam bohužel v posledních dvaceti metrech už trochu vypadli a loď nám zpomalila. Ale myslím si, že se nám jízda povedla. Na nás jsme to zkusili víc napálit od začátku. V konci už nám síly docházely, ale to už je takový boj," vykládal Havel.

Jako hlavní disciplínu berou Špicar s Havlem čtyřkajak. "Na příštím Světovém poháru nás čeká jenom K4. Teď jsem rád, že jsme si tady mohli debla vyzkoušet, protože Dan byl nemocný během našeho nominačního závodu. Byl to pro nás první start během tohoto roku na deblu. Za mě se povedl nadmíru. Já jsem s tím spokojený, trať nás fakt strašně baví. Je to pro nás spíš odměna, ten debl," pochvaloval si Špicar.

Deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf si na olympijské pětistovce alespoň částečně spravil chuť po pokaženém semifinále, v němž byl daleko od bojů o medaile, vítězstvím ve finále C.

Na kilometrové trati se české deblkajaky Tomáš Sobíšek, Michal Kulich a Josef Záhora, Jakub Stejskal umístily na šestém a osmém místě. Kajakářky Anežka Paloudová a Adéla Házová se seřadily na šesté a sedmé příčce. Sedmou a osmou pozici obsadily deblkanoe Jiří Zalubil, Antonín Hrabal a Josef Havlík, Vojtěch Nováček.

Závody SP v rychlostní kanoistice v Račicích (Litoměřicko):

1000 m:

Muži:

C1: 1. M Fuksa (ČR) 3:47,17, 2. Chirila (Rum.) -1,27, 3. Adolf (Maď.) -2,38, ...finále B: 5. P. Fuksa (ČR) 4:02,08.

C2: 1. Brendel, Hecker (Něm.) 3:31,15, 2. Craciun, Santini (It.) -2,60, 3. Nowacki, Witkowski (Pol.) -3,93, ...7. Zalubil, Hrabal -18,38, 8. Havlík, Nováček (všichni ČR) -20,56.

K2: 1. Pimenta, Duarte (Portug.) 3:16,09, 2. Farstad, Bock (Dán.) -1,16, 3. P. Westhuyzen, Havard (Austr.) -1,95, ...5. Sobíšek, Kulich -4,93, 7. Záhora, Stejskal (všichni ČR) -7,50.

Ženy:

K1: 1. Bullová (Austr.) 3:53,35, 2. Iskrzycká (Pol.) a Contrerasová (Šp.) obě -3,84, ...6. Paloudová -7,10, 7. Házová (obě ČR) -9,58.

500 m:

Muži:

K2: 1. Kucharyk, Trunov (Ukr.) 1:28,30, 2. J. Westhuyzen, Green (Austr.) -0,39, 3. Ribeiro, Baptista (Portug.) -0,54, ...7. Špicar, Havel -0,80, finále C: 1. Dostál, Šlouf (všichni ČR) 1:30,18.

Ženy:

C1: 1. Luzanová (Ukr.) 2:08,08, 2. Jahnová (Něm.) -0,60, 3. Szperkiewiczová (Pol.) 3,85, ...finále B: 6. Řáhová (ČR) 2:21,64.

K2: 1. Najaová, Pulawská (Pol.) 1:39,17, 2. Paszeková, Hakeová (Něm.) -0,51, 3. Hoskinová, Carringtonová (N. Zél.) -0,83, ...finále B: 10. Zárubová, Betlachová (ČR) 1:48,39.

Mix:

C2: 1. Liou Chao, Sun Meng-ja (Čína) 1:45,42, 2. Četverikovová, Rybačok (Ukr.) -2,87, 3. Jensenová, Plomteux (Kan.) -3,49.

K2: 1. Rendschmidt, Jagschová (Něm.) 1:35,17, 2. Bullová, P. Westhuyzen (Austr.) -1,04, 3. Nathell, Anderssonová (Švéd.) -1,12.

200 m:

Ženy:

C1: 1. Duboysová (Kuba) 45,08, 2. Lin Wen-ťün (Čína) a Vincentová (Kan.) obě -0,11.

K1: 1. Ostermanová (Slovin.) 39,72, 2. Puttová (Pol.) -0,25, 3. Janičová (Slovin.) -0,42, ...finále B: 9. Betlachová (ČR) 44,02.