Fuksa vyhrál doma v Račicích pětistovku, čtyřkajak dojel pátý

Martin Fuksa na domácí půdě v Račicích vyhrál závod SP na 500 m, když porazil i olympijského vítěze Isaquiase Queiroze. Český čtyřkajak ve složení Jakub Špicar, Radek Šlouf, Jakub Zavřel a Daniel Havel dojel ve finále pětistovky pátý. Sedmá skončila na kilometru Martina Malíková.

Devětadvacetiletý Fuksa potvrdil, že se mu na neolympijské trati daří. Zvítězil způsobem start-cíl a slaví dvanáctý triumf v seriálu. Kromě toho má z pětistovky i dva tituly mistra světa a sedm zlatých medailí z ME.

"Finiš bolel, ale pro diváky to snad bylo super. Závod byl pro mě obzvlášť těžký, protože to byl první ostrý start. Povedlo se a doufám, že to takhle bude dál," hodnotil pro ČT vítězný Fuksa, kterého nezabrzdil ani ulitý start jednoho ze soupeřů. "To se může stát, jsme zvyklí," dodal.

Závod čtyřkajaků vyhráli Španělé ve složení Saúl Craviotto, Carlos Arévalo, Marcus Walz, Rodrigo Germade, stříbrní z loňských olympijských her v Tokiu. Za suverénními Španěly dojeli druzí loňští mistři světa Ukrajinci, třetí skončila Litva a čtvrté Německo.

Český čtyřkajak v pátek vyhrál rozjížďku před silným Německem, které obměnilo jen jednoho člena ze zlatého kvarteta z Tokia, a pak ovládl i semifinále. Nyní ale Češi na nejlepší nestačili, za vítěznými Španěly zaostali téměř o dvě sekundy a na bronz ztratili 44 setin. "Vůbec nejsme spokojení, na výkonu se podepsala nervozita," říkali čeští závodníci po finále.

Problém byl především ve střední části tratě. "Nechytili jsme to naše tempo, kdy dotahujeme ty lodě. Když zvedáme do finiše, tak jsme jim už blíž. To se nám dneska nepovedlo," doplnil Špicar.

V závodě na 1000 metrů kanoistek, které měly na programu rovnou finále, porazila Malíková dvě soupeřky.

V neděli se ve finále A představí sedm českých lodí. V olympijských disciplínách to bude Martin Fuksa na kilometru a deblkajak Špicar, Havel na pětistovce. Naopak na nové olympijské distanci 500 metrů se neprosadili bronzoví olympijští medailisté z Tokia Josef Dostál a Šlouf, kteří v semifinále skončili až sedmí a čeká je jen finále C.

SP v rychlostní kanoistice v Račicích (Litoměřicko):

200 m:

Muži - C1: 1. Žustautas (Lit.) 39,71, 2. Korisánszky (Maď.) -0,40, 3. Borovyk (Ukr.) -0,90.

Ženy - C2: 1. Duboysová, Seguraová (Kuba) 42,06, 2. Šuaj Čchang-wen, Lin Wen-ťün (Čína) -0,74, 3. Cociuová, Olarasuová (Mold.) -2,52

500 m:

Muži:

C1: 1. Fuksa 1:43,92, 2. Queiroz (Braz.) -0,31, 3. Chirila (Rum.) -1,54.

C2: 1. García, Martínez 1:37,87, 2. Moreno, Sieiro (všichni Šp.) -0,11, 3. Craciun, Santini (It.) -0,20, ...finále B: 5. Zalubil, Hrabal (ČR) 1:43,10.

K1: 1. Thordsen (Něm.) 1:39,02, 2. Sibbersen (Dán.) -0,51, 3. Walz (Šp.) -0,52, ...finále B: 5. Sobíšek (ČR) 1:43,07.

K4: 1. Španělsko (Craviotto, Arévalo, Walz, Germade) 1:19,32, 2. Ukrajina -0,97, 3. Litva -1,36, ...5. ČR (Špicar, Šlouf, Zavřel, Havel) -1,80.

Ženy:

C2: 1. Sü Š'-siao, Sun Meng-ja (Čína) 1:53,64, 2. Duboysová, Seguraová (Kuba) -3,66, 3. Bragatová, Nagyová (Maď.) -5,47.

K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:47,41, 2. Ostermanová (Slovin.) -1,82, 3. Portelaová (Portug.) -2,45, ...finále C: 5. Házová 1:57,49, 6. Betlachová (obě ČR) 1:58,46.

K4: 1. Polsko (Najová, Pulawská, Kakolová, Puttová) 1:32,11, 2. Španělsko -0,83, 3. Čína -1,01, ...finále B: 4. ČR (Paloudová, Zárubová, Sobíšková, Betlachová) 1:35,67.

1000 m:

Muži - K1: 1. Pimenta (Portug.) 3:24,44, 2. Green (Austr.) -0,81, 3. Schopf (Něm.) -2,24.

Ženy - C1: 1. Luzanová (Ukr.) 4:25,31, 2. Mailliardová (Chile) -2,39, 3. Li Li (Čína) -5,10, ...7. Malíková -21,84.