Sokolský zpravodaj

Fuksa skončil ve vodě a je stříbrný, čtyřkajak slaví na MS bronz

Kanoista Martin Fuksa bere na mistrovství světa v Kodani stříbro. Na olympijské distanci 1000 metrů mohutně finišoval a kopl svou kanoi do cíle jako druhý za Němcem Conradem Scheibnerem. Český čtyřkajak vybojoval na pětistovce bronz. Talentovaná kajakářka Anežka Paloudová skončila na vynikajícím čtvrtém místě. Kajakáři Tomáš Sobíšek a Jakub Brabec byli na kilometru šestí. Stejně dopadla na poloviční trati i čtyřkanoe. Kajakářky Štěpánka Sobíšková a Barbora Galádová obsadily osmou příčku.

Ve snaze kopnout loď do cíle Fuksa vypadl z kanoe a skončil ve vodě. Špičkou lodě už ale protnul cílovou čáru a obavy z diskvalifikace se tak nenaplnily. Po pátém místě na předloňském MS i letošních olympijských hrách se vrátil na stupně vítězů.

"Každá medaile je samozřejmě super, ale když jsem ve finiši šel před toho Moldavce, tak jsem si říkal jediný –⁠ mistr světa, mistr světa, jeď, jeď! Ale tak neskutečně jsem vytuhnul, že jsem ten cíl tlačil očima dopředu. Pak jsem tam ještě nějak tu loď kopnul, ale neměl jsem vůbec sílu se tam udržet a prostě jsem spadnul," řekl Fuksa.

"Nějak jsem doufal, že ta špička v cíli určitě byla, a tělo když vypadne před cílem, tak to nevadí," dodal.

Čtyřkajak Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Vorel, Radek Šlouf nestačil jen na posádky Ukrajiny a Slovenska. "Celá jízda se nám povedla. Sednul nám start. Lodě nám tolik neodskočily, jak bývá zvykem. Drželi jsme větší kontakt a ve finiši jsme šli svoje tempo," zhodnotil finálové vystoupení zkušený Daniel Havel.

"Měl jsem sen vrátit čtyřkajak, kam patří. Myslím, že patří na pódium. Moc děkuju klukům, že to vyšlo. Jsem rád, že jsem se nerozhodl pro to mít volno," uvedl bronzový z deblkajaku z Tokia Radek Šlouf.

Také v neděli budou Češi ve hře o cenné kovy

Jakub Zavřel, který byl ve finále B kilometru na K1 čtvrtý, v odpoledním programu vybojoval díky druhému místu v rozjížďce postup do finále A. O medaile v neděli pojede i čtyřkajak Kateřina Zárubová, Eliška Betlachová, Barbora Betlachová a Adéla Házová, který postoupil ze třetího místa v semifinále. Přímý přenos startuje na webu ctsport.cz v 11:00.

Výsledky mistrovství světa v rychlostní kanoistice

1000 m:

Muži:

C1: 1. Scheibner (Něm.) 3:50,73, 2. M. Fuksa (ČR) 3:51,39, 3. Balázs (Maď.) 3:51,69.

C2: 1. Šamšurin, Čebotar (Rus.) 3:32,83, 2. Glazunow, Barniak (Pol.) 3:34,38, 3. Madrigal, Enríquez (Kuba) 3:35,22.

K1: 1. Pimenta (Portug.) 3:25,82, 2. Kopasz (Maď.) 3:26,49, 3. Jurenja (Běl.) 3:30,47, ...finále B: 4. Zavřel (ČR) 3:36,61.

K2: 1. Kernen, Mathell (Švéd.) 3:13,70, 2. Jensen Graversen (Dán.) 3:14,46, 3. Noe, Kulifai (Maď.) 3:14,83, ...6. Sobíšek, Brabec (ČR) 3:17,94.

Ženy:

K1: 1. Gazsóová (Maď.) 3:56,04, 2. Broughtonová (Brit.) 3:59,29, 3. Knudsenová (Dán.) 4:00,32, 4. Paloudová (ČR) 4:02,67.

500 m:

Muži:

C4: 1. Ukrajina (Vergeles, Rybačok, Vandjuk, Miščuk) 1:31,20, 2. Polsko (Kitewski, Sliwiňski, Lubniewski, Zezula) 1:31,31, 3. Rusko (Petrov, Pavlov, Melantěv, Štyl) 1:31,55, ...6. ČR (Minařík, Dvořák, Hrabal, Zalubil) 1:33,51.

K4: 1. Ukrajina (Kucharyk, Danylenko, Trunov, Semykin) 1:20,19, 2. Slovensko (Baláž, Myšák, Zalka, Botek) 1:20,59, 3. ČR (Špicar, Havel, Vorel, Šlouf) 1:20,69.

Ženy:

C1: 1. Mailliardová (Chile) 2:05,09, 2. Luzanová (Ukr.) 2:05,77, 3. Nazdrovová (Běl.) 2:05,86.

C2: 1. Luzanová, Četverikovová (Ukr.) 1:55,85, 2. Nazdrovová, Makarčanková (Běl.) 1:57,12, 3. Duboysová, Seguraová (Kuba) 1:57,70.

K2: 1. Kozaková, Csipesová (Maď.) 1:40,52, 3. Chudzenková, Litvinčuková (Běl.) 1:40,70, 3. Petersová, Broekxová (Belg.) 1:42,15, ...finále B: 4. Sobíšková, Galádová (ČR) 1:46,75

200 m:

Ženy:

K1: Jörgensenová (Dán.) 39,98, 2. Luczová (Maď.) 40,71, 3. Podolská (Rus.) 40,79.

K2: 1. Kovnirová, Dolgovová (Rus.) 37,41, 2. Kissová, Luczová (Maď.) 37,65, 3. Puttová, Kolodziejczyková (Pol.) 37,67, ...8. Sobíšková, Galádová 38,99.