TCL V Repre

Fuksa a deblkajak Šváb - Bišický si v Poznani dojeli pro druhá místa

Světový pohár v Poznani pokračuje a Češi jsou vidět. Kanoista Martin Fuksa si připsal další druhou příčku. Na neolympijské trati 500 metrů totiž v neděli zopakoval výsledek ze sobotního kilometru. Ve sprintu na 200 metrů skončil druhý deblkajak Filip Šváb - Ondřej Bišický.

Martin Fuksa
zdroj: ČTK autor: Vondrouš Roman

Fuksa prohrál o téměř dvě sekundy s trojnásobným olympijským medailistou z Ria de Janeiro Brazilcem Isaquiasem dos Santosem, který byl v sobotu na kilometru až sedmý. Tentokrát nedal soupeřům šanci a ve druhé polovině závodu jim výrazně ujel.

"Na Brazilce jsem na pětistovce neměl. Ale je pro mě super, že si odsud vezu dvě medaile. Poznaň nemám úplně rád, podmínky tady nejsou ideální, takže dvě medaile na začátek sezony jsou skvělé," uvedl Fuksa.

Šestatřicetiletý Šváb s o 14 let mladším Bišickým nestačili na dvoustovce jen na Španěly Marcose Abada a Carlose Borráse, za kterými zaostali o pouhých 112 tisícin sekundy.

"Mohli jsme vyhrát, jenže jsme Španěly neviděli," litoval Šváb, že s Bišickým přestali příliš brzy pádlovat. "Závod se nám povedl, start jsme zvládli, bylo to super, i když byly trochu vlnky. Máme za sebou s Ondrou jen pět startů, takže máme radost," řekl Šváb. "Deblkajak hodně překvapil. Sice jde o neolympijskou disciplínu, ale kluci jeli super," pochválil posádku reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Nedařilo se naopak čtyřkajaku Daniel Havel, Jakub Zavřel, Josef Dostál, Jakub Špicar, který v sobotu vyhrál svou semifinálovou jízdu, ale ve finále pětistovky skončil na předposledním osmém místě. Na vítěznou německou posádku ztratil bezmála dvě a půl sekundy. Dostál tak nenavázal na své sobotní třetí místo z kilometru na singlkajaku.

"Tenhle výkon by na vyjetí místa na olympijských hrách nestačil. Ale je potřeba brát v potaz to, že kluci za sebou mají jen minimum tréninků. Výkony jsou zatím nevyrovnané, jízda se musí ještě hodně vypilovat," konstatoval Hottmar.

SP v rychlostní kanoistice v Poznani (Polsko):

1000 m: Muži - K2: 1. Hoff, Schopf (Něm.) 3:09,426, ...finále B: 8. Veselý, Šlouf (ČR) 3:20,856;

C2: 1. Oeltze, Kretschmer (Něm.) 3:30,622.

500 m: Muži - C1: 1. Dos Santos (Braz.) 1:46,555, 2. M. Fuksa (ČR) 1:48,395;

K4: 1. Německo (Rendschmidt, Rauhe, Liebscher, Lemke) 1:20,006, ...8. ČR (Havel, Zavřel, Dostál, Špicar) 1:22,486

200 m: Muži - K2: 1. Abad, Borrás (Šp.) 32,863, 2. Šváb, Bišický (ČR) 32,975;

C2: 1. Šliwiňski, Lubniewski (Pol.) 36,363.

Ženy - K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:47,839;

K4: 1. N. Zéland (Carringtonová, Imrieová, Fisherová, Ryanová) 1:31,543;

C2: 1. Vincentová-Lapointeová, Vincentová (Kan.) 1:54,389, ...finále B: 3. Jandová, Ježová (ČR) 2:04,050.

Ženy - K2: 1. Ponomarenková, Ostermanová (Slovin.) 37,786;

C2: 1. Lin Wen-ťün, Čang Lu-čchi (Čína) 43,856.