Liga národů UEFA 2024/2025

Dostál v Samarkandu dominoval na kajaku, Fuksa dojel druhý

V uzbeckém Samarkandu vyvrcholilo mistrovství světa v rychlostní kanoistice. Martin Fuksa získal na pětisetmetrové trati stříbro, Josef Dostál na kajaku pak na stejné distanci po skvělém finiši zvítězil. Český čtyřkajak dokončil závod na 500 metrů na sedmém místě.

Dostál si s nimi poradil výborně, ve druhé polovině trati zabral a předjel všechny soupeře. Po bronzu na smíšeném deblkajaku, který získal v sobotu společně se snoubenkou Anežkou Paloudovou, vybojoval na tomto šampionátu druhou medaili.

Pochvaloval si, že prožil sezonu snů. "Olympijský vítěz, mistr světa a k tomu ještě třetí na deblkajaku se svojí snoubenkou, člověk si snad nemůže víc přát," dodal jednatřicetiletý český reprezentant.

Fuksa projel cílem jako třetí za Zacharem Petrovem z Ruska a Sergheiem Tarnovschým z Moldavska. Vítězný Petrov byl ale vzápětí diskvalifikovaný, protože příliš brzy vypadl při cílovém manévru z lodě. Pro Fuksu je dnešní stříbro čtrnáctou světovou medailí.

Posedmé skončil na světovém šampionátu druhý. Litoval, že ve vlnách nemohl předvést vše, co v něm bylo. "Někdo v tom umí jezdit líp, někdo hůř. Já jsem v tomhle celou kariéru jezdil hůř. Snažil jsem se to vytěsnit z hlavy, protože jsem věděl, že jsem na tom celkem dobře a věřil jsem si. Bylo to fakt těžké. Mrzí mě, že jsem nemohl podat svůj stoprocentní výkon," řekl.

Navzdory tomu byl rád, že si po životním triumfu na olympiádě, kde mu podmínky před dvěma týdny naopak přály, mohl ještě zazávodit. "Já jsem vděčný za každou medaili, ale v tom, jak to dneska bylo, jsem na víc neměl. Teď už se strašně moc těším na mentální i fyzický odpočinek," dodal.

V dnešním druhém finálovém bloku se představil smíšený čtyřkajak Paloudová, Vilém Kukačka, Jakub Zavřel a Adéla Házová, který obsadil sedmou příčku. Na vítěznou posádku neutrálních sportovců z Běloruska Češi ztratili 2,67 sekundy, od medaile je dělila zhruba sekunda a čtvrt.

V závěrečných závodech na 5000 metrů si v českých barvách vedla nejlépe kanoistka Martina Malíková, která skončila čtvrtá. Od medaile ji dělilo více než tři čtvrtě minuty. Kajakářka Paloudová byla šestá a kajakář Zavřel osmý.

Mistrovství světa v rychlostní kanoistice v neolympijských disciplínách v Samarkandu (Uzbekistán):

Muži:
500 m:

K1: 1. Dostál (ČR) 1:37,309, 2. Pimenta (Portug.) -0,740, 3. Kravec (Běl.) -1,128
C1: 1. S. Tarnovschi (Mold.) 1:47,312, 2. M. Fuksa (ČR) -1,138, 3. Chirila (Rum.) -1,144.

Ženy:
200 m:

K2: 1. Černigovská, Dolgovová (Rus.) 37,326, 2. Portelaová, Laiaová (Portug.) -0,094, 3. Chudzenková, Litvinčuková (Běl.) -0,341.

500 m:

C1: 1. Luzanová (Ukr.) 2:06,881, 2. Mailliardová (Chile) -2,031, 3. Brovkovová (Kaz.) -2,850, ...finále B: 4. Malíková (ČR) 2:19,202.

Mix:
200 m:

C2: 1. Korovaškov, Šljapnikovová (Rus.) 1:47,898, 2. Takácsová, Hajdu (Maď.) -0,795, 3. Paleško, Nedelkinová (Běl.) -1,445.

500 m:

K4: 1. Bělorusko (Kušnerová, Chudzenková, Kravets, Natynčyk) 1:24,907, 2. Maďarsko -0,824, 3. Portugalsko -1,413, ...7. Česko (Paloudová, Kukačka, Zavřel, Házová) -2,670.

C4: 1. Rusko (Štilová, Šljapnikovová, Petrov, Štyl) 1:37,187, 2. Bělorusko -1,507, 3. Španělsko -2,566.

5000 m:

K1: 1. Kohalmiová (Maď.) 25:18,913, 2. Litvinčuková (Běl.) -16,354, 3. Vegaová (Šp.) -39,891, ...6. Paloudová (ČR) -1:56,871.

C1: 1. Maillardová (Chile) 31:15,084, 2. Loskeová (Něm.) -25,512, 3. Teretaová (Ukr.) -38,468, 4. Malíková (ČR) -1:25,268.