ČEZ Extraliga 2023/2024

Bezkonkurenční dvojice. Dostál i Fuksa opanovali závody na 500 metrů v Duisburgu

Dvojitou radost připravili českým příznivcům Josef Dostál a Martin Fuksa na Světovém poháru v Duisburgu v rychlostní kanoistice. Prvně jmenovaný kajakář ani kanoista nenašli přemožitele na tratích 500 metrů a oba tak ovládli své individuální závody. Dostál si připsal první letošní stupně vítězů, Fuksa zkompletoval druhý double po včerejším triumfu na kilometru, stejně jako v Maďarsku. Také kanoistka Jana Ježová zaznamenala medailový výsledek, když v závodě na 5000 metrů obsadila druhou příčku.

Josef Dostál
zdroj: ČTK autor: Lebeda Pavel

Fuksa, jenž v sobotu zajel na kilometru historicky nejlepší čas, ani tentokrát nenašel přemožitele. Vyhrál svou semifinálovou rozjížďku a ve finále v závěru předčil, stejně jako na dvojnásobné trati, i velkého rivala Isaquiase Queiroze z Brazílie a Němce Sebastiana Brendela.

"Úžasný. Jsem moc rád za tenhle svěťák, že jsem mohl závodit s těmihle kluky a dokonce jsem je mohl porazit," radoval se Fuksa. "Vyšlo to ještě lépe než minulý rok, hlavní závody jsem vyhrál, dokonce jsem udělal dva svěťáky, co víc si přát. Je to naprosto boží. Teď už bych si jen přál, abych byl zdravý a pokračoval takhle dál několik let," pokračoval.

Martin Fuksa
zdroj: ČTK autor: Vondrouš Roman

Dostál, jenž úvodní díl SP v Maďarsku vynechal, skončil při sobotní premiéře na kilometru čtvrtý. Dnes ale vyhrál své semifinále a ve finále v závěru zaútočil z druhého místa na mezičase. Na druhou příčku odsunul Artuura Peterse z Belgie. Třetí skončil René Holten Poulsen.

"Byl to pro mě dost těžký závod. Vyrazil jsem a hodně jsem to v první půlce závodu napálil. Od půlky pak foukal protivítr, tak jsem věděl, že mám oproti ostatním výhodu a že mám rychlejší druhou polovinu závodu," vyprávěl Dostál.

Fuksa je k neporažení, triumf slavil v Duisburgu i Dostál

V závěru mu ale v jednu chvíli sklouzla ruka na pádle a o výhru se bál. "Možná to ani nebylo vidět, ale v mé hlavě to byl obrovský šok a ztráta, protože když vám ruka sklouzne, nevyužíváte celý potenciál záběru a těla. Naštěstí jsem to do cíle nějak došolíchal," řekl.

Kajakář Filip Šváb byl na nejkratší trati v béčku šestý. Ježová na pětikilometrové trati prohrála jen s domácí Annikou Loskeovou, obě vytěžily z diskvalifikace ruské vítězky Ksenie Kuračové. "Byla to moje devátá jízda ve třech dnech. Potom, co jsem vyhrála finále B na dvoustovce, už jsem neměla žádné síly a přemýšlela jsem o tom, jestli do závodu vůbec nastoupím," přiznala Ježová.

Finálovou účast si v Duisburgu připsaly ještě Eliška Betlachová s Janou Krpatovou, které byly na deblkajaku osmé na dvoustovce.

Závody SP v rychlostní kanoistice v Duisburgu (Německo):

500 m: Muži: K1: 1. Dostál 1:38,717, ...finále B: 4. Štěrba (oba ČR) 1:39,927. K4: 1. Německo (Rendschmidt, Rauhe, Liebscher, Lemke) 1:19,752. C1: 1. Fuksa (ČR) 1:46,888. Ženy: K4: 1. Nový Zéland (Carringtonová, Ryanová, Fisherová, Coleová) 1:31,652. C1: 1. Vincentová (Kan.) 2:06,482, ...finále B: 9. Malíková 2:25,551.

200 m: Muži: K1: 1. Lukancov (Rus.) 35,424, ...finále B: 6. Šváb (ČR) 36,568. C1: 1. Štyl (Rus.) 39,974. C2: 1. Kovalenko, Štyl (Rus.) 36,672. Ženy: K1: 1. Walczykiewiczová (Pol.) 39,989. K2: 1. Carringtonová, Fisherová (N. Zél.) 37,251, ...8. Betlachová, Krpatová (ČR) 42,398. C1: 1. Vincentová-Lapointeová (Kan.) 45,885, ...finále B: 1. Ježová (ČR) 50,048.

5000 m: Muži: K1: 1. Hoff (Něm.) 19:19,514, ...9. Adam 20:06,611, 18. Veselý (oba ČR) 20:54,393. C1: 1. Enriquez (Kuba) 21:45,739. Ženy: K1: 1. Bullová (Austr.) 21:38,723, ...12. Kožíšková (ČR) 23:01,138. C1: 1. Loskeová (Něm.) 26:05,476, 2. Ježová (ČR) 26:21,487.