Paralympijský magazín

V Tomakomai se dařilo. Sáblíková byla druhá na 3000 m a vede SP

Pozitivní zprávy z japonského Tomakomai. Martina Sáblíková byla druhá nejrychlejší v závodu na 3000 m, když nestačila pouze na Isabelle Weidemanovou. Od vítězství českou reprezentantku dělilo 2,82 sekundy. Sáblíková se díky zisku cenných bodů posunula do čela Světového poháru.

Martina Sáblíková (vlevo)
zdroj: ČTK/AP autor: Kotaro Numata

"Ač se to nezdálo, strašně foukalo, že nás to až jako zastavilo. Opravdu to bylo hodně náročné a namáhavé. Jsem strašně ráda, jak to dopadlo. Bylo vidět, že holky, které minulý týden zajely čas 4:05, najednou měly čas kolem 4:15," uvedla Sáblíková.

Jednatřicetiletá Sáblíková se představila v poslední rozjížďce a tradičně začala pomaleji. V polovině trati byla trojnásobná olympijská vítězka průběžně šestá, do posledního kola však najížděla již jako třetí.

Nakonec se jí podařilo předstihnout i v konečném hodnocení třetí Italku Francescu Lollobrigidaovou a o jedno místo vylepšila svůj výsledek z Obihira z minulého týdne. Vede tak pořadí Světového poháru.

"Musím říct, že když mi to řekli, tak jsem si to oproti jindy docela užívala, protože jsem nečekala, že se mi tohle podaří. Jsem hrozně ráda za to, jak sezona zatím probíhá, vidím, že to ve mně je, uvidíme, jak to pojede dál," říkala česká rychlobruslařka.

"Na dlouhých tratích je to pro mě zatím nad očekávání. Jsem hrozně ráda, protože když jsme do Japonska odjížděli, vůbec jsem nečekala, že to půjde takhle. Pro mě je to něco zvláštního – po přípravě, jaká byla. Je vidět, že jde všechno tak, jak má, tedy správným směrem," dodala.

Závod pod širým nebem se nevydařil Nizozemce Esmee Visserové, která před sedmi dny tuto trať ovládla a dojela si pro první vítězství v SP. Nyní byla olympijská vítězka na 5000 metrů z Pchjongčchangu až dvanáctá.

V divizi B zvítězila Nikola Zdráhalová časem 4:17,03 a v dalším dílu SP se představí mezi elitou. Natálie Kerschbaummayr byla o více než 18 sekund pomalejší a skončila jednadvacátá.

Své poslední vystoupení v Japonsku má za sebou i Sebastian Druszkiewicz, který byl v divizi B závodu na 5000 metrů stejně v Obihiru třináctý.

Závody Světového poháru v rychlobruslení v Tomakomai (Japonsko):

Ženy:

1000 m: 1. Kodairaová (Jap.) 1:17,31, 2. Boweová (USA) 1:17,65, 3. Herzogová (Rak.) 1:17,77.

Průběžné pořadí (po 2 z 6 závodů): 1. Herzogová 108, 2. Kodairaová 108, 3. Boweová 97.

3000 m: 1. Weidemannová (Kan.) 4:10,18, 2. Sáblíková 4:13,00, 3. Lollobrigidaová (It.) 4:13,47, ...divize B: 1. Zdráhalová 4:17,03, 21. Kerschbaummayr 4:35,27.

Průběžné pořadí (po 2 z 5 závodů): 1. Sáblíková 102, 2. Voroninová (Rus.) 97, 3. Weidemannová 92, ...16. Zdráhalová 50, 40. Kerschbaummayr 5.

Týmový sprint: 1. Nizozemsko 1:32,10, 2. Itálie 1:32,12, 3. Kanada 1:32,81.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 3 závodů): 1. Nizozemsko 216, 2. Rusko 206, 3. Itálie 194.

Muži:

1000 m: 1. Nuis 1:10,45, 2. Verbij 1:10,72, 3. Krol (všichni Niz.) 1:10,91.

Průběžné pořadí (po 2 z 6 závodů): 1. Nuis 114, 2. Krol 96, 3. Verbij 94.

5000 m: 1. Swings (Belg.) 6:34,85, 2. Pedersen (Nor.) 6:36,86, 3. Roest (Niz.) 6:37,32, ...divize B: 13. Druszkiewicz 6:47,818.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 5 závodů): 1. Roest 108, 2. Pedersen 94, 3. Rumjancev (Rus.) 90, ...28. Druszkiewicz 24.

Týmový sprint: 1. Rusko 1:23,54, 2. Nizozemsko 1:23,64, 3. Kanada 1:24,23.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 3 závodů): 1. Nizozemsko 228, 2. Rusko 200, 3. Kanada 192.