Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

V přípravě mě nic nebolelo a to mi dává energii, říká Sáblíková na začátku sezony

Dva týdny před startem Světového poháru je dvacetinásobná mistryně světa v rychlobruslení Martina Sáblíková v pohodě. Má proč, příprava se obešla bez bolesti, která jí dříve často limitovala, a i ve dvaatřiceti letech ukazuje svou sílu – vždyť v minulé sezoně získala tři světové tituly a třikrát překonala světový rekord.

Martina Sáblíková
zdroj: ČTK autor: Michaela Říhová

O ambicích před začátkem Světového poháru v Minsku sice hovoří opatrně, ale formu ukázala trojnásobná olympijská vítězka už v říjnových závodech v Inzellu, kde vyhrála tři kilometry i poloviční trať.

Závod na 3000 metrů zajela v čase 4:00,40 a dlouholetou rivalku Ireen Wüstovou, která skončila třetí, za sebou nechala téměř o deset sekund. "Ten čas mě samozřejmě naladil optimisticky, že příprava proběhla dobře," pochvalovala si na tiskové konferenci.

Od olympijské sezony měla různé zdravotními problémy a loni touto dobou vůbec nevěděla, co jí záda a koleno dovolí. Teď se cítí výborně. "Byla to euforie, že jsem mohla přes léto jezdit na kole a nic mě nebolelo, že koleno v posilovně nebo na kolečkových bruslích bylo v pohodě. To byla taková ta pozitivní nálada a energie, kterou jsem si uchovávala," pochvalovala si.

Je nám líto, video expirovalo.
Sáblíková je zdravá a chystá se na sezonu

Přitom ještě nedávno v uzdravení už chvílemi nevěřila. "Nic mě nebolí. Je to neuvěřitelné, protože jsem si fakt před těmi dvěma roky myslela, že to je konečná, že kvůli tomu budu muset skončit," vzpomínala. Od loňska pravidelně zařazuje kompenzační cvičení a jakýkoli problém s fyzioterapeutem řeší hned v zárodku. Může kdykoli chodit na masáže.

Pár měsíců staré úspěchy zapadávají prachem, i když jí některé soupeřky dodatečně v Inzellu gratulovaly. "Já jsem si tam matně říkala, k čemu mi vlastně gratulujou. Jak to má člověk pár měsíců za sebou, tak už to nějak neregistruje," poznamenala Sáblíková.

Vyhrála mistrovství světa ve víceboji a na jednotlivých tratích triumfovala v závodech na 3000 i 5000 metrů. Dvakrát vylepšila světový rekord na trojce a zajela i nové historické maximum na pětce. Uznává, že to může jen těžko zopakovat. "To snad ani nejde. Vůbec si nedokážu představit, že by něco takového nastalo. Člověk neví, protože ta příprava proběhla dobře, ale ty časy, co se povedly zajet minulý rok, byly nad moje očekávání a nad očekávání asi kohokoliv na téhle planetě," přemítala.

Nedokáže odhadnout, jakou má před prvními velkými závody formu. "Při tom svěťáku záleží na rozlosování, na tom, v jaké je člověk psychické pohodě. Jak všichni ví, tak jsem ohromný nervák. I kdybych měla jakoukoliv formu, tak jsem schopná se znervóznit tak, že pak jedu špatně technicky. Na tomhle se asi nic nezměnilo," popisovala.

Její trenér Petr Novák má stále velké plány. "Vždycky jde všechno udělat ještě lépe. Pořád je můj sen pět kilometrů pod 6:40 a to v jejích silách je. Martina opravdu může, když bude dobré počasí v Salt Lake City nebo v Calgary, jet ještě čas pod 6:40," řekl o vládkyni dlouhých tratí, která v březnu posunula světový rekord na 5000 metrů na 6:42,01. "Čtyřboje nechávám u ledu, protože tam ta pětistovka rozhoduje o všem. Ale na mistrovství světa jednotlivých tratí rozhodně bude ve hře na tři i pět kilometrů," prohlásil Novák. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články