Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
EURO Archiv

Sáblíková: Trojka byla největší překvapení. Že se vrátím, to jsem nečekala

Extrémně vydařený rok má za sebou Martina Sáblíková. Dvaatřicetiletá rychlobruslařka letos vyhrála prakticky vše, co mohla. Třikrát se stala mistryní světa a navíc hned třikrát překonala světový rekord. "Pro mě byla ale asi největším překvapením trojka. Nepředpokládala jsem, že se mi podaří na této trati vrátit," uvedla.

Martina Sáblíková
zdroj: AP autor: Sergei Grits

"Byla tam dvě mistrovství světa, která se mi povedla, a do toho světové rekordy. Těžko se to odděluje od sebe," řekla svěřenkyně trenéra Petra Nováka. Dlouhodobě kraluje pětikilometrové trati, letos však ovládla i hlavní závody na trati 3000 metrů. V Inzellu vyhrála MS a poté v zámoří v rozmezí týdne dvakrát překonala světový rekord na této trati.

"Předešlý svěťák platil třináct let a nepředpokládala jsem, že se mi to ještě povede. Nemyslela jsem, že bych mohla být na bedně," přiznala Sáblíková, která dokázala vylepšit dosavadní maximum Kanaďanky Cindy Klassenové nakonec o 0,03 sekundy.

V Calgary poté překonala i vlastní rekord na pětce. "To se asi nedá popsat slovy, ani po tak dlouhé době. Jsem hrozně vděčná za to, že jsem mohla být u toho," přiznala.

Je nám líto, video expirovalo.
Martina Sáblíková 2019

Klíčem k úspěchům Sáblíkové bylo zdraví. Zatímco o rok dříve v olympijské sezoně ji limitovaly různé zdravotní problémy, letos bylo vše jinak. "Jako mávnutím kouzelného proutku se to změnilo a přestalo mě vše bolet. Přehoupl se rok a koleno ustoupilo, záda nebolela a najednou bylo vše jiné," pochvalovala si.

Sáblíková měla k dispozici masérku. "To byl první krok ke zlepšení zdraví. Fyzioterapeut mě seznámil s různými cviky. O tyhle věci se můj celý denní program obohatil," uvedla. Ruku v ruce se zdravím se začal zlepšovat i psychický stav. "Trenér mě říkal, že mě takhle dlouho neviděl," dodala.

Trojnásobná olympijská šampionka oproti minulosti letos neabsolvovala tolik závodů. Dřív startovala při Světových pohárech prakticky na všech tratích. "Vyplynulo to ze situace. Dříve jsme jezdily i týmy, jezdila jsem kilák, závody s hromadným startem i pětistovku. Jak přišly zdravotní problémy, tak jsme s trenérem vybrali závody, které byly nejdůležitější," řekla Sáblíková.

Je nám líto, video expirovalo.
Sáblíková překonala vlastní maximum na trati 3000 m

Přestože v aktuální sezoně, která začala v listopadu, plánovala jezdit i kilometr, po kratší nemoci v úvodu je vše jinak. "Je dobře, že těch startů není tolik. Tělo se nedostává do stoprocentního nasazení třikrát čtyřikrát za dva tři dny. Na druhou stranu je kilák dobrý, člověk si vyzkouší spoustu věcí. Má to pro i proti. V minulé sezoně mi to ale asi pomohlo," uvedla Sáblíková, která letos popáté v kariéře ovládla MS ve víceboji.

Sáblíková věří, že vydrží závodit do olympiády v Pekingu 2022. "Mám to v hlavě, hrozně ráda bych tam závodila, ale je to daleko. Nevíš, zda přijde zranění nebo něco jiného. Po problémech, které jsme v minulosti měla, jdu rok po roce. Vše beru postupně," podotkla Sáblíková.

Dvacetinásobná mistryně světa odjíždí už v pátek na soustředění do Itálie. "Při posledních Světových pohárech v Kazachstánu a Japonsku jsme i s ohledem na cestování a aklimatizaci nemohli pořádně trénovat. Teď dostaneme zabrat," řekla Sáblíková. Do Collalba se těší i proto, že si tak konečně užije sníh. "Znám tam prakticky všechny, jsem tam jako doma," uvedla.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy