Následuje
MS 2020 Německo

Sáblíková triumfovala v Calgary v závodě na 3000 metrů

Calgary - Rychlobruslařka Martina Sáblíková vstoupila do nové sezony vítězně, v Calgary ovládla závod Světového poháru na 3000 metrů. Útok na světový rekord, který avizoval její trenér Petr Novák, se jí však nevydařil. Druhou Irene Schoutenovou z Nizozemska porazila časem 3:57,21 minuty o více než sekundu. 

Martina Sáblíková
zdroj: ČTK/AP autor: Mike Ridewood

Osmadvacetiletá česká reprezentantka se v létě naplno věnovala cyklistice. Na mistrovství světa se jí podařilo vyjet účastnické místo v časovce na olympijských hrách v Riu de Janeiru, přípravu na svůj hlavní sport proto začala později. I tak ale kouč Novák před odletem do Kanady ohlásil útok své svěřenkyně na světový rekord.

Za časem Kanaďanky Cindy Klassenové z roku 2006 (3:53,34) ale nakonec Sáblíková zaostala o téměř čtyři sekundy. Překonat se jí nakonec nepodařilo ani loňský osobní rekord ze stejné dráhy (3:55,10). Přesto může být spokojená s dalším triumfem ve Světovém poháru, ve kterém bude letos útočit na celkové desáté vítězství v řadě. 

V Calgary byla Sáblíková jednou z trojice rychlobruslařek, které dokázaly trať zajet pod čtyři minuty. Vedle trojnásobné olympijské vítězky a druhé Schoutenové se to povedlo i třetí Natalji Voroninové, která vylepšila ruský rekord.

Karolína Erbanová vstoupila do sezony dvanáctým místem v závodě na 500 metrů. V dějišti olympijských her 1988 zajela čas 38,10 a za nejrychlejší I Sang-hwa z Koreje zaostala o 1,14 sekundy. Bronzová medailistka z letošního mistrovství světa má obvykle pomalejší rozjezd sezony, před rokem byla Erbanová při úvodním startu v SP jedenáctá. V divizi B se na trojce představila juniorka Nikola Zdráhalová, která si časem 4:13,61 vytvořila nový osobní rekord. Stačilo jí to ale jen na 17. místo.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy