Sáblíková skončila na trojce v Heerenveenu sedmá. Závodu dominovala Schoutenová

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila na Světovém poháru v Heerenveenu na trati 3000 metrů sedmé místo. Rozjížďku s Nizozemkou Antoinette Rijpmaovou-de Jongovou těsně vyhrála v čase 4:00:13. Závod ovládla jiná domácí hvězda Irene Schoutenová v novém traťovém rekordu 3:54,04.

Výkon Martiny Sáblíkové na trati 3000 metrů v Heerenveenu

Pětatřicetiletá Sáblíková měla v minulých dnech zdravotní problémy a kvůli nemoci omezila trénink, vynechala i sobotní závod na 1500 metrů. Na trojku ale nastoupila a představila se stejně jako před týdnem ve Stavangeru, kde SP začal, v závěrečné rozjížďce společně s domácí Rijpmaovou-de Jongovou.

Svou soupeřku sice opět porazila, vylepšila si i čas, ale protože se šest rychlobruslařek dostalo pod čtyři minuty, obsadila sedmé místo. Stejná pozice jí patří i v seriálu.

"Osobně mohu být spokojená, protože čas 4:00 je jeden z nejrychlejších, které jsem v Heerenveenu zajela. Minulý rok jsem jela 3:57, ale jinak jsem tady za 4:00 nejela," řekla Sáblíková a ocenila kvalitu ledu. "Bylo to vidět u všech, co jsme tady startovaly. Časy jsou neuvěřitelně rychlé. A sedmé místo? Asi dobré. Zůstávám v áčku (v divizi A) a příště pojedu opět s Antoinette, takže super," doplnila svěřenkyně trenéra Petra Nováka.

Výkon Sáblíkové ovlivnily i zdravotní problémy. "Od úterý jsem se cítila špatně. Ještě ve středu jsem zkusila jít na led, ale pak mi bylo špatně, byla jsem oslabená a měla jsem i teplotu. Ráno jsem se ale vzbudila bez teploty, tak jsme si řekli, že zkusím jít na start a uvidíme, jak to dopadne," řekla Sáblíková s tím, že s nemocí bojovaly i další rychlobruslařky. "Nebyla jsem jediná. Slyšela jsem, že i Isabelle Weidemannová ležela, takže to tady mezi námi řádí," podotkla.

Schoutenová překonala svůj vlastní rekord z loňského října. Na třech kilometrech se trojnásobná olympijská vítězka z Pekingu vrátila na svůj trůn, na posledním podniku ve Stavangeru ji totiž překvapivě předčila Norka Ragne Wiklundová. Ta dojela dnes třetí, stříbro brala Kanaďanka Isabelle Weidemannová.

Na 1500 metrech mužů se radoval Kanaďan Connor Howe, který o 26 setin sekundy předčil domácího světového rekordmana Kjelda Nuise. Třetí byl další Nizozemec Thomas Krol.

Sprinty žen na 500 metrů ovládla stejně jako ve Stavangeru Korejka Kim Min-sun, druhou příčku brala Vanessa Herzogová z Rakouska. Třetí místo obsadila domácí Jutta Leerdamová. Týmový sprint zvládli nejlépe rychlobruslaři Číny před týmy Nizozemska a USA.

Světový pohár bude pokračovat od 9. do 11. prosince v Calgary. "Do Kanady se těším, mám to tam ráda. Jedou se tam dva závody, čeká nás pětka. Uvidíme, jak to tam bude," dodala Sáblíková.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:
1500 m:
1. Howe (Kan.) 1:43,38, 2. Nuis 1:43,64, 3. Krol (oba Niz.) 1:43,83.
Průběžné pořadí SP (po 2 z 6 závodů): 1. Howe 114, 2. Stolz (USA) 92, 3. Ning Čung-jen (Čína) 88.
Týmový sprint: 1. Čína 1:19,55, 2. Nizozemsko 1:19,82, 3. USA 1:19,90.

Ženy:
500 m: 1. Kim Min-sun (Korea) 37,21, 2. Herzogová (Rak.) 37,48, 3. Leerdamová (Niz.) 37,51.
Průběžné pořadí SP (po 2 z 6 závodů): 1. Kim Min-sun 120, 2. Leerdamová 102, 3. Herzogová 97.
3000 m: 1. Schoutenová (Niz.) 3:54,04, 2. Weidemannová (Kan.) 3:57,70, 3. Wiklundová (Nor.) 3:58,31, ...7. Sáblíková 4:00,13, divize B: 15. Kuršová 4:19,48, 24. Antošová (všechny ČR) 4:25,39.
Průběžné pořadí SP (po 2 z 6 závodů): 1. Schoutenová 114, 2. Wiklundová 108, 3. Weidemannová 102, ...7. Sáblíková 76, 30. Kuršová 22, 40. Antošová 7.