Sáblíková skončila na 1500 m až sedmnáctá, rychlejší byla v osobním rekordu Zdráhalová

Start to určitě nebyl podle představ. Martina Sáblíková obsadila v úvodním závodu Světového poháru na 1500 metrů v Heerenveenu až 17. místo. Na své doplňkové trati, na které však již několikrát vybojovala medailové umístění, zajela trojnásobná olympijská vítězka čas 1:59,15 a výrazně zaostala za svými možnostmi. Rychlejší než Sáblíková byla i její tréninková kolegyně Nikola Zdráhalová, která skončila druhá v divizi B a časem 1:58,10 si vytvořila osobní rekord. Karolína Erbanová brala na pětistovce časem 38,08 osmé místo. Byla tak o jednu setinu pomalejší než v sobotu, kdy na okruhu Thialf skončila sedmá.

Martina Sáblíková
zdroj: ČTK/AP

"Dnes to pro mě bylo utrpení od začátku až do cíle. Hrozně mě bolely nohy. Ačkoli jsem se snažila, vůbec mi to nešlo. Bohužel," podotkla Sáblíková.

Z vítězství na 1500 m se radovala Miho Takagiová z Japonska, která jako jediná dokázala porazit domácí rychlobruslařky. Za ní skončily Jorien ter Morsová, Lotte van Beeková, Ireen Wüstová a Antoinette de Jongová.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka se představila v osmé rozjížďce společně s Jekatěrinou Šichovovou a od začátku na Rusku i nejlepší ztrácela. Po projetí cílem byla dvanáctá, následně klesla na 17. místo. Z dalších závodnic ji nepředstihla pouze domácí Marrit Leenstraová, která upadla.

Zdráhalová předčila v Heerenveenu Sáblíkovou lepším časem na trati 1500 m

Královna dlouhých tratí Sáblíková si připsala na patnáctistovce nejhorší výsledek ve Světovém poháru od listopadu 2013, kdy byla v Salt Lake City devatenáctá. Hlavní závod v Heerenveenu čeká Sáblíkovou, která si v minulých dnech stěžovala na bolesti zad, v neděli, kdy se představí na trojce.

Zdráhalovou porazila v divizi B pouze Ajaka Kikučiová z Japonska, která se jako jediná dostala pod 1:58 minuty. Česká naděje v Nizozemsku potvrzuje kvalitní výkony z přípravy na olympijskou sezonu, předchozí osobní rekord na této trati si totiž vytvořila v polovině října v Inzellu.

Na téže trati rovněž v divizi B obsadil český reprezentant Sebastian Druszkiewicz časem 1:54,08 sedmé místo.

Nikola Zdráhalová
zdroj: ČT sport autor: Petr Paseka

Časy mohou Erbanovou povzbudit

Erbanová si v sobotu pochvalovala na úvod sezony kvalitní čas 38,07 a dnes ho téměř zopakovala. V pořadí si o jednu příčku pohoršila, v celkovém hodnocení je po dvou závodech sedmá.

Stejně jako v sobotu vyhrála mistryně světa Nao Kodairaová z Japonska před korejskou rivalkou I Sang-hwa. Třetí byla tentokrát další japonská sprinterka Arisa Goová.

Výsledky SP v rychlobruslení v Heerenveenu

Muži:

500 m: 1. Dubreuil (Kan.) 34,80, 2. Smeekens 34,84, 3. Mulder (oba Niz.) 34,85.

Průběžné pořadí SP: 1. Holmefjord Lorentzen (Nor.) 136, 2. Verbij (Niz.) 130, 3. Dubreuil 115.

1500 m: 1. Juskov (Rus.) 1:44,42, 2. De Haitre (Kan.) 1:45,87, 3. Krol (Niz.) 1:45,92, ...divize B: 32. Druszkiewicz (ČR) 1:54,08.

Ženy:

500 m: 1. Kodairaová (Jap.) 37,33, 2. I Sang-hwa (Korea) 37,53, 3. Goová (Jap.) 37,88, ...8. Erbanová (ČR) 38,08.

Průběžné pořadí: 1. Kodairaová 200, 2. I Sang-hwa 160, 3. Goová 120, ...7. Erbanová 76.

1500 m: 1. Takagiová (Jap.) 1:54,68, 2. Ter Morsová 1:55,44, 3. Van Beeková (obě Niz.) 1:56,34, ...17. Sáblíková 1:59,15, divize B: 2. Zdráhalová (obě ČR) 1:58,10.

Průběžné pořadí SP: 1. Takagiová 100, 2. Ter Morsová 80, 3. Van Beeková 70, ...14. Zdráhalová 19, 21. Sáblíková 10.