Ostrava - Jihlava

Sáblíková poprvé ve Světovém poháru vyhrála na patnáctistovce

Stavanger (Norsko) - Historicky první vítězství v závodu na 1500 metrů ve Světovém poháru si připsala česká rychlobruslařka Martina Sáblíková. Trojnásobná olympijská vítězka ve Stavangeru zdolala druhou Američanku Brittany Boweovou o tři setiny sekundy. Skvělým výsledkem se vytáhla i Karolína Erbanová, která na 500 metrů zajela letos nejlépe v sezoně a skončila pátá.

Martina Sáblíková
zdroj: ČTK/AP autor: Sergej Grits

Sáblíkové se v této sezoně na patnáctistovce daří. V pěti závodech SP dojela nejhůř pátá, třikrát se prosadila na stupně vítězek a v průběžném pořadí disciplíny jí patří třetí místo. V minulosti byla nejlepší světová vytrvalkyně na své doplňkové trati v závodech Světového poháru třikrát druhá.

Nechtělo se jí ale věřit, že by někdy dokázala patnáctistovku vyhrát. "Bylo to i tím, že jsem měla skvělou soupeřku (Nizozemku Marrit Leenstraovou). Hrozně to nakopla a já po kole ztrácela snad 25 metrů, dostávala jsem kotel," uvedla.

"Ale do posledního kola jsme už najížděly rovnocenně a já viděla, že jí trochu dochází. Petr navíc povzbuzoval, že mám na to ji porazit. Tak to vyšlo, ale ani jsem nevěděla, na jaký čas jedu, tady je časomíra hodně špatně. To jsem netušila, že mohu nakonec přeskočit i Američanky," divila se trojnásobná olympijská vítězka.

Sáblíková: Byl to nejrychlejší čas, který jsem kdy v Evropě zajela

Karolína Erbanová dojela na Světovém poháru ve Stavangeru pátá na 500 metrů a dosáhla v této disciplíně nejlepšího umístění v sezoně. Zajela čas 38,19 sekundy, na vítěznou Jü Ťing z Číny ztratila 56 setin, na bronzovou Kanaďanku Heather McLeanovou sedmnáct.

"Závod se mi jel dobře, byla tam ale chybka na střídací rovince. Sto metrů bylo pomalejších než včera, ale kolo bylo hodně povedené, 27,4. To dává velkou naději nejen na zítřejší kilometr, ale i pro nadcházející mistrovství světa," řekla Erbanová.

V pátek byla Erbanová v Norsku pátá na kilometru a desátá na poloviční trati. Na pětistovce dosud bylo jejím maximem v tomto ročníku SP prosincové sedmé místo z Heerenveenu.

Na pětikilometrové bodoval český reprezentant Sebastian Druszkiewicz, šestý v divizi B. Martinu Sáblíkovou čeká v odpoledním programu závod na 1500 metrů.

Závody SP v rychlobruslení ve Stavangeru (Norsko)

Muži

1000 m: 1. Kuližnikov (Rus.) 1:08,10, 2. Nuis (Niz.) 1:08,12, 3. Juskov (Rus.) 1:08,72. Průběžné pořadí (po 5 ze 7 závodů): 1. Nuis 400, 2. Kuližnikov 380, 3. Jorritsma (Niz.) 270.
5000 m: 1. Kramer 6:15,71, 2. Bergsma (oba Niz.) 6:17,59, 3. Bloemen (Kan.) 6:18,05, ...divize B: 6. Druszkiewicz (ČR) 6:31,48.
Průběžné pořadí (po 5 ze 7 závodů): 1. Bergsma 410, 2. Kramer 380, 3. Pedersen (Nor.) 265, ...42. Druszkiewicz 11.

Ženy

500 m: 1. Jü Ťing 37,63, 2. Čang Chung (obě Čína) 37,82, 3. McLeanová (Kan.) 38,02, ...5. Erbanová (ČR) 38,19.
Průběžné pořadí SP (po 10 z 12 závodů): 1. Čang Chung 690, 2. I Sang-hwa (Korea) 680, 3. Richardsonová-Bergsmaová (USA) 608, ...11. Erbanová 283.
1500 m: 1. Sáblíková (ČR) 1:55,44, 2. Boweová (USA) 1:55,47, 3. Leenstraová (Niz.) 1:55,93, ...divize B: 15. Zdráhalová 2:02,82, 22. Kerschbaummayr (obě ČR) 2:04,69.
Průběžné pořadí SP (po 5 ze 6 závodů): 1. Boweová 440, 2. Richardsonová-Bergsmaová 381, 3.