Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
S ČT sport na vrchol aneb nová energie českého lyžování

Sáblíková: Nevím, jestli tomu vůbec říkat sezona. "Bublina" v Heerenveenu byla psychicky náročná

Nejkratší v kariéře a hodně atypickou sezonu má za sebou Martina Sáblíková. Trojnásobná olympijská vítězka absolvovala všechny své starty stejně jako ostatní rychlobruslaři v rozmezí pěti týdnů na jednom místě, v nizozemském Heerenveenu. V jejím úvodu získala bronz na mistrovství Evropy ve víceboji, na závěr stříbro na světovém šampionátu na trati 3000 metrů. S výsledky tak mohla být vcelku spokojená, i když ji zaskočila nevydařená pětka na závěr, po které skončila její čtrnáctiletá série medailových umístění na vrcholných akcích jednotlivých sezon.

Martina Sáblíková
zdroj: AP autor: Sergei Grits

"Je otázka, zda se tomu opravdu dá říkat sezona. Těch pár závodů na jednom místě bylo celkem zvláštních. Na druhou stranu jsem získala spoustu zkušeností, člověk si vyzkoušel něco nového. Z toho pohledu to pro mě nedopadlo úplně špatně," řekla Sáblíková.

Pro svěřenkyni trenéra Petra Nováka jsou vždy nejdůležitější výsledky na mistrovství světa na jednotlivých tratích.

I proto byla spokojená s úvodním bronzem na ME ve víceboji a následně jí příliš nevadilo, že na dvou Světových pohárech skončila na trojce vždy čtvrtá. Hlavně s ohledem na časy, které zajela.

"Druhé místo na tři kilometry a čas 3:58 byl ale pro mě obrovským překvapením, protože po dvou čtvrtých místech ve svěťáku jsem s tím moc nepočítala," uvedla Sáblíková.

Podobné překvapení, ale zcela opačného ražení, pro ni ale představovala závěrečná pětka. "Zajet z času trojky pětku za 6:57 bylo opačné překvapení. Ještě teď nechápu, co se stalo, a asi na to nikdy nepřijdu," přiznala třiatřicetiletá rychlobruslařka.

Na nejdelší ženské trati získala na světových šampionátech deset zlatých medailí, naposledy mimo stupně vítězů zůstala na hrách v Turíně 2006.

Specifikem sezony bylo, že rychlobruslaři po celou dobu žili v "bublině" a měli omezený program i pohyb. "Ze začátku to bylo úplně v pohodě, člověk si zvykal na různé věci. Skvělý hotel, skvělé jídlo, lidi, kteří se o nás starali, byli úžasní," řekla Sáblíková.

Po dvou třech týdnech se ale stereotyp omrzel. "Člověk se přestal těšit i na jídlo. Ještě začalo pršet a nikomu se moc ven nechtělo. Typické holandské počasí bylo za chvilku nesnesitelné. Bylo to psychicky náročné," uvedla.

Byla to prý zajímavá zkušenost, ale je ráda, že ji má za sebou. "Pět týdnů na jednom místě, jen stadion a hotel, nebylo nic moc," přiznala Sáblíková.

Přestože miluje spaní, po pár dnech už ji ani to nebavilo. "I moje oblíbené spaní mě začalo nudit," pousmála se s tím, že poté četla knihy, sledovala filmy nebo chodila na procházky do určených oblastí, kde nikoho neměla potkat.

Před týdnem se ale již vrátila domů a zatím jí ani moc nevadí, že i v Česku je pohyb do určité míry omezený. "Jsem hrozně ráda, že jsem doma a člověk si může užít čas tak, jak chce," řekla Sáblíková, kterou nyní čeká dlouhé volno.

"Hýbat se ale musím. Budu se nějakým způsobem udržovat. Budeme plánovat další sezonu, ale je strašně brzy, takže jsem sama zvědavá, jak to bude vypadat," uvedla.

V příští sezoně by rodačku z Nového Města na Moravě měl čekat start na pátých olympijských hrách. V Pekingu se bude snažit rozšířit sbírku šesti medailí ze závodů pod pěti kruhy.

"Hlavně doufám, že to bude sezona jako každá jiná a vše se bude soustředit na jeden závod. Letošní byla těžká v tom, že jsem se nemohla pohybovat na místech, kde jsem zvyklá, a trénovat, jak jsem zvyklá. Chtěla bych se tam vrátit, ale uvidíme. Teď nemůžeme skoro ani opustit Českou republiku," podotkla Sáblíková.

I letošní výsledky ale trojnásobnou olympijskou vítězku utvrdily v tom, že i ve svém věku může bojovat o nejvyšší příčky.

"Kolikrát je pro mě celkem překvapením, že i když jsem starší a starší, tak na určitých vzdálenostech nebo drahách dokážu zrychlit, za což jsem hrozně ráda. Myslela jsem si, že časy půjdou dolů, a zatím se to naštěstí nestává," dodala Sáblíková, která si v Heerenveenu několikrát vylepšila maxima v hale Thialf.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články