Cyklotoulky

Sáblíková není neporazitelná. Po sedmi letech prohrála na pětce

Soul – Země se točí, slunce zapadá na západě a Martina Sáblíková vyhrává "pětku". Zdálo, že na těchto jistotách se nemůže nic měnit, jenže chyba lávky. Ani Sáblíková už není neporazitelná. Česká rychlobruslařka poprvé po dlouhých sedmi letech neopanovala velký závod na 5 000 metrů, když její kralování ukončila na světovém poháru v Soulu dvaačtyřicetiletá Claudia Pechsteinová.

Martina Sáblíková v závodu na 5 000 metrů
zdroj: ČTK/AP

"Žádná série není nekonečná. Je to sport. Ale dnešní závod byl skutečně jiný a já věřím, že příště už to bude znovu lepší," řekla česká rychlobruslařka po prohrané pětce.

Sáblíková jela v poslední dvojici s Jorien Voorhuisovou z Nizozemska a na mezičasech se dlouho pohybovala na průběžném čtvrtém místě, ale v závěru se tradičně posouvala vzhůru. Do posledního kola vjížděla už s druhým nejlepším mezičasem, avšak ztrátu na Pechsteinovou nedohnala.

Majitelka pěti zlatých medailí z OH z let 1994 až 2006 si pak užívala nečekaný triumf, korunovaný novým rekordem dráhy v korejské metropoli 7:07,77 minuty. "Je to úžasný pocit být na oblíbené trati znovu na úplném vrcholu," řekla Pechsteinová. Sáblíková na Pechsteinovou ztratila časem 7:13,08 pět sekund a 31 setin. Třetí byla Kanaďanka Ivanie Blondinová.

"Byl to hodně těžký závod. Před ním bylo všechno v pořádku, cítila jsem se velmi dobře, ale pak to nešlo. Možná neumím jet na tomto druhu ledu, časy všech závodů včetně chlapů ukazují, že to bylo hodně pomalé," uvedla Sáblíková.

"Ještě vše vyhodnotíme. Možná jsem mohla jet jinou technikou, ale teď nevím. Na druhou stranu nejsem úplně zklamaná, protože když to při tom dnešním trápení stačilo na druhé místo, pak není důvod mít obavy," doplnila svěřenkyně trenéra Petra Nováka.

Sáblíková dojela druhá i před týdnem na prvním světovém poháru sezony v japonském Obihiru, kde po jejím zaváhání v závěru vyhrála Nizozemka Ireen Wüstová. V Japonsku se však jela trať 3 000 m, na níž Sáblíková není tak dominantní. Sáblíková nicméně vede hodnocení seriálu na dlouhých tratích, v němž usiluje o devátý celkový triumf v řadě.

Sedmadvacetiletá česká rychlobruslařka v Soulu plánuje ještě závody na 1 500 metrů a s hromadným startem.

Sprinterka Karolína Erbanová obsadila sedmé místo na 500 metrů a poprvé v sezoně se na této trati dostala do elitní desítky. Bývalá tréninková partnerka Sáblíkové byla před týdnem v Obihiru dvakrát jedenáctá.

"Jsem maximálně spokojená, ale zároveň i překvapená. Led v Koreji nepatří mezi nejrychlejší, i kvůli tomu se to pěkně promíchalo. Nakonec to stačilo na sedmé místo," uvedla Erbanová, která se v průběžném pořadí disciplíny posunula na desáté místo.

Výsledky Světového poháru v rychlobruslení v Soulu:

Ženy:

500 m: 1. Kodairaová (Jap.) 38,05, 2. I Sang-hwa (Korea) 38,18, 3. Hesseová (Něm.) 38,95, ...7. Erbanová (ČR) 39,06.
Pořadí SP (po 3 závodech): 1. I Sang-hwa 280, 2. Kodairaová 260, 3. Heeseová 151, ...10. Erbanová 88.

5 000 m: 1. Pechsteinová (Něm.) 7:07,77, 2. Sáblíková (ČR) 7:13,08, 3. Blondinová (Kan.) 7:14,53.
Pořadí SP (po 2 závodech): 1. Sáblíková 160 b., 2. Pechsteinová 140, 3. Voorhuisová (Niz.) 120.

Muži:

500 m: 1. Kuližnikov (Rus.) 34,94, 2. Mo Te-pom (Korea) 35,36, 3. Murašov (Rus.) 35,36.
Pořadí SP (po 3 závodech): 1. Kuližnikov 280, 2. Smeekens (Niz.) 208, 3. Murašov 200.

1 500 m: 1. Pedersen (Nor.) 1:47,76, 2. Olde Heuvel 1:48,02, 3. Nuis (oba Niz.) 1:48,30.
Pořadí SP (po 2 závodech): 1. Nuis 170, 2. Olde Heuvel 160, 3. Pedersen 128.