Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Medaile ze Sarajeva

Sáblíková na šampionátu na 5 km neuspěla. Jela jsem hrozně, řekla

Po stříbru na trojce chtěla rychlobruslařka Martina Sáblíková útočit na mistrovství světa v Heerenveenu na další medaili. Jenže dlouholetá vládkyně dlouhých tratí tentokrát poprvé od roku 2006 na své hlavní trati neuspěla. Závod vyhrála Schoutenová z Nizozemska, česká šampionka závod dokončila na pátém místě. V závodě na 1500 metrů skončila Nikola Zdráhalová čtrnáctá.

Martina Sáblíková
zdroj: ČTK/AP autor: Peter Dejong

Třiatřicetiletá Sáblíková na nejdelší ženské trati získala na světových šampionátech deset zlatých medailí a jednu stříbrnou. Na olympijských hrách přidala dva triumfy a jedno druhé místo, naposledy mimo stupně vítězů zůstala na Hrách v Turíně 2006.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka v Heerenveenu zajela čas 6:57,671 a výrazně zaostala za svým sezonním maximem. Od medaile ji dělilo více než pět sekund.

"Upřímně nevím, co bych k tomu řekla. Už od rozběhu to bylo hrozné. Byl nejpomalejší za posledních pět deset let na pětce. Od začátku jsem se do toho nemohla srovnat, nemohla jsem zrychlit. Všechna kola jsem jela vyrovnaně, ale na medaili bylo potřeba jet rychleji, což dnes nebylo v mých silách," řekla Sáblíková v nahrávce pro média.

K tomu, aby mohla bojovat o umístění na stupních vítězů, potřebovala jezdit kola o víc než půl sekundy rychleji. "Snažila jsem se, ale už druhé kolo bylo pomalé. Jezdila jsem za 33, a i když jsem se snažila zrychlit, nešlo to. Extra nohy mě nebolely, snažila jsem se na rovinkách odrážet, dát do toho sílu, ale ať jsem dělala, co dělala, nešlo to," přiznala trojnásobná olympijská vítězka.

Sáblíková v atypické sezoně, ve které se všechny akce konaly v Heerenveenu, získala bronz na mistrovství Evropy ve víceboji a stříbro na trojce. "Je to čtrnáctá sezona, kdy odjíždím z mistrovství světa s plackou. Teď po pětce je tam pro mě velká hořká příchuť, protože i mě samotnou překvapilo, že jsem jela tak hrozně. Mám ale stříbro z trojky, které pro mě bylo po třech čtvrtých místech v sezoně překvapením. A placka ve víceboji je vždy nad plán, protože jet všechny čtyři tratě dobře je těžké," zhodnotila Sáblíková a prohlásila, že v náročné sezoně není s výsledky nespokojená.

Nejrychlejší Schoutenová pětku zajela v novém osobním rekordu 6:48,537. Osmadvacetiletá Nizozemka získala v Heerenveenu čtvrtou medaili. S domácí reprezentací ovládla také stíhací závod družstev a získala bronz na trati 3000 metrů a v závodu s hromadným startem.

Druhá skončila obhájkyně titulu a držitelka světového rekordu Natalja Voroninová z Ruska, bronz vybojovala domácí Carlijn Achtereekteová. Před Sáblíkovou se prosadila ještě Kanaďanka Isabelle Weidemannová.

Na 1500 m zazářila Wiklundová

Nikola Zdráhalová obsadila 14. místo v závodě na 1500 metrů. Zaostala o téměř dvě sekundy za svým letošním maximem a zopakovala umístění z dvojnásobné trati. Na kilometru skončila v sobotu šestnáctá.

Titul získala kometa sezony Ragne Wiklundová z Norska, jež na trůnu vystřídala domácí hvězdu a šampionku z předchozích dvou let Ireen Wüstovou. Ta skončila pátá hned za krajankou Antoinette de Jongovou a Nizozemky zůstaly bez medaile.

Dvacetiletá Wiklundová v osobním rekordu 1:54,613 porazila o 42 setin šampionku z kilometrové trati Brittany Boweovou, třetí skončila Ruska Jevgenija Lalenkovová. Zdráhalová zaostala za vítězkou bez dvou setin o čtyři sekundy.

Mistrovství světa na jednotlivých tratích:

Ženy:

1500 m: 1. Wiklundová (Nor.) 1:54,613, 2. Boweová (USA) 1:55,034, 3. Lalenkovová (Rus.) 1:55,099, ...14. Zdráhalová (ČR) 1:58,602.

5000 m: 1. Schoutenová (Niz.) 6:48,537, 2. Voroninová (Rus.) 6:50,997, 3. Achtereekteová (Niz.) 6:52,220, ...5. Sáblíková (ČR) 6:57,671.

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,752, 2. Nuis 1:44,110, 3. Roest (všichni Niz.) 1:45,493.

Hlavní zprávy

Nejčtenější články