Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Sáblíková: Mám splněno. Zbytek MS už si můžu užít

Heerenveen - Martina Sáblíková nejrychlejším možným způsobem splnila svůj cíl pro letošní mistrovství světa na jednotlivých tratích. Před jeho začátkem prohlásila, že chce získat dvě medaile, a po dvou startech má dvě zlata. Trojnásobná olympijská šampionka po čtvrteční výhře na trati 3 000 metrů v pátek potvrdila svoji dominanci na pětce a připsala si dvanáctý světový titul. Bilanci v Heerenveenu navíc může ještě rozšířit, v neděli ji čekají starty na patnáctistovce a v závodě s hromadným startem. Na svou premiérovou medaili ze závodu na 1 000 metrů se pokusí navázat Karolína Erbanová na poloviční trati. Mezi sprinterkami však nepatří k hlavním favoritkám. Přímý přenos vysílá od 14:55 náš web.

Radost Martiny Sáblíkové
zdroj: AP autor: Peter Dejong

"Jsme naprosto spokojení a zbytek šampionátu si jdu užít. Uvidíme, jak to dopadne a jak to půjde. Už nemám co ztratit," řekla spokojená Sáblíková. Česká reprezentantka v Nizozemsku pokračuje v úspěšné sezoně, ve které míří za devátým celkovým triumfem ve světovém poháru.

Kouč Petr Novák již před pětkou prohlásil, že jeho svěřenkyně má největší formu od roku 2007, kdy na MS také ovládla obě dlouhé tratě a vyhrála i evropský šampionát ve víceboji. "Petr je trenér, tak to asi bude pravda," usmívala se Sáblíková, která byla i dnes před startem optimisticky naladěná. "Kdo by po čtvrteční trojce nerozdával úsměvy. Člověk věděl, že zlato už mi nikdo nevezme," podotkla rodačka z Nového Města na Moravě, která se vyrovnala i se skvělým časem Nizozemky Carlijn Achtereekteové.

Objev sezony zajel čas 6:54,49, což byl v danou chvíli nejlepší výkon ročníku. "Když jsem viděla čas Achtereekteové, tak se mi trošku protočily panenky, zajela opravdu výborný čas. Petr mi poté řekl, jaké časy jezdila na kolo. Dohodli jsme se, že to zkusím jezdit pod 33 (sekund), což se podařilo. Jsem spokojená, ale bylo to velice těžké," líčila Sáblíková, která tak na pětce prodloužila svou skvělou sérii. Od roku 2007 ovládla nejdelší ženskou trať na všech individuálních světových šampionátech či olympijských hrách.

Průběžné pořadí ani svůj čas v hale nesledovala, jen se snažila poslouchat pokyny od kouče Nováka, který jí již v polovině trati hlásil, že si jede pro zlato. "Že jsem vyhrála, jsem si ale byla jistá až po projetí cílem. Člověk nikdy neví. Uklidňovalo mě ale, že je Petr v klidu," podotkla sedmadvacetiletá rychlobruslařka, která získala dvanáctou zlatou medaili na MS. Hodně jí prý pomohl i fyzioterapeut Tomáš Rak, který ji ve čtvrtek večer i v pátek ideálně připravil. "Patří mu obrovský dík, nohy poslouchaly a cítila jsem se dobře," uvedla.

Včetně olympijských her získala Sáblíková na pětce již deváté zlato. "Nejtěžší vítězství bylo na olympiádě ve Vancouveru 2010, kde zajela Beckertová 6:51. To jsem si musela hrábnout. Další nejtěžší byl tento závod a olympiáda v Soči, kde jsem vyhrála asi o 2,5 sekundy, ale jela jsem s Ireen (Wüstovou) a ta mi dávala zabrat," porovnávala své výhry. S motivací prý stále nemá problém. "Dnes určitě ne. Když vám nějaká Holanďanka zajede 6:54, motivace se hledá jednoduše," podotkla s úsměvem.

"Asi jsme bruslařská velmoc"

Sáblíková ziskem zlaté medaile podtrhla v Heerenveenu velký den českého rychlobruslení, již předtím získala bronz na patnáctistovce Karolína Erbanová. "Bylo to skvělé a jsem hrozně ráda, že jí to vyšlo. Měla jsem i trošku slzu v očích, protože byla šťastná. Jsme tedy dvě plus Niky (Zdráhalová), které závodíme, a máme tři medaile ze tří závodů. To je pecka," radovala se Sáblíková. Česko díky tomu dokonce krátce vedlo medailové pořadí národů na MS před Nizozemskem. "Ono se to ještě upraví. Je to ale pěkné, asi jsme bruslařská velmoc," dodala Sáblíková.

Dvaadvacetiletá Erbanová v pátek senzačně vybojovala bronzovou medaili na kilometru, když nestačila jen na favorizované Američanky Heather Richardsonovou a vítězku Brittany Boweovou. Nyní by získané sebevědomí ráda zúročila. "Spadlo to ze mě. Pocit, že na ně máte fyzicky, technicky i mentálně, je skvělý. Je to úplně jiný pohled na závodění," řekla Erbanová. "Hlavní závod pro mě byl 'kilák', tam byla moje šance o trochu větší než na pětistovce. Ale i na ní umím zajet a podat stabilní výkon," dodala.

Minulý týden zajela při světovém poháru právě v Heerenveenu čas 38,24, který jí stačil na čtvrté místo, když jí medaile unikla o jedinou setinu. Na vítěznou Němku Judith Hesseovou ztratila jen pět setin.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy