Sáblíková má stříbro na 3000 m, zlato jí uniklo jen těsně. Jílek byl na pětce pátý

Také čtvrtek přinesl pořádnou porci zimních sportů. V Hamaru začal světový šampionát v rychlobruslení, na němž české barvy hájí Metoděj Jílek a Martina Sáblíková, která hned vybojovala stříbro na 3000 m. Jílek byl na pětce pátý. Ženy jely super-G v La Thuile, Ester Ledecká byla sedmá. Vytrvalostní závod biatlonistek v Pokljuce vyhrála Francouzka Julia Simonová, Adam Václavík si 14. příčkou vylepšil kariérní maximum. Slovinka Nika Prevcová vyhrála s přehledem závod skokanek na Holmenkollenu a obhájila prvenství v seriálu. Přímé přenosy ze sportovního dění sledujte živě po celý víkend na ČT sport a ČT sport Plus.

Sáblíková má stříbro z třítisícovky, Jílek byl na 5000 m pátý

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vybojovala na mistrovství světa v Hamaru stříbrnou medaili v závodu na 3000 metrů. Trojnásobnou olympijskou vítězku porazila pouze Joy Beuneová z Nizozemska, která byla o 18 setin sekundy rychlejší. Bronz získala další Nizozemka Merel Conijnová. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová byla desátá.

"Byl to nejlepší závod sezony. Cítila jsem se skvěle, časy na kolo byly super a dokázala jsem jet i v posledních kolech. Ne jako (ve finále Světového poháru) v Heerenveenu, kde jsem si to až do cíle protrpěla. Pro mě to byl neskutečný a skvělý závod," řekla Sáblíková. "Dojalo mě to," přiznala rychlobruslařská hvězda.

Sedmatřicetiletá Sáblíková byla před rokem v Calgary na této trati třetí, na světových šampionátech na jednotlivých tratích vybojovala svěřenkyně trenéra Petra Nováka celkem 27 medailí.

Objev sezony Jílek startoval na MS poprvé a podobně jako ve Světovém poháru se neztratil. Stejně jako Sáblíková se představil v šesté z osmi rozjížděk, ale po dojetí byl druhý. Následně jej tři soupeři překonali, s pátým místem ale bude pětinásobný juniorský mistr světa v in-line bruslení spokojený. Od bronzu ho dělily 2,2 sekundy.

Zlato získal domácí Eitrem, druhý byl Nizozemec Beau Snellink a třetí nečekaně Polák Vladimir Semirunnij. Stejným překvapením je až čtvrté místo obhájce titulu a hlavního favorita Davidea Ghiotta.

Kobajaši uspěl v Oslu a ovládl třetí závod SP za sebou

Japonský skokan na lyžích Rjoju Kobajaši vyhrál závod Světového poháru v Oslu. Trojnásobný vítěz Turné čtyř můstků a úřadující olympijský šampion ze středního můstku si připsal v seriálu třetí vítězství za sebou. Český reprezentant Roman Koudelka vypadl v prvním kole.

Kobajaši ovládl první kolo výkonem 129,5 metru, ve druhém přidal 127 a navázal na únorové triumfy ze Sappora. Celkově 35. vítězství ve Světovém poháru si připsal s náskokem 10,8 bodu před Janem Hörlem z Rakouska (126 a 129 m), třetí byl Karl Geiger z Německa (126 a 128).

Prevcová v Oslu přejela konkurentky

Nika Prevcová s předstihem obhájila celkové vítězství ve Světovém poháru. Slovinská reprezentantka, jež v sobotu oslaví 20. narozeniny, potvrdila v závodu v Oslu svou dominanci. Dvojnásobná mistryně světa předvedla na Holmenkollenu suverénně nejdelší skoky v obou kolech. V prvním doletěla na 131 metrů, ve druhém skočila o metr méně a oslavila 12. vítězství v sezoně. Nejbližší soupeřku porazila o 27,9 bodu. Na stupních vítězů ji v úvodním dílu minisérie Raw-Air-Tour doplnily Norky Anna Odine Strömová a Eirin Maria Kvandalová.

České reprezentantky do druhého kola nepostoupily. Karolína Indráčková obsadila se skokem dlouhým 100,5 m 34. místo, od účasti ve finále ji dělilo 1,7 bodu. Veronika Jenčová skončila na 42. příčce.

Simonová vyhrála v Pokljuce zkrácený individuál

Francouzky potvrdily svou extratřídu také v úvodním závodě Světového poháru ve slovinské Pokljuce. Ve zkráceném vytrvalostním závodu zvítězila Julia Simonová před Švédkou Hannou Öbergovou a Němkou Franziskou Preussovou. Češkám se na střelnici dařilo, nejrychlejší ale byla Jessica Jislová až jako třiadvacátá.

Náladu si zlepšila Lucie Charvátová, které se nepovedla štafeta v Novém Městě na Moravě. Tentokrát zapsala jen tři chybné rány a skončila na 27. místě. Tereza Voborníková si připsala dvě nuly, ale druhá dvojka na závěr ji připravila o lepší než 53. pozici. Tereza Vinklárková přidala ke dvěma nulám vleže tři minely vestoje a doběhla v sedmé desítce.

Fak zvítězil ve vytrvalostním závodu v Pokljuce

Adam Václavík skončil čtrnáctý ve zkráceném vytrvalostním závodě na SP v Pokljuce a zaznamenal nejlepší výsledek v kariéře. Malý křišťálový glóbus za vítězství v disciplíně vyhrál druhý Nor Sturla Holm Laegreid, který se také dostal do čela průběžného pořadí celého seriálu. Zvítězil nečekaně domácí Jakov Fak.

Ledecká byla sedmá v super-G v La Thuile

Ester Ledecká skončila sedmá v dnešním super-G Světového poháru v La Thuile. Trojnásobná olympijská šampionka odstartovala po dlouhém přerušení závodu, během kterého zdravotníci zasahovali u kolapsu člověka blízko trati. Česká reprezentantka pak byla v italském středisku o 89 setin pomalejší než vítězná Němka Emma Aicherová.

2 minuty
Jízda Ester Ledecké v super-G v La Thuile
Zdroj: ČT sport

FIS suspendovala kvůli kombinézám další skokany a upravila pravidla

Po skandálu s upravenými kombinézami na MS suspendovala Mezinárodní lyžařská federace FIS další tři norské skokany Roberta Johanssona, Kristoffera Eriksena Sundala a Robina Pedersena. 

FIS zabavila a v současnosti prověřuje všechny kombinézy, které na šampionátu v Trondheimu používali norští skokani a sdruženáři v soutěžích mužů i žen. Vybavení trojice nově suspendovaných skokanů údajně vykazovalo abnormality, u sdruženářů ani u skokanek se nic zvláštního nezjistilo.

Zpřísněné kontroly vybavení a další opatření budou provázet zbývající závody sezony. Všichni skokani musí předložit svou kombinézu ke kontrole před závody Světového poháru v Oslu. Očipované kombinézy pak zůstanou v úschově inspektorů FIS a skokani si je mohou vyzvednout teprve 30 minut před začátkem tréninku nebo závodu. Po jejich skončení je musí v určené lhůtě opět odevzdat ke kontrole.

"To zajistí, že kontrola vybavení bude efektivnější, protože naši kontroloři budou mít mnohem více času na testování," uvedli ředitel skokanských závodů FIS Sandro Pertile a šéf závodů v severské kombinaci Lasse Ottesen ve společném prohlášení. "Doufáme, že tato opatření jsou také důkazem toho, že FIS bere tuto záležitost tak vážně, jak jen to jde. Očekáváme plnou podporu týmů, abychom mohli zajistit to nejdůležitější: férovou soutěž až do konce sezony," dodali.

Novak byl ve finále SP i celkově v seriálu devatenáctý

Akrobatický skokan na lyžích Nicholas Novak obsadil v generálce na mistrovství světa 19. místo ve finále Světového poháru v Livignu. Na budoucích olympijských můstcích osmadvacetiletý reprezentant nezopakoval postup do finále z předchozího závodu v Almaty, kde skončil osmý a vyrovnal druhý nejlepší výsledek v kariéře.

V pohárové sezoně nasbíral Novak 100 bodů, dosud nejvíce v kariéře. Syn českých emigrantů obsadil celkově 19. místo a poprvé od roku 2021, kdy začal reprezentovat Česko, se vešel do první dvacítky. Jeho maximem je konečná 18. pozice z roku 2019, kdy byl ještě členem amerického týmu.

5 minut
Noe Roth zvítězil v Livignu s trojitým saltem s pěti vruty
Zdroj: ČT sport

V závodě žen obsadila v italském středisku stejně jako minule v Almaty 18. místo Adéla Měrková a také vypadla v kvalifikaci. Premiérovou sezonu v SP zakončila třiadvacetiletá závodnice na celkové 22. pozici.

V sedmém závodě sezony vybojovala páté vítězství Australanka Laura Peelová a zpečetila triumf v seriálu. Pětatřicetiletá dvojnásobná mistryně světa se vrátila na trůn po letech 2020 a 2021. Závod mužů vyhrál poprvé v sezoně Švýcar Noé Roth, bodově se dotáhl na vedoucího Čchi Kuang-pchua, ale křišťálový glóbus získal čínský skokan, protože v tomto ročníku vyhrál dvakrát.