Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Norsko

Sáblíková má na MS bronz na 3000 metrů

První start, první medaile. Hned úvodní den světového šampionátu v Heerenveenu získala Martina Sáblíková bronz v závodě na 3000 metrů, což je na této trati už její dvanáctá medaile. Pětatřicetiletá česká rychlobruslařka je po zranění v úvodu sezony opět ve formě. Na tříkilometrové trati ji porazily jen vítězná Ragne Wiklundová z Norska a nizozemská reprezentantka Irene Schoutenová. Na programu je i závod na 5000 metrů mužů a sprint družstev. 

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka si zajela v hale Thialf nejlepší čas sezony 3:58,35. Za nejrychlejší Wiklundovou, která v sezoně ovládla hodnocení Světového poháru na dlouhých tratích, zaostala o 1,49 sekundy. Loňská olympijská šampionka z Pekingu Schoutenová byla oproti Sáblíkové rychlejší o necelou sekundu.

"Ještě nenacházím slova, ještě mi to nedošlo," řekla Sáblíková krátce po medailovém ceremoniálu, na němž převzala 31. medaili ze světových šampionátů v kariéře. "To jsem ani nevěděla. Samozřejmě jsem ráda, že neodjíždím s prázdnou. Abych řekla pravdu, tak jsem s tím nepočítala. Jela jsem si sem užít atmosféru a užívala jsem si ji," podotkla trojnásobná olympijská vítězka.

Rodačka z Nového Města na Moravě se v mece tohoto sportu představila v předposlední rozjížďce, ve které již znala časy svých hlavních konkurentek. Schoultenová poté, co vynechala závěr SP, startovala již v páté dvojici a zajela výborný čas 3:57,40.

V osmé rozjížďce se poté představila Wiklundová a nizozemskou hvězdu překonala. Navíc se za norskou favoritkou k výbornému času "vyvezla" Kanaďanka Valerie Maltaisová, jež se také dostala pod hranici čtyř minut. Sáblíková ale následně potvrdila dobrou formu z Tomaszówa Mazowieckého, kde v únoru vyvrcholil seriál SP. Navázala na dvě medailové umístění z Polska a rozšířila svou bohatou sbírku medailí.

"Čekala jsem až do konce, protože poslední dvě závodnice, které jely po mně, tak dokáží kola držet až do konce. Dvě kola před cílem to ještě nebylo jasné," poukázala Sáblíková na Kanaďanky Isabelle Weidemannovou a Ivanie Blondinovou, které startovaly ještě po ní. Ani jedna z nich ji ale nakonec neohrozila.

Sáblíková si hodně pochvalovala, že jela v rozjížďce s domácí Joy Beuneovou, která byla až do posledního kola před ní. "Nešlo ani tak o to, jaký čas na kolo jedu, ale neztratit s ní kontakt. Většinou jsem totiž poslední kola rychlejší. Plán byl držet se jí a když jsem jela kolo rychleji než ona, to byl ten motor, který mě hnal dopředu. Člověk cítí, že by druhého mohl porazit," uvedla Sáblíková.

Od trenéra Nováka navíc měla informaci, že jede na čas 3:58. "Takže jsem věděla, že když to zajedu, budu třetí. Věděla jsem, že Ireen (Schoultenová) a nezastavitelná Ragne (Wiklundová) jely, jak jely. Pak už jsem jen čekala na poslední rozjížďku," řekla.

Maximálně spokojený byl i kouč Petr Novák, který stojí po boku Sáblíkové po celou její kariéru. "Je to suprové. Martina znovu odjede z mistrovství světa s medailí a to máme ještě před sebou pětku," pousmál se Novák.

Závod na 5000 metrů čeká Sáblíkovou v neděli. "Když dnes Martina dojela a viděl jsem čas, tak jsem věřil, že poslední pár to nepřejede a moc jsem to Martině přál. Po sezoně, ve které si doslova vyžrala zranění a poslední týden i virózy. Je to tak, jak vždy říkám: za Martinou vystřelí pistole a jede," dodal Novák.

Mistrovství světa v rychlobruslení na jednotlivých tratích v Heerenveenu (Nizozemsko):

Ženy:

3000 m: 1. Wiklundová (Nor.) 3:56,865, 2. Schoutenová (Niz.) 3:57,403, 3. Sáblíková (ČR) 3:58,352.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články